Mlekpol Grajewo. Księgowa i inni winni przekrętów

Wspólnie okradali spółdzielnię mleczarską. Zapadł wyrok.

Pieniądze z udziałów przypadających spółdzielcom wypłacane były tym, którzy nie mieli zgody spółdzielni na wypłatę, a gorsze jakościowo mleko dostarczane do mleczarni stawało się mlekiem klasy wyższej, a więc skupowanym za większe kwoty. Takie cuda możliwe były dzięki kasjerce i księgowej Spółdzielni Mleczarskiej “Mlekpol” w Grajewie, która miała dostęp do komputerowego systemu rozliczeń spółdzielni.

Milionowe straty

Krystyna K., bo o niej mowa, w latach 2002 – 2005 “działając w porozumieniu z innymi i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej” doprowadziła grajewską spółdzielnię do strat w wysokości 2 mln 23 tys. zł z samego tytułu wypłat lewym udziałowcom (np. byłym członkom spółdzielni, czy osobom, które nigdy do niej nie należały). Większość pieniędzy odzyskano, szkodę w mieniu spółdzielni organy ścigania oszacowały na ponad 280 tys. zł.

Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie. A przypomnijmy, nie była ona łatwa. Samo śledztwo trwało blisko pięć lat. Łomżyńska Prokuratura Okręgowa przesłuchała kilkaset osób. Proces rozpoczął się w 2011 r.

Mleko lepsze… na papierze

Na skutek działalności Krystyny K. i jeszcze kilku osób miał miejsce niepokojący proceder: zawyżano jakość skupowanego mleka. Kobieta wystawiała faktury, na których zmieniała klasę dostarczanego surowca, by rolnicy otrzymywali nienależne dopłaty (łącznie skupiono takiego mleka za 583 tys. zł). Powstałą szkodę, czyli różnicę między ceną skupu mleka gorszego jakościowo, a tą, jaką płacono za mleko rzekomo wyższej klasy oszacowano w sumie na 23 tys. zł.

Kasjerka podrabiała podpisy i wypłacała różne, czasem kilkutysięczne kwoty.

Ale nie tylko Krystyna K. odpowiedzialna była za tego typu przekręty. Również dyrektor skupu mleka, działając z nią w porozumieniu, wprowadzał w błąd spółdzielnię, gdy dokonywał korekt podwyższających klasę mleka w dokumentach. On naraził firmę na straty w wysokości 839 tys. zł (szkoda wyniosła 27 tys. zł). W swych zeznaniach twierdził, że działał za zgodą zarządu, ale śledczy tej wersji nie potwierdzili dowodami.

Grono mlecznych oszustów tworzyli jeszcze Stanisław D., Ireneusz O. i Joanna Zofia Ć. (wszyscy zawyżali jakość surowca w dokumentach, chociaż na mniejszą skalę).

Wyroki w zawiasach

Krystyna K. skazana została 11 lutego na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres pięciu lat oraz 10 tys. zł grzywny (pomniejszone o ekwiwalent za dni spędzone w areszcie). Sąd zobowiązał ją także do naprawy częściowej szkody w wysokości 50 tys. zł na rzecz spółdzielni.

Zdzisław K. dostał wyrok roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby trzech lat oraz grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Dodatkowo – częściowa naprawa szkody na rzecz Mlekpolu wyniesie go 10 tys. zł.

Stanisław D. skazany został na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę 1200 zł, Ireneusz O. – na osiem miesięcy w zawieszeniu na dwa lata, grzywnę 1000 zł i naprawę szkody – 500 zł, a Joanna Zofia Ć. – na samą grzywnę 1000 zł.

Dodatkowo skazani mają pokryć – proporcjonalnie do win – koszty procesu, w tym drogich ekspertyz biegłych.

wspolczesna.pl

Przeczytaj również

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2018 11 listopada 2018 r. - Narodowe Święto Niepodległości  Po uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w Kościele pw. Trój...
Umowa na zagospodarowanie Parku Solidarności W dniu 29 października 2018 r. Burmistrz Miasta Grajewo podpisał umowę na realizację zadania inwestycyjnego pn.: „Zagospodarowaniu Parku Solidarności ...
„ZNICZ 2018” – ostrzeżenia i zmiany w organi... W najbliższych dniach większość z nas odwiedzi groby swoich bliskich. W wielu przypadkach będzie się to wiązało z pokonaniem znacznych odległości, cza...
“ŚWIEĆ PRZYKŁADEM – PODAJ DALEJ!”... Grajewscy mundurowi wspólnie z młodzieżą ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, w ramach akcji „Podaj dalej”, rozdawali elementy odblaskowe przy jednym ...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge