Podlaskie szpitale przekroczyły umowy

Wiadomo już ilu więcej chorych leczyły podlaskie szpitale niż przewidują to umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W pierwszym półroczu przekroczyły kontrakty o prawie 42 miliony złotych. Teraz Podlaski Fundusz rozdziela pieniądze.

NFZ za nadwykonania w pierwszym półroczu zapłaci blisko 11 milionów – w połowie będą to zwiększenia kontraktów, a w połowie przesunięcia pieniędzy z umów, które nie zostały zrealizowane – informuje rzecznik Podlaskiego Oddziału Adam Dębski.

“Nadwykonania zostały opłacone przede wszystkim w tych zakresach, które są najważniejsze z punktu widzenia ratowania życia i zdrowia pacjentów. Przede wszystkich chodzi o zakresy nielimitowane, a także o te oddziały, które bezpośrednio ratują życie pacjentów, tak jak na przykład oddział anestezjologii i intensywnej terapii, neurologii czy świadczenia na oddziałach zabiegowych” – mówi Adam Dębski.

Dyrektorzy szpitali podkreślają tymczasem, że ostatnio za leczenie pacjentów ponad limit NFZ zwracał więcej pieniędzy. Dodają jednak, że było to rozliczenie roczne, a tym razem Fundusz po pierwszym półroczu już płaci, więc jest to korzystne dla szpitali.

W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku nadwykonania wyniosły ponad 2 miliony. Rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę przyjętych pacjentów ponad limit, jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Umowę z NFZ-tem przekroczył o 10,5miliona, ale nie zrealizował też kontraktu na niektórych oddziałach na 4,5 miliona złotych.

W tym roku Podlaski Oddział NFZ zamierza wydać na leczenie szpitalne ponad 900 milionów złotych, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z latami poprzednimi.

W ubiegłym roku Fundusz opłacił nadwykonania w kwocie blisko 25 milionów złotych, co wówczas stanowiło połowę wartości świadczeń ponadumownych. radio.bialytsok.pl

Przeczytaj również

Prawie 50 tysięcy dla WOŚP W dniu 14 stycznia 2018r. podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sztabie nr 2310, działającym przy Grajewskim Centrum Kultury było...
SM MLEKPOL z portalem kulinarnym Najlepszewkuchni.pl - pasjonaci gotowania, nowicjusze w kuchni i wszyscy Ci, którzy chcą wykorzystywać dobry polski produkt w swoim menu, mogą wpisać ...
Nowy komendant KPP w Grajewie Nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Grajewie został podinspektor Marek Pilecki. Nowy komendant w Policji służy od ponad 19 lat. Pierwsze...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge