Problemy z siecią Orange i Plus

Tysiące klientów Orange i Plusa na Podlasiu mają problemy z połączeniami. Obaj operatorzy wyjaśniają, dlaczego tak jest.

 

W poniedziałek od godz. 10 otrzymywaliśmy informacje od Internautów, na temat problemów z dostępem do sieci operatorów komórkowych Plus i Orange. Czytelnicy mówili o kłopotach z wykonywaniem połączeń, wysyłaniem i otrzymywaniem sms-ów.

Operator sieci Plus wyjaśnił nam przyczyny awarii

– Dziś w godzinach porannych doszło w Białymstoku do uszkodzenia dzierżawionego od Exatela dużego łącza transmisyjnego sieci Plus. W wyniku awarii odcięta została transmisja do dużej liczby stacji 2G oraz 3G na terenie Białegostoku oraz w północno-wschodniej Polsce – mówi Arkadiusz Majewski z Zespołu Komunikacji Korporacyjnej Polkomtel Sp. z o.o. – Plus podjął już działania by do usunięcia awarii zapewnić łączność zastępczą, a właściciel uszkodzonego światłowodu, czyli firma Exatel, pracuje obecnie nad przywróceniem zerwanej transmisji.

Wstępne ustalenia wskazują, że powodem awarii było uszkodzenie światłowodu przechodzącego przez skrzyżowanie, na którym prowadzone są prace budowlane.

Operator sieci Plus przeprasza wszystkich klientów za wszelkie trudności związane z awarią.

Orange modernizuje sieć

PTK Centertel, operator sieci Orange realizuje planowe prace techniczne związane z przebudową i gruntowną modernizacją sieci komórkowej na terenie kraju. Prace są aktualnie prowadzone między innymi w okolicach Białegostoku.

W ramach wykonywanych prac następuje wymiana sprzętu telekomunikacyjnego zainstalowanego na nadajnikach sieci Orange. Dotychczas działające urządzenia zostaną zastąpione sprzętem najnowszej generacji, a ponadto zostaną również uruchomione nadajniki w nowych lokalizacjach.

– Efektem będzie zwiększenie zasięgu i polepszenie jakości sygnału na zewnątrz i wewnątrz budynków, w tym także dostępności usług szybkiej, mobilnej transmisji danych – mówi Maria Piechocka z biura prasowego Orange Polska. – W perspektywie jest też dalsze zwiększanie zasięgu nowych usług, między innymi dostępu do szybkiego mobilnego internetu działającego z prędkością do 42 Mb/s. Sieć Orange zostanie także przygotowana do uruchomienia internetu w technologii LTE.

Jak donosi biuro prasowe Orange Polska trwający proces wymiany sprzętu i uruchamiania nowych nadajników (stacji bazowych) może jednak powodować krótkotrwałe, lokalne przerwy w łączności, na części obsługiwanego przez nie terenu. W początkowym okresie działania nowych urządzeń i stacji bazowych uruchomionych w nowych lokalizacjach, konieczna jest optymalizacja i rekonfiguracja sieci. Proces ten trwa około trzech tygodni a jego celem jest najlepsze pokrycie sygnałem obsługiwanego obszaru, eliminacja zakłóceń oraz kontrola jakości dostępnych usług. W tym czasie parametry pracy sieci, jej zasięg i jakość usług mogą ulegać zmianom i tymczasowemu pogorszeniu. Pojawiające się utrudnienia są monitorowane i usuwane tak szybko jak to możliwe.

Problemy Orange jeszcze do końca tygodnia

– Uprzejmie przepraszamy za niedogodności – dodaje Maria Piechocka Dokładamy wszelkich starań, by konieczne prace odbyły się w sposób niezauważalny dla klientów lub by odczuwali je w możliwie najmniejszym stopniu. Wszędzie, gdzie to możliwe, prace wymagające wyłączenia urządzeń są prowadzone w godzinach najmniejszego ruchu telekomunikacyjnego. Prace są prowadzone kolejno, na pojedynczych nadajnikach, co oznacza, że w jednym czasie wyłączany jest tylko jeden z nich. Dzięki temu znaczna część połączeń na terenie objętym pracami może zostać automatycznie zrealizowana przez sąsiadujące, nadajniki w większości przypadków klienci nie zauważają przerwy w dostępie do sieci.

Prace techniczne prowadzone przez Orange są częścią projektu budowy najnowocześniejszej w Polsce sieci telekomunikacyjnej. Proces jest rozłożony na 2 lata i potrwa do 2014 r., obejmując obszar całego kraju. Będzie realizowany etapami, w 51 obszarach zwanych Strefami. Każda ze Stref, obejmująca średnio 200 stacji, jest podzielona na tak zwane klastry, czyli mniejsze obszary na których w jednym czasie prowadzone są prace techniczne. Typowy klaster składa się z 20-30 nadajników komórkowych – stacji bazowych i zwykle obejmuje duży fragment lub cały obszar powiatu.
Stacje bazowe działające obecnie w sieci Orange zostały wcześniej lub są w trakcie prowadzonych prac wyposażane w sprzęt najnowszej generacji, pozwalający świadczyć usługi o znacznie wyższej jakości. Umożliwia to także udostępnienie nowych usług, w technologiach które wcześniej nie były dostępne na tak dużą skalę. Ważnym rezultatem realizowanego projektu będzie znaczne zwiększenie liczby lokalizacji, z których będzie emitowany sygnał sieci Orange – z blisko 6,7 do 10 tysięcy. Dzięki temu w zasięgu usług 3G (technologia UMTS) znajdzie się około 80-90% Polaków. Pozwoli to na znaczny wzrost zasięgu i jakości usług oraz na korzystanie z szybkiego mobilnego internetu (do 42 Mb/s), praktycznie w każdym zamieszkanym miejscu Polski. Zdecydowana większość stacji bazowych będzie też gotowa do świadczenia najnowocześniejszej w Polsce technologii szybkiej transmisji danych – LTE z prędkością do 100 Mb/s.

Problemy z połączeniami pogą potrwać do końca tygodnia.-poranny.pl

Przeczytaj również

MLEKPOL promotorem aktywnego trybu życia SM MLEKPOL w swojej ofercie posiada: mleko pasteryzowane i UHT, śmietany i śmietanki, napoje fermentowane, masło, twarogi, serki wiejskie i śmietankow...
Oddając Krew Ratujesz Życie Uprzejmie informujemy, że trwa XIII edycja ogólnopolskiego programu pod hasłem „OGNISTY RATOWNIK - GORĄCA KREW”. Włączając się po raz kolejny do tej a...
Karambol w Grajewie – zderzenie 6 pojazdów Po godz. 4:00 na ulicy Piłsudskiego zderzyło się w sumie 6 samochodów - dwie ciężarówki i cztery auta osobowe. Samochodami łącznie podróżowało 13 osób...
Szacowanie szkód spowodowanych suszą SZANOWNI ROLNICY GMINY GRAJEWO! Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku informuje, że z dniem 4 lipca 2018r. należy stosować nowy wniosek: „Wni...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge