Latarnik z Grajewa

Jak taniej płacić rachunki, rozmawiać ze znajomymi za granicą. Jak korzystać z dziesiątek usług, które umożliwiają portale internetowe. Tego uczy. Za darmo.

Krzysztof Karwowski z Grajewa jest chyba jedynym Latarnikiem wśród Ambasadorów i Ambasadorem wśród Latarników. Obie te funkcje łączy sieć – internetowa. Ale po kolei.

W latach 2009-2010 Krzysztof Karwowski, pracownik samorządu miasta, szukając innego sposobu na życie postanowił skorzystać z możliwości, jakie daje projekt edukacyjny akademiaparp.gov pl, którego inicjatorem i promotorem była i jest Polska Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości.

– Szukałem projektu, który by rozwijał moją osobowość i odpowiadał moim cechom charakteru – wspomina Krzysztof Karwowski.

To był przypadek

– Na Akademię trafiłem przypadkiem – przyznaje. – Okazało się, że aby z niej korzystać, trzeba mieć tylko komputer i internet. Miałem. Kursów do wyboru jest 35, w każdym dziesiątki modułów. I o tym jak zakładać własną firmę, i jak rozliczać CIT czy podatek VAT, jak zabiegać o dotacje unijne. O zasadach marketingu. Nawet kurs na “behapowca” czy windykatora.

A potem ruszył program Polska Cyfrowa Równych Szans, którego jednym z elementów było stworzenie zastępu Latarników Polski Cyfrowej, czyli ludzi, którzy pomagają osobom starszym poznać sposoby buszowania w necie. Nie biorą za to pieniędzy od swoich słuchaczy. Korzystają z ministerialnego grantu przyznawanego na ten cel: 26,5 tysięcy złotych brutto do wykorzystania od stycznia 2013 roku do czerwca 2014.

Wyposażony w swoją wiedzę z Akademii pan Krzysztof zgłosił się na szkolenia do roli Latarnika i tak znalazł się w gronie 2614 osób – nauczycieli, leśników, studentów, ludzi wszelkich profesji, którzy pomagają dziś osobom starszym włączyć się w cyfrowy świat.

Mając już w kieszeni certyfikat Latarnika i głowę pełną pomysłów jak prowadzić zajęcia, żeby przyciągać uczestników i ani ich nie przestraszyć, ani nie zanudzić, pan Krzysztof dowiedział się, że jako pierwszy Latarnik w Polsce zdobył też tytuł Ambasadora Akademii PARP.

Interenet to duże możliwości

– Do zadań Ambasadora PARP należy m.in. zarządzanie szkoleniami w swojej społeczności, proponowanie szkoleń Akademii PARP, obserwowanie postępów poszczególnych słuchaczy. Czyli wypisz wymaluj nakłada się to idealnie na moje obowiązki Latarnika – wylicza pan Krzysztof. I daje przykład pani, która zgłosiła się na jego zajęcia, bo uznała, że zamiast zatrudniać w swojej firmie behapowca, sama może nim zostać. I zamierza to właśnie zrobić korzystając ze szkoleń wskazanych jej przez Latarnika-Ambasadora.

Zajęcia są najczęściej prowadzone w salach wynajmowanych przez pana Krzysztofa. – Ale jeśli ktoś chce poznawać internet u siebie w domu, na swoim sprzęcie, to nie ma żadnych przeszkód. Przyjdę – zapewnia zapaleniec.

wspolczesna.pl

Przeczytaj również

MLEKPOL promotorem aktywnego trybu życia SM MLEKPOL w swojej ofercie posiada: mleko pasteryzowane i UHT, śmietany i śmietanki, napoje fermentowane, masło, twarogi, serki wiejskie i śmietankow...
Oddając Krew Ratujesz Życie Uprzejmie informujemy, że trwa XIII edycja ogólnopolskiego programu pod hasłem „OGNISTY RATOWNIK - GORĄCA KREW”. Włączając się po raz kolejny do tej a...
Karambol w Grajewie – zderzenie 6 pojazdów Po godz. 4:00 na ulicy Piłsudskiego zderzyło się w sumie 6 samochodów - dwie ciężarówki i cztery auta osobowe. Samochodami łącznie podróżowało 13 osób...
Szacowanie szkód spowodowanych suszą SZANOWNI ROLNICY GMINY GRAJEWO! Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku informuje, że z dniem 4 lipca 2018r. należy stosować nowy wniosek: „Wni...
Jeden komentarz

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge
  • K
    4 marca 2013 at 23:47 - Odpowiedz

    Fajny cweterek