Ogromne straty po niedzielnej nawałnicy

Zniszczone budynki, pozrywane linie energetyczne, połamane drzewa. Po gwałtownych burzach w regionie – spore zniszczenia.

Strażacy interweniowali ponad 200 razy. Najwięcej wezwań było do powalonych i połamanych drzew – ponad 180 – najczęściej w powiatach: zambrowskim, augustowskim, białostockim, grajewskim i siemiatyckim.

Dwoje dzieci trafiło do szpitala w Ełku, po tym jak spadł na nie konar drzewa. Dzieci w wieku 9 i 14 lat szły z matką.

Strażacy pomagali też ponad 30 razy w zabezpieczaniu zniszczeń budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Ale jak informują – te liczby nie odzwierciedlają realnych skutków nawałnic. Wielu rolników samodzielnie porządkowało gospodarstwa.

Najwięcej zniszczeń zanotowano w samych Siemiatyczach – tu burze zniszczyły aż 7 budynków mieszkalnych w całym powiecie siemiatyckim 17. W okolicach Moniek najbardziej ucierpiało Dolistowo Stare.

Skutki popołudniowej nawałnicy, która przeszła nad regionem odczuli też mieszkańcy Gminy Nowe Piekuty. Jak informuje wójt Marek Kaczyński ucierpiało wiele gospodarstw. Największe zniszczenia są we wsiach Hodyszewo, Jośki, Skłody Przyrusy i Tłoczewo. Zniszczonych zostało około 30 budynków, w tym 6 mieszkalnych i dziesiątki hektarów upraw – większość z nich nie nadaje się do tegorocznych zbiorów. Wichura zniszczyła około 100 hektarów lasów. Ucierpiał m.in. drzewostan wokół obiektów sakralnych w Hodyszewie.

Silny wiatr przeszedł też przez niektóre części Białegostoku. Przy jednej z budów wywrócił ogrodzenie na zaparkowane samochody.

Na mazurskich jeziorach wywróciło się dziewięć jachtów, cztery z nich poszły na dno. Ratownicy wyciągnęli z wody 30 żeglarzy. Jedna osoba ranna trafiła do szpitala.

Sytuacja dynamicznie się zmienia. Obecnie wyłączonych 442 stacji. Najwięcej w Rejonie Energetycznym Ełk – 242, pozostałych 200 w woj. podlaskim oraz jedna linia Szeligi – Augustów ( drzewa na linii).

Około 12 tys. odbiorców jest pozbawionych energii elektrycznej. Większość awarii powinna być usunięta dziś do godzin popołudniowych. radio.bialytsok.pl

Przeczytaj również

Prawie 50 tysięcy dla WOŚP W dniu 14 stycznia 2018r. podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sztabie nr 2310, działającym przy Grajewskim Centrum Kultury było...
SM MLEKPOL z portalem kulinarnym Najlepszewkuchni.pl - pasjonaci gotowania, nowicjusze w kuchni i wszyscy Ci, którzy chcą wykorzystywać dobry polski produkt w swoim menu, mogą wpisać ...
Nowy komendant KPP w Grajewie Nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Grajewie został podinspektor Marek Pilecki. Nowy komendant w Policji służy od ponad 19 lat. Pierwsze...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge