Potrzeby i nadzieje podlaskiego rolnictwa

Komisja Europejska chce zmienić zasady przyznawania dopłat za niekorzystne warunki gospodarowania. Gdyby zmiany weszły w życie większość podlaskich rolników po 2013 roku to wsparcie by straciła. To 190 milionów złotych. Negocjacje jak będzie wyglądać Wspólna Polityka Rolna Unii właśnie trwają w Brukseli.

Według oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej  dopłaty za niekorzystne warunki gospodarowania należałyby się przede wszystkim rolnikom gospodarującym na obszarach górskich i o wysokim współczynniku zaludnienia. To istotna zmiana, bo dotychczas dopłaty dostają także rolnicy na terenach nizinnych. Po zmianach najbardziej ucierpieliby podlascy rolnicy. Większość nie dostałaby dopłat ONW. – Każda złotówka to jest zastrzyk w gospodarstwie nie ma co ukrywać, jakby tych pieniędzy nie było, to ciężko by było jest ciężko a byłoby jeszcze ciężej – mówi Andrzej Wilczewski, rolnik ze wsi Radule.

Polski rząd oprotestował projekt zmian. Negocjacje trwają, ale wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej, który właśnie wrócił ze spotkania w Brukseli, nie jest optymistą w sprawie nowej perspektywy finansowej Unii w odniesieniu do rolników. – Sprawa ONW to tylko wierzchołek góry lodowej, trzeba wyraźnie powiedzieć, że to jest skok na kasę, kryzys powinien dotknąć także państwa starej Unii – twierdzi Ryszard Łapiński z Podlaskiej Izby Rolniczej.

Tymczasem w ramach wyrównania strat za niekorzystne warunki gospodarowania większość podlaskich rolników dostawało około dwustu złotych do hektara w sumie 190 milionów rocznie.  – To nie jest problem tylko dwustu złotych, każda złotówka odebrana rolnikom to pogorszenie sytuacji na wsi, kiedy my mamy dogonić te Unię – dodaje Łapiński.

A w Unii Europejskiej, którą dotknął kryzys gospodarczy, głośno mówi się, że oszczędności i cięcia dotacji dotkną przede wszystkim rolników. Podlaskie w swojej strategii na lata 2013-20 chce postawić na przetwórstwo, przedsiębiorstwa rolnicze, ale dopłat ONW też nie chce stracić.

Jak mówi Mieczysław Baszko, wicemarszałek województwa podlaskiego – Jesteśmy przeciwni, żeby nasze województwo utraciło, dla mnie jest dziwne, że od tego odchodzimy, ale rząd polski i minister rolnictwa spotyka się i czujnie podkreśla, że to nasze województwo trzeba ująć w niekorzystnych warunkach gospodarowania.

– Nasi przedstawiciele w parlamencie będą zabiegać, żeby nasi rolnicy otrzymali takie płatności – zapewnia Wojciech Dzierzgowski, wicewojewoda podlaski.

Z poprzedniego budżetu Unii na dotacje i dopłaty dla rolników i wsi w całym kraju dostaliśmy 28,5 miliarda euro. Teraz Polska liczy, że w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 otrzyma 34,5 mld euro. Podlaskie z tej puli chce dostać jak najwięcej.

Ostatnie doniesienia z negocjacji budżetu Unii w Brukseli mówią  jednak o cięciach wydatków na Wspólną Politykę Rolną o 22 miliardy euro.

Wygląda na to, że podlascy rolnicy będą musieli się pożegnać z dopłatami za niekorzystne warunki gospodarowania. Wszystkich rolników czekają wielkie zmiany w dotacjach i dopłatach. Pozostaje mieć nadzieję, że na te gorsze czasy przez ostatnie dobre lata rolnicy zdążyli się przygotować.

(mc)
za: Obiektyw TVP Białystok

Przeczytaj również

Grupowe zajęcia z doradcą zawodowym w ramach proje... W Młodzieżowym Centrum Kariery w Grajewie dobiegają końca zajęcia z doradcą zawodowym           w ramach projektu „Od szkolenia do zatrudnienia - EFS”...
Terapeutyczny Punkt Przedszkolny- nabór Terapeutyczny Punkt Przedszkolny "Milowy krok" w Grajewie funkcjonuje od września br. Przyjmuje on dzieci w wieku od 3 do 6 lat.  Wznowił on swój nabó...
Nauczyciel na Medal – medale wręczone Można uznać, że był to swoisty Dzień Nauczyciela choć mamy grudzień. W sobotę, 9 grudnia podczas uroczystej gali zakończyliśmy naszą akcję „Nauczyci...
Henryka Jagielska nową radną Rady Miasta Grajewa Według nieoficjalnych wyników w wyborach uzupełniających do Rady Miasta Grajewo nową radną okręgu nr 16 została Henryka Jagielska. Prawo do głosowani...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge