Kandydaci do WOT sprawdzą samych siebie

 

W najbliższy piątek rozpoczyna się siódme szkolenie podstawowe ochotników do służby w 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jego zwieńczeniem będą przysięgi wojskowe, które odbędą się 26 maja w Wysokiem Mazowieckiem oraz w Zambrowie.

Ochotnicy, którzy pomyślnie przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, zostaną zaprzysiężeni niemal w rocznicę pierwszej przysięgi WOT, która odbyła się w Białymstoku. Najbliższe uroczystości odbędą się 26 maja o godz. 10:00 w Wysokiem Mazowieckiem (plac przy ul. Kościelnej 2) i o godz. 14:00 w Zambrowie (na terenie ZSO przy ul. Konopnickiej 16).

Szkolenie podstawowe adresowane jest do osób bez przeszkolenia wojskowego i jest pierwszym etapem trzyletniego cyklu szkolenia żołnierza lekkiej piechoty. W lutym, w jednej z brygad OT, dwóch podoficerów zawodowych – bez ujawniania swojej tożsamości, jako szeregowi – przez dwa tygodnie szkoliło się razem z kandydatami do WOT. Zdaniem podoficerów „szesnastka” jest intensywna i wymaga od ochotników sporego wysiłku. Żołnierze z uznaniem wypowiedzieli się też na temat poziomu szkolenia strzeleckiego oraz zaangażowania instruktorów, za których przygotowanie odpowiadają weterani z Wojsk Specjalnych.

Wszyscy, którzy chcą sprawdzić się i spełniają kryteria naboru, mogą ubiegać się o przyjęcie na kolejne szkolenia, które odbędą się od 23 czerwca do 8 lipca (ochotnicy bez przeszkolenia wojskowego) oraz 1 – 8 lipca (żołnierze rezerwy). Wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz informacje na temat procesu rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej www.terytorialsi.mil.pl. Najlepsi Terytorialsi w przyszłości mogą liczyć na udział m.in. w kursach instruktorskich prowadzonych przez byłych Specjalsów, szkoleniach operatorów dronów uderzeniowych czy kursach oficerskich.

 

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce.

 

Służbę w brygadzie pełnią żołnierze zawodowi i żołnierze OT z województwa podlaskiego. Głównym motywem podejmowania służby przez mieszkańców województwa podlaskiego jest chęć działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa „Małym Ojczyznom”.

 

Brygadą dowodzi płk Sławomir Kocanowski.

Przeczytaj również

Przekazanie radiotelefonów dla OSP Ruda 10 sierpnia br. Wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter przekazał dla OSP Ruda radiotelefony. Jednocześnie życzył aby dzięki nowemu wyposażeniu wszystkie...
Aktywna tablica w Szkole Podstawowej w Danówku i w... Gmina Grajewo w ramach realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii ...
Informacja dot. bezpłatnego portalu dla rolników Portal MyZbieramy.pl łączy rolników, sadowników z osobami, które chcą dla SIEBIE pozbierać owoce, warzywa na własne potrzeby albo po prostu kupić warz...
MLEKPOL promotorem aktywnego trybu życia SM MLEKPOL w swojej ofercie posiada: mleko pasteryzowane i UHT, śmietany i śmietanki, napoje fermentowane, masło, twarogi, serki wiejskie i śmietankow...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge