Kandydaci do WOT sprawdzą samych siebie

 

W najbliższy piątek rozpoczyna się siódme szkolenie podstawowe ochotników do służby w 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jego zwieńczeniem będą przysięgi wojskowe, które odbędą się 26 maja w Wysokiem Mazowieckiem oraz w Zambrowie.

Ochotnicy, którzy pomyślnie przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, zostaną zaprzysiężeni niemal w rocznicę pierwszej przysięgi WOT, która odbyła się w Białymstoku. Najbliższe uroczystości odbędą się 26 maja o godz. 10:00 w Wysokiem Mazowieckiem (plac przy ul. Kościelnej 2) i o godz. 14:00 w Zambrowie (na terenie ZSO przy ul. Konopnickiej 16).

Szkolenie podstawowe adresowane jest do osób bez przeszkolenia wojskowego i jest pierwszym etapem trzyletniego cyklu szkolenia żołnierza lekkiej piechoty. W lutym, w jednej z brygad OT, dwóch podoficerów zawodowych – bez ujawniania swojej tożsamości, jako szeregowi – przez dwa tygodnie szkoliło się razem z kandydatami do WOT. Zdaniem podoficerów „szesnastka” jest intensywna i wymaga od ochotników sporego wysiłku. Żołnierze z uznaniem wypowiedzieli się też na temat poziomu szkolenia strzeleckiego oraz zaangażowania instruktorów, za których przygotowanie odpowiadają weterani z Wojsk Specjalnych.

Wszyscy, którzy chcą sprawdzić się i spełniają kryteria naboru, mogą ubiegać się o przyjęcie na kolejne szkolenia, które odbędą się od 23 czerwca do 8 lipca (ochotnicy bez przeszkolenia wojskowego) oraz 1 – 8 lipca (żołnierze rezerwy). Wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz informacje na temat procesu rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej www.terytorialsi.mil.pl. Najlepsi Terytorialsi w przyszłości mogą liczyć na udział m.in. w kursach instruktorskich prowadzonych przez byłych Specjalsów, szkoleniach operatorów dronów uderzeniowych czy kursach oficerskich.

 

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce.

 

Służbę w brygadzie pełnią żołnierze zawodowi i żołnierze OT z województwa podlaskiego. Głównym motywem podejmowania służby przez mieszkańców województwa podlaskiego jest chęć działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa „Małym Ojczyznom”.

 

Brygadą dowodzi płk Sławomir Kocanowski.

Przeczytaj również

Uczestnicy projektu OSDZ – EFS przeszli metamorfoz... W Młodzieżowym Centrum Kariery zakończono  warsztaty z zakresu kreowania wizerunku, połączone z usługą stylisty, dla młodzieży uczestniczącej w projek...
Kolejne metry alejek W dniach 31.10.-01.11.2017 roku odbyła się szósta edycja kwesty na cmentarzu komunalnym i parafialnym w Grajewie, którą zorganizowało Stowarzyszenie L...
LI Sesja Rady Miasta Grajewo Uprzejmie informuję, że dnia 23 maja 2018 r. (środa) o godz. 15.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Grajewo przy ul. Strażackiej 6a odbędzie się L...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge