Ogromne straty po niedzielnej nawałnicy

Zniszczone budynki, pozrywane linie energetyczne, połamane drzewa. Po gwałtownych burzach w regionie – spore zniszczenia.

Strażacy interweniowali ponad 200 razy. Najwięcej wezwań było do powalonych i połamanych drzew – ponad 180 – najczęściej w powiatach: zambrowskim, augustowskim, białostockim, grajewskim i siemiatyckim.

Dwoje dzieci trafiło do szpitala w Ełku, po tym jak spadł na nie konar drzewa. Dzieci w wieku 9 i 14 lat szły z matką.

Strażacy pomagali też ponad 30 razy w zabezpieczaniu zniszczeń budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Ale jak informują – te liczby nie odzwierciedlają realnych skutków nawałnic. Wielu rolników samodzielnie porządkowało gospodarstwa.

Najwięcej zniszczeń zanotowano w samych Siemiatyczach – tu burze zniszczyły aż 7 budynków mieszkalnych w całym powiecie siemiatyckim 17. W okolicach Moniek najbardziej ucierpiało Dolistowo Stare.

Skutki popołudniowej nawałnicy, która przeszła nad regionem odczuli też mieszkańcy Gminy Nowe Piekuty. Jak informuje wójt Marek Kaczyński ucierpiało wiele gospodarstw. Największe zniszczenia są we wsiach Hodyszewo, Jośki, Skłody Przyrusy i Tłoczewo. Zniszczonych zostało około 30 budynków, w tym 6 mieszkalnych i dziesiątki hektarów upraw – większość z nich nie nadaje się do tegorocznych zbiorów. Wichura zniszczyła około 100 hektarów lasów. Ucierpiał m.in. drzewostan wokół obiektów sakralnych w Hodyszewie.

Silny wiatr przeszedł też przez niektóre części Białegostoku. Przy jednej z budów wywrócił ogrodzenie na zaparkowane samochody.

Na mazurskich jeziorach wywróciło się dziewięć jachtów, cztery z nich poszły na dno. Ratownicy wyciągnęli z wody 30 żeglarzy. Jedna osoba ranna trafiła do szpitala.

Sytuacja dynamicznie się zmienia. Obecnie wyłączonych 442 stacji. Najwięcej w Rejonie Energetycznym Ełk – 242, pozostałych 200 w woj. podlaskim oraz jedna linia Szeligi – Augustów ( drzewa na linii).

Około 12 tys. odbiorców jest pozbawionych energii elektrycznej. Większość awarii powinna być usunięta dziś do godzin popołudniowych. radio.bialytsok.pl

Przeczytaj również

Uroczyste otwarcie terenu turystyczno – wypo... 18 października br. w miejscowości Toczyłowo odbyło się oficjalne otwarcie terenu turystyczno – wypoczynkowego. W otwarciu uczestniczyli mieszkańcy mi...
Kazimierz Gwiazdowski zastępcą przewodniczącego se... Poseł Kazimierz Gwiazdowski został wybrany w czwartek 12 października na zastępcę przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To jedyny...
Zbiórka krwi   W najbliższą środę 18 października 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej organizuje akcję oddawania krwi. Jednym z celów zbiórki krwi jest pomo...
GMINA I ORGANIZACJE POZARZĄDOWE Informacja o realizacji projektu „Krok do pracy! - kompleksowe wsparcie społeczno - zawodowe”. Zasada pomocniczości oraz wynikające z ustaw kompete...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge