Ponad 1 mld euro dla Podlasia

1 mld 88 mln euro ma mieć z UE województwo podlaskie w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020. To o 144 mln euro więcej niż pierwotna propozycja, ale władze województwa są ostrożne w ocenie, czy pieniędzy będzie faktycznie więcej.

Nowe kwoty przedstawiono we wtorek marszałkom województw na spotkaniu w Warszawie z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską.

Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański powiedział, że traktuje przedstawioną kwotę jako “nową propozycję wiążącą”. Jest jednak ostrożny w ocenie, czy pieniędzy będzie faktycznie więcej. Podkreśla jednak, że spodziewał się, iż region zyska więcej na tym, że do RPO mają przejść zadania dotyczące rolnictwa, które dotychczas były finansowane z unijnych środków w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Marszałek podkreśla, że Podlaskie to region rolniczy, z dużą ilością obszarów rolnych i “mógłby” w związku z tym dostać więcej pieniędzy z tego tytułu.

Marszałek ocenia, że nowa kwota uwzględnia środki z Krajowej Rezerwy Wykonania. W ocenie Dworzańskiego “Podlaskie czuje niedosyt” w związku ze zbyt małą ilością środków na tak zwane obszary strategicznej interwencji i ocenia, że te środki “zostały rozdzielone zbyt pochopnie”. Jarosław Dworzański podkreśla jednak, że nie polemizuje z metodologią podziału pieniędzy.

Ostrożny w jednoznacznej ocenie nowej propozycji finansowej jest także dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Daniel Górski. Powiedział PAP, że aby rzetelnie ocenić kwotę jaką będzie dysponowało Podlaskie w latach 2014-2020, trzeba poczekać na pisemną informację z MRR na temat tych pieniędzy i szczegółowy zakres celów, jakie będą realizowane. Podkreśla, że na razie nie wiadomo, jakie zagadnienia dotyczące rolnictwa przejdą z PROW do RPO, bo dopiero porównanie środków z obu tych programów da prawdziwą wiedzę, czy w województwie będzie w nowej perspektywie finansowanej więcej pieniędzy unijnych, czy też nie.

I Dworzański i Górski podkreślają, że w rozmowach na temat środków unijnych, bardziej niż na kwotach, należy się skupić na tym, na co będą wydawane te pieniądze. – Ważniejsze są cele i efekty. Na to trzeba przenieść akcenty w dyskusji – mówi Górski. Marszałek Dworzański dodał, że istotne będą również warunki do ich wydatkowania, takie jak procent dofinansowania oraz kwalifikowany VAT.

Według pierwszej, przedstawionej marszałkom w lutym w Białowieży propozycji podziału środków w Regionalnych Programach Operacyjnych, Podlaskie miało dostać 974 mln euro. Po kwietniowych rozmowach władz województwa w MRR pula ta została zwiększona o 90 mln euro do wysokości 1 mld 064 mln euro. Teraz, w stosunku do lutowej propozycji, pieniędzy ma być o 144 mln euro więcej.

W RPO na lata 2007-2013 Podlaskie miało z UE pierwotnie ok. 636 mln euro. Po podziale środków z Krajowej Rezerwy Wykonania kwota ta została zwiększona do wysokości 672,5 mln euro.

W ramach RPO w latach 2014-2020 nominalnie mniej od Podlaskiego mają mieć tylko dwa regiony: Lubuskie – 813 mln euro oraz Opolskie – 847,1 mln euro – wynika z danych MRR. Podlaskie ma też mieć najmniej pieniędzy z RPO spośród województw Polski Wschodniej. onet.pl

Przeczytaj również

Przekazanie radiotelefonów dla OSP Ruda 10 sierpnia br. Wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter przekazał dla OSP Ruda radiotelefony. Jednocześnie życzył aby dzięki nowemu wyposażeniu wszystkie...
Aktywna tablica w Szkole Podstawowej w Danówku i w... Gmina Grajewo w ramach realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii ...
Informacja dot. bezpłatnego portalu dla rolników Portal MyZbieramy.pl łączy rolników, sadowników z osobami, które chcą dla SIEBIE pozbierać owoce, warzywa na własne potrzeby albo po prostu kupić warz...
MLEKPOL promotorem aktywnego trybu życia SM MLEKPOL w swojej ofercie posiada: mleko pasteryzowane i UHT, śmietany i śmietanki, napoje fermentowane, masło, twarogi, serki wiejskie i śmietankow...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge