To juz koniec Unijnej kasy – Grajewo się załapało

Unijne – turystyczne ostatki, czyli ostatnia grupa projektów, które dostaną pieniądze z Unii i w teorii zwiększą atrakcyjność całego województwa. W ostatnim wyścigu po sto milionów na turystykę mamy siedemnastu zwycięzców.

Sto milionów trzysta tysięcy złotych – ten zastrzyk unijnej gotówki zarząd województwa podlaskiego przeznacza na siedemnaście projektów. To już ostatnie w tej perspektywie finansowej unijne pieniądze na turystykę.

Projekty mają zwiększyć turystyczną atrakcyjność regionu. Można je opisać jednym słowem: różnorodne.

W Mielniku na południowych krańcach Podlaskiego – park historyczny w klimatach siedemnastowiecznych kresów. Koszt – trzydzieści milionów złotych.

W Grajewie duża i oryginalna inwestycja – muzeum mleka. Ma być tradycyjnie, historycznie oraz interaktywnie. Jak mówi Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego – Będzie można wydoić krowę swoimi własnymi rękoma, co jest również dobrą atrakcją turystyczną.

Atrakcje za unijne pieniądze nie ominą też Białegostoku, a konkretnie tego miejsca. Zarząd województwa uznał, że miejskiej plaży w Dojlidach i jej okolicom przyda się mały lifting.  – Planujemy wybudować ścieżki rowerowe i ścieżki do nart biegowych. Pamiętajmy, że Podlasie staje się taką mekką dla narciarzy biegowych – powiedziała Urszula Mirończuk z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Unijne pieniądze trafią też między innymi do Suwałk, Narewki, Supraśla.

Efekty takich unijnych dotacji z ubiegłych lat widać w całym regionie. Sztandarowa inwestycja w stolicy Podlaskiego – Ogrody Branickich, Ośrodek turystyczno-rekreacyjny w Narewce, centrum sportów wodnych w Augustowie, bulwary w Supraślu.

Pozostaje pytanie, czy te miejsca – poza niewątpliwą atrakcyjnością – przyniosą wymierne zyski i usuną z naszego regionu piętno Polski B. Czy udźwigną ciężar kryzysu i przyczynią się do rozwoju województwa. – Nie mamy pięknych gór, nie mamy nadmorskich plaży, mamy zaś miejsca na tyle atrakcyjnie turystycznie, że jeżeli wzmocnimy je infrastrukturalnie, to na większą liczbę turystów liczyć powinniśmy. Ale z pewnością województwo z turystyki żyć nie będzie – dodaje Piorunek.

Profesor Robert Ciborowski z Uniwersytetu w Białymstoku potwierdza tę intuicję. Setki milionów złotych na turystykę – owszem, ale nie przede wszystkim, bo są inne priorytety. – Chodzi tutaj na przykład o branżę przetwórstwa rolno-spożywczego, branżę drzewną, maszynową, to są te obszary, które dawałyby na pewno więcej możliwości rozwojowych – uważa prof. Robert Ciborowski, ekonomista, Uniwersytet w Białymstoku.

W tej perspektywie finansowej Unia Europejska dofinansowała w Podlaskiem sześćdziesiąt turystycznych projektów. Ich łączny koszt – to sześćset dwadzieścia trzy miliony złotych. Lwia część tych pieniędzy – to wkład własny samorządów. http://www.tvp.pl/bialystok

Przeczytaj również

Grupowe zajęcia z doradcą zawodowym w ramach proje... W Młodzieżowym Centrum Kariery w Grajewie dobiegają końca zajęcia z doradcą zawodowym           w ramach projektu „Od szkolenia do zatrudnienia - EFS”...
Terapeutyczny Punkt Przedszkolny- nabór Terapeutyczny Punkt Przedszkolny "Milowy krok" w Grajewie funkcjonuje od września br. Przyjmuje on dzieci w wieku od 3 do 6 lat.  Wznowił on swój nabó...
Nauczyciel na Medal – medale wręczone Można uznać, że był to swoisty Dzień Nauczyciela choć mamy grudzień. W sobotę, 9 grudnia podczas uroczystej gali zakończyliśmy naszą akcję „Nauczyci...
Henryka Jagielska nową radną Rady Miasta Grajewa Według nieoficjalnych wyników w wyborach uzupełniających do Rady Miasta Grajewo nową radną okręgu nr 16 została Henryka Jagielska. Prawo do głosowani...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge