Duże zmiany w KS WARMIA

Klub Sportowy WARMIA Grajewo stracił swojego dyrektora. Po blisko dziesięciu latach pracy w KS WARMIA dyrektor Janusz Szumowski zakończył dziś (31.12.2012r.) swoją pracę. Jego etat został zlikwidowany ze względów finansowych.

 

Dlaczego zostanie zlikwidowany etat?

W związku ze znacznym zmniejszeniem budżetu Klubu Zarząd zmuszony jest wprowadzić oszczędności, które są możliwe jedynie po stronie kosztów osobowych. Nie da się mniej zapłacić za np. delegacje sędziowskie, transport zawodników czy udział w rozgrywkach. Niestety, można nawet założyć, ze te wydatki wzrosną odpowiednio do podwyżek cen. Aby wszystkich cięć nie sprowadzać do piłkarzy Zarząd zmuszony jest oszczędzać także na zatrudnieniu jedynego pracownika etatowego w Klubie.

Kto jest odpowiedzialny za likwidację etatu?

To decyzja Zarządu Klubu podjęta w zaistniałej sytuacji w celu ograniczenia wydatków. Zarząd zaplanował ją po otrzymaniu w dniu 26 listopada informacji burmistrza o obniżeniu, aż o 50 tysięcy złotych dotacji dla Klubu na 2013 rok. Pomimo częściowej zmiany tego planu, która została wprowadzona dzięki wnioskowi radnego Adama Jankowskiego oraz wsparcia kilku radnych decyzja okazało się, że oszczędności muszą zostać wprowadzone. Kwota 25 tysięcy jest w naszym budżecie bardzo znaczącą kwotą a właśnie o tyle dotacja dla Klubu zostanie ostatecznie zmniejszona. W ostatnim czasie odbyliśmy szereg rozmów z przedsiębiorcami z terenu naszego miasta i już wiemy, że nie zdołamy uzyskać pokrycia tej odebranej nam kwoty dotacji w pieniądzach, którymi wspierają WARMIĘ przedsiębiorcy. Właściciele firm narzekają na trudną sytuację gospodarczą, mówią o podwyższaniu im podatków przez samorząd i… odsyłają nas do władz miasta a te oczekują od nas pozyskiwania sponsorów. Czujemy się trochę jak w błędnym kole.

Czy gdyby oszczędniej gospodarowało miasto pieniędzmi miej wydając na rozrywkę (Najazd Szwedów, festyny) to etat w klubie mógłby zostać utrzymany?

Nie jestem kompetentny do tego, by to oceniać. To Pan burmistrz został wybrany w demokratycznych wyborach i to on odpowiada za wydatkowanie miejskich pieniędzy we właściwy sposób.

 

A od kogo zależało, że stracił Pan stanowisko, czy Burmistrz mógł zostawić Pana na stanowisku dyrektora gdyby tylko chciał?

To Zarząd, a nie burmistrz zatrudnia mnie w Klubie. Od stycznia 2011 pracowałem jedynie w WARMII. Wcześniej przez niemal 5 lat byłem zatrudniony w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. W ubiegłym roku wskutek uzgodnień pomiędzy Zarządem Klubu i władzami miasta oraz kierownikiem MOSiR sam wystąpiłem z wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Wtedy zapadła decyzja o zwiększenie kwoty dotacji o 60 tysięcy złotych, które to pieniądze przeznaczał MOSiR na zatrudnienie trenera (od 2002 roku) i pracownika Klubu (konkretnie mnie) od 1 marca 2007 roku. Skoro teraz część tej kwoty odbiera się WARMII to przekaz staje się jasny – z trenera zespołu nie sposób zrezygnować, on musi zostać zatrudniony. Natomiast na mój etat jest mniej pieniędzy i stąd taka a nie inna decyzja Zarządu.

Kto będzie teraz kierował Warmią?

WARMIĄ kieruje Zarząd Klubu – tak stanowi prawo o stowarzyszeniach. Przez cały okres swojej pracy w Klubie to Zarząd był moim pracodawcą. Na pewno znaczna część mojej dotychczasowej pracy będzie wymagała działalności społecznej, nieodpłatnej.

Czy jest szansa, że może ktoś zająć Pana miejsce?

Nie jest planowane zastąpienie mnie, lecz ograniczenie wydatków na pracownika. Pewne jest, że etat zostanie zlikwidowany od 1 stycznia po to, by uniknąć kosztów zatrudnienia powstałych przy umowie o pracę.

Jak długo pracował Pan jak dyrektor Klubu Sportowego?

Pracę w WARMII na stanowisku dyrektora Klubu rozpocząłem 1 marca 2002 roku. Wcześniej przez dwa miesiące byłem pracownikiem firmy PURZECZKO delegowanym do działań w Klubie, którego ówczesnym prezesem był pan Mirosław Tadeusz Purzeczko.

Czego najbardziej będzie Panu brakowało?

Nie odchodzę całkowicie z Klubu. Tracę stanowisko dyrektora i etat w WARMII. Nadal jestem w Zarządzie Klubu i nadal będę swoim doświadczeniem wspomagał Klub w zależności od potrzeb. Nie będzie to jednak praca na dotychczasowym etacie z pełnymi prawami pracowniczymi.

Co dalej z Warmią? Czy ma szanse utrzymać się na tym poziomie, na którym jest? Czy Warmię dalej czekają cięcia budżetowe?

WARMIA to ludzie – trener, zawodnicy, działacze i kibice. Klub istnieje niemal 90 lat i na pewno nie przestanie istnieć ani z powodu likwidacji etatu dyrektora ani z powodu cięć budżetowych. Na pewno czekają nas trudniejsze chwile, ale jestem przekonany, że wspólna praca tych wszystkich osób, którzy mają WARMIĘ w sercu przyniesie efekt w postaci przynajmniej utrzymania obecnego poziomu. Oszczędności, które zamierza wprowadzić Zarząd między innymi poprzez likwidację zajmowanego przeze mnie etatu mają na celu właśnie przetrwanie Klubu w możliwie dobrej kondycji po cięciach budżetowych.

Co teraz będzie Pan robił? Jakieś plany?

Najprawdopodobniej od marca przyszłego roku rozpocznę pracę dla dużej i znanej krajowej firmy. Swoją aplikację złożyłem zaraz po informacji o radykalnym obniżeniu naszego budżetu udzielonej nam przez pana burmistrza. Pomyślnie przeszedłem proces rekrutacyjny i w najbliższym czasie odbędę stosowne szkolenie. Dodatkowo już 16 stycznia piłkarze rozpoczynają przygotowania do rundy wiosennej, więc na pewno nie będę się nudził.

Wszystkim Użytkownikom Portalu iregionalni.pl życzę zdrowia oraz samych powodów do radości w Nowym 2013 Roku a Kibicom WARMII jak najwięcej wspaniałych sportowych emocji z udziałem naszych piłkarzy!

Dziękujemy za rozmowę i również dołączamy się do życzeń iRegionalni.pl

Przeczytaj również

Wojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Ze... W niedzielę 25 czerwca br. na terenie klubu Hades odbył się Wojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Pieśni i Tańca oraz IV Grajewski ...
Dzień Dziecka z Biblioteką W Dniu Dziecka Gminna Biblioteka w Rudzie zorganizowała gry i zabawy sportowe oraz konkursy z wiedzy ogólnej dla dzieci. Po wszystkich konkurencjach u...
W Grajewie bez strajków Jutro ogólnopolski strajk nauczycieli. O co będą walczyć? I jak to wygląda w Grajewie. Nowa reforma oświaty przyniosła, wśród nauczycieli wiele kont...
Konkurs plastyczny – zaproszenie BIBLIOTEKA-CENTRUM  KULTURY MIEJSKI  DOM  KULTURY  I  SPORTU W  SZCZUCZYNIE zapraszają do udziału w konkursie plasty...
8 komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge
 • Kibic Warmii
  8 stycznia 2013 at 19:58 - Odpowiedz

  Gdzie ten burmistrz sie urodził? Kto to własciwie jest? On ma tyle wspólnego z miastem co z kosmosem. Na szczęście jego kadencja trwa krótko i jestem pewien, że w nastepnych wyborach mieszkańcy Grajewa a szczególnie kibice jemu podziekują. “Warmia” przetrwala już wielu takich pajaców jak obecny burmistrz.

 • a
  4 stycznia 2013 at 17:25 - Odpowiedz

  nie każdy w tym mieście jest kibicem a Warmia poradzi sobie bez dyrektora , dlaczego wszyscy mamy płacić za czyjeś hobby.Bardzo mądrze Panie Burmistrzu

 • mateusz
  3 stycznia 2013 at 15:05 - Odpowiedz

  Parodia za tej kadencji odbywa się w Grajewie. Lepiej jest wspierać najazd szwedów, sylwester po urzędem, niż przeznaczyć pieniądze na to, co z miastem jest związane i dla miasta(nas) działa. Czyt. Warmia. Śmieszne jest to wszystko.

 • Janek
  1 stycznia 2013 at 21:11 - Odpowiedz

  Dzieki za dotychczasowa prace! I oczywiscie powodzenia w nowej pracy.

 • jan
  1 stycznia 2013 at 16:26 - Odpowiedz

  no, nie tak wszystko burmistrz źle robi, jest mistrzem świata w robieniu długów i rozpieprza*** wszystkiego co dobre, zatrudniania swoich itd.

 • kibic 2
  1 stycznia 2013 at 12:54 - Odpowiedz

  Najazd szwedów – kosztował 48.000zł : 12m-cy = 4.000zł / trzeba było zlikwidować etat dyr.KS Warmia /

 • kibic
  1 stycznia 2013 at 09:15 - Odpowiedz

  Warmii pomogą: dyrektorka z MDK, spec. ze ZWIK, asystent burmistrza mega mózgi o i jeszcze szwedy na koniach

 • All
  31 grudnia 2012 at 23:14 - Odpowiedz

  Czy ten burmistrz wszystko co dobre w Grajewie chce zniszczyć?