GRAJEWO: Władza dba o ludzi

Po opublikowaniu na portalu informacji dotyczącej 75% dofinansowania przez Gminę Grajewo  montażu kolektorów słonecznych, do redakcji napłynęły pytania czy Miasto Grajewo również prowadzi taki program i czy mieszkańcy mogą z niego korzystać.

 

By odpowiedzieć czytelnikom na to pytanie postanowiliśmy poszukać trochę informacji, ponieważ pytania dotyczące kolektorów były już zadawane dla Burmistrza Miasta Grajewo.

Dzięki nagraniom i protokołom z sesji dotarliśmy do pytania Radnego Cebelińskiego jakie zostało postawione dla Burmistrza:

„ W sierpniu zostanie ogłoszony konkurs pilotażowy z działania 5.2 z RPOWP na kolektory słoneczne w tym także dla osób prywatnych i publicznych instytucji. Czy już służby miasta maja rękę na pulsie by tego typu wnioski przygotować? I które z publicznych jednostek  w naszym mieście wzbogacą się o taki kolektor by obniżyć koszty ich funkcjonowania?”.

Niestety Miasto nie skorzystało z możliwości złożenia wniosku do konkursu i dopłaty do inwestycji w kolektory są nie możliwe. Mieszkańcy, jeśli chcą je zamontować muszą zrobić to na własny koszt.

Według Burmistrza Kiełczewskiego „ zastosowanie techniki konwersji fotowoltaicznej jest bardzo drogie, a ewentualne oszczędności z tego tytułu są relatywnie niewielkie. Jeśli chodzi o technikę konwersji fototermicznej, to jest to opłacalne i zastanawiamy się nad złożeniem tego wniosku, trzeba tylko pomyśleć, który z budynków w Grajewie można byłoby tą energią zasilać”.

Jak widać mieszkańcom Grajewa nie wszystko jest potrzebne. Co jednak jest nam potrzebne, a co nie? To pytanie pozostawimy bez odpowiedzi.

Czy  wszelkie obietnice o pomocy mieszkańcom, pozyskiwaniu pieniędzy z Unii Europejskiej na rzecz miasta i mieszkańców należałoby wstawić miedzy bajki?

Przeczytaj również

Przekazanie radiotelefonów dla OSP Ruda 10 sierpnia br. Wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter przekazał dla OSP Ruda radiotelefony. Jednocześnie życzył aby dzięki nowemu wyposażeniu wszystkie...
Aktywna tablica w Szkole Podstawowej w Danówku i w... Gmina Grajewo w ramach realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii ...
Informacja dot. bezpłatnego portalu dla rolników Portal MyZbieramy.pl łączy rolników, sadowników z osobami, które chcą dla SIEBIE pozbierać owoce, warzywa na własne potrzeby albo po prostu kupić warz...
MLEKPOL promotorem aktywnego trybu życia SM MLEKPOL w swojej ofercie posiada: mleko pasteryzowane i UHT, śmietany i śmietanki, napoje fermentowane, masło, twarogi, serki wiejskie i śmietankow...
5 komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge
 • Wpisz swoje imię
  23 września 2012 at 07:16 - Odpowiedz

  Burmistrz realizuje program 5.2 dotyczący kolektorów dla naszych mieszkańców tylko tym oficjalnie się nie przechwala , zrobi to dopiero zebraniu ofert od firm konsultingowych i konsultacjach społecznych jak i przeprowadzi szkolenie inf. Dla zainteresowanych . Macie złe inf. Zalecam większą rozwagę i komunikację z Inwestycjami, zanim zamieście nieprawdziwe inf. Koniec programu 5.2 na energię od. zakończy się na koniec października więc skąd te obawy i oszczerstwa czyżby pan radny szuka kolejnej swojej porażki.

 • izi
  20 września 2012 at 17:53 - Odpowiedz

  w naszym mieście to jak u mamy wszystko mamy:):)

 • Wpisz swoje imię
  20 września 2012 at 13:56 - Odpowiedz

  zaradny człowiek z tego naszego burmistrza :D:D:D

 • mirek
  20 września 2012 at 11:50 - Odpowiedz

  co jest nam potrzebne? to proste i wymieniać można bez liku….chociażby kolejna gala bosku (bez niej Grajewo nam upadnie), basen, noawe miejsca pracy dla ludzi z układu i elku….i tak dalej i tak dalej…

 • wyjaśnienie
  20 września 2012 at 10:30 - Odpowiedz

  Konwersja fotowoltaiczna
  Ogniwo fotowoltaiczne to urządzenie służące do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, poprzez wykorzystanie półprzewodnikowego złącza typu p-n, w którym pod wpływem fotonów, o energii większej niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika, elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury (nośniki ładunku) do obszaru p. Takie przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje pojawienie się różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.
  Konwersja fototermiczna
  Konwersja fototermiczna, to bezpośrednia zamiana energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. W zależności od tego, czy do dalszej dystrybucji pozyskanej energii cieplnej używa się dodatkowych źródeł energii (na przykład do napędu pomp), wyróżnia się konwersję fototermiczną pasywną oraz aktywną. W przypadku konwersji pasywnej, ewentualny przepływ nośnika ciepła (na przykład powietrza lub ogrzanej wody) odbywa się jedynie w drodze konwekcji. W przypadku konwersji aktywnej, używane są pompy zasilane z dodatkowych źródeł energii.
  Konwersja fototermiczna pasywna wykorzystywana jest głównie w małych instalacjach m.in. do pasywnego ogrzewania budynków. Szczególnie efektywną metodą takiego ogrzewania jest ściana Trombe’a. Wykorzystanie różnicy gęstości pomiędzy powietrzem ogrzanym, a powietrzem chłodnym pozwala na wymuszenie takiego przepływu ciepła, że do budynku jest zasysane chłodne powietrze z zewnątrz. Urządzeniem wykorzystującym to zjawisko do chłodzenia i wentylacji budynków jest komin słoneczny. Konwersję pasywną wykorzystuje się również w termosyfonowych podgrzewaczach wody, w których kolektor jest niżej od zbiornika ciepłej wody oraz przy suszeniu płodów rolnych.
  Konwersja fototermiczna aktywna wykorzystywana jest głównie do podgrzewania wody. Popularne są zarówno zastosowania w domkach jednorodzinnych (2-6 m² kolektorów słonecznych) jak i duże instalacje (o powierzchni kolektorów słonecznych powyżej 500 m²) (ciepłownie) dostarczające ciepłą wodę do budynków wielorodzinnych, dzielnic, czy miasteczek.