Ostatnie szkolenie podstawowe w 2017 roku

W najbliższy piątek odbędzie się piąta już tura szkolenia podstawowego w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.Oznacza to, że do Terytorialnej Służby Wojskowej planowanych jest powołanieponad 250 nowych ochotników.

 

Ten rodzaj szkolenia skierowany jest do kandydatów bez doświadczenia wojskowego i trwa nieprzerwanie 16 dni.Będzie to ostatnia w tym roku edycja szkolenia podstawowego.Kolejne szkolenie dla osób bez przeszkolenia wojskowego zaplanowane jest w pierwszym kwartale 2018 roku.

 

Ochotnicy, którzy w piątek wstąpią w szeregi Brygady zakończą szkolenie uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się w sobotę 16 grudnia o godz. 13:00 na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

W przyszłym tygodniu odbędzie się ostatnieprzyjęcienowych kandydatów w tym roku. Będą to żołnierze rezerwy.

 

*****

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku.

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 7 tys. żołnierzy, w tym
6 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej i 1,2 tys. żołnierzy zawodowych.Oznacza to, że WOT są trzecim co do wielkości Rodzajem Sił Zbrojnych.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

Ponad 30% Terytorialsów stanowią osoby do 25 roku życia. Średnia wieku statystycznego Terytorialsa to 31 lat. 10% wszystkich to kobiety. Jeśli chodzi o strukturę wykształcenia, to ponad 1/3 żołnierzy TSW legitymuje się wykształceniem wyższym, połowa średnim, a 14% deklaruje że studiuje. Ponad 40% Terytorialsów posiada wykształcenie techniczne.

Przeczytaj również

Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U. z 2017r., poz.2030, z 2018r. poz. 1467), n...
Plac zabaw w Sojczynie Borowym Wielką radość sprawił dzieciom nowy plac zabaw, który pojawił się w Sojczynie Borowym dzięki działaniom Wójta Gminy Grajewo oraz okolicznym sołectwom....
Umowa na realizację kolejnego projektu podpisana Dziś Burmistrz Miasta Grajewo Dariusz Latarowski podpisał umowę na realizację projektu pn: Nasze Grajewo model wspólnotowego zarządzania rewitalizacją...
Rozpoczęła się budowa drugiej jezdni obwodnicy Szc... Rozpoczęła się budowa tzw. drugiej jezdni do już istniejącej obwodnicy Szczuczyna, elementu trasy S61 Via Baltica. We wtorek (16.10) na placu budowy w...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge