Ostatnie szkolenie podstawowe w 2017 roku

W najbliższy piątek odbędzie się piąta już tura szkolenia podstawowego w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.Oznacza to, że do Terytorialnej Służby Wojskowej planowanych jest powołanieponad 250 nowych ochotników.

 

Ten rodzaj szkolenia skierowany jest do kandydatów bez doświadczenia wojskowego i trwa nieprzerwanie 16 dni.Będzie to ostatnia w tym roku edycja szkolenia podstawowego.Kolejne szkolenie dla osób bez przeszkolenia wojskowego zaplanowane jest w pierwszym kwartale 2018 roku.

 

Ochotnicy, którzy w piątek wstąpią w szeregi Brygady zakończą szkolenie uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się w sobotę 16 grudnia o godz. 13:00 na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

W przyszłym tygodniu odbędzie się ostatnieprzyjęcienowych kandydatów w tym roku. Będą to żołnierze rezerwy.

 

*****

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku.

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 7 tys. żołnierzy, w tym
6 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej i 1,2 tys. żołnierzy zawodowych.Oznacza to, że WOT są trzecim co do wielkości Rodzajem Sił Zbrojnych.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

Ponad 30% Terytorialsów stanowią osoby do 25 roku życia. Średnia wieku statystycznego Terytorialsa to 31 lat. 10% wszystkich to kobiety. Jeśli chodzi o strukturę wykształcenia, to ponad 1/3 żołnierzy TSW legitymuje się wykształceniem wyższym, połowa średnim, a 14% deklaruje że studiuje. Ponad 40% Terytorialsów posiada wykształcenie techniczne.

Przeczytaj również

Spotkanie Burmistrza z mediami https://www.youtube.com/watch?v=EjAozOvc1JA&feature=youtu.be
Miasto otrzymało środki na zakup książek W ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki...
Konferencja Powiatowego Urzędu Pracy w Grajewie Powiatowy Urząd Pracy w Grajewie zorganizował konferencję dotyczącą Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz innych form wsparcia pracodawców. Fundusz p...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge