Stanowisko Powiatu w sprawie grajewskiej ortopedii

Stanowisko Rady Powiatu Grajewskiego z dnia 29 lutego 2012 r. w sprawie funkcjonowania oddziału i poradni ortopedycznej w Szpitalu Ogólnym w Grajewie.

Radni Powiatu Grajewskiego uważają za konieczne funkcjonowanie całodobowych kompleksowych świadczeń ortopedycznych (oddziału i poradni) w Szpitalu Ogólnym w Grajewie.

Szpital w Grajewie pełni funkcję szpitala powiatowego, w którym bezwzględnie muszą funkcjonować oddziały: wewnętrzny, dziecięcy, ginekologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Brak któregoś z tych oddziałów może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu.
Należy dodać, że w szpitalu funkcjonuje oddział ratunkowy, gdzie zaplecze ortopedyczne jest bezwzględnie konieczne.
Narodowy Instytut Zdrowia w Warszawie opracował Narodowy Program Zdrowia, którego zadaniem jest wyrównywanie różnic w zdrowiu poszczególnych regionów w Polsce. Dokument ten wskazuje, że województwo podlaskie posiada jeden z najwyższych w kraju wskaźników występowania chorób i urazów narządu ruchu. Funkcjonowanie oddziału i poradni leczących ten właśnie zakres schorzeń, w szpitalu leżącym przy jednym z najniebezpieczniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce, jest logicznym wypełnieniem tego programu.
Najbliższy odział ortopedyczny, gdzie Narodowy Fundusz Zdrowia wykupił świadczenia dla mieszkańców powiatu, znajduje się w Łomży oddalonej o 60 km od Grajewa. To zbyt daleko dla pacjenta z urazem wielonarządowym, bo czas transportu trwa ponad godzinę. Wiadomym jest, że pierwsza godzina po urazie, to złota godzina, bo udzielona kompleksowa wielospecjalistyczna pomoc daje pacjentowi szansę na przeżycie, bądź normalne funkcjonowanie. Mieszkańcy Grajewa i okolic, jak i turyści licznie odwiedzający region, z przyczyn niezrozumiałych są tej szansy pozbawieni. Dziś nikt nie wie ilu ludzi dotkniętych urazem w okolicach Grajewa zmarło albo są kalekami z powodu braku w szpitalu całodobowego oddziału i zbyt późnej profesjonalnej opieki ortopedycznej. Należy dodać, iż brak wykupienia przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń ortopedycznych w szpitalu w Grajewie dyskryminuje mieszkańców tego powiatu w stosunku do innych powiatów, gdzie takie oddziały funkcjonują. Szpital Ogólny w Grajewie jest przygotowany do natychmiastowego otwarcia poradni i całodobowego oddziału urazowo-ortopedycznego, o jednym z najwyższych standardów i poziomie świadczeń w województwie podlaskim.

Z uwagi na powyższe zwracamy się do Dyrektora Oddziału Podlaskiego Narodowego Funduszu Zdrowia o skorygowanie błędu i spowodowanie równego dostępu do świadczeń zdrowotnych mieszkańców województwa podlaskiego w przywołanym zakresie. Apelujemy o ogłoszenie dodatkowego konkursu ofert, dotyczącego kompleksowej całodobowej opieki ambulatoryjnej i stacjonarnej w zakresie ortopedii i traumatologii tylko dla powiatu grajewskiego, tak samo, jak to uczynił w stosunku do innych powiatów naszego regionu.

Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego – Stanisław Kossakowski

Przeczytaj również

MLEKPOL promotorem aktywnego trybu życia SM MLEKPOL w swojej ofercie posiada: mleko pasteryzowane i UHT, śmietany i śmietanki, napoje fermentowane, masło, twarogi, serki wiejskie i śmietankow...
Oddając Krew Ratujesz Życie Uprzejmie informujemy, że trwa XIII edycja ogólnopolskiego programu pod hasłem „OGNISTY RATOWNIK - GORĄCA KREW”. Włączając się po raz kolejny do tej a...
Karambol w Grajewie – zderzenie 6 pojazdów Po godz. 4:00 na ulicy Piłsudskiego zderzyło się w sumie 6 samochodów - dwie ciężarówki i cztery auta osobowe. Samochodami łącznie podróżowało 13 osób...
Szacowanie szkód spowodowanych suszą SZANOWNI ROLNICY GMINY GRAJEWO! Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku informuje, że z dniem 4 lipca 2018r. należy stosować nowy wniosek: „Wni...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge