Kandydaci do WOT sprawdzą samych siebie

 

W najbliższy piątek rozpoczyna się siódme szkolenie podstawowe ochotników do służby w 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jego zwieńczeniem będą przysięgi wojskowe, które odbędą się 26 maja w Wysokiem Mazowieckiem oraz w Zambrowie.

Ochotnicy, którzy pomyślnie przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, zostaną zaprzysiężeni niemal w rocznicę pierwszej przysięgi WOT, która odbyła się w Białymstoku. Najbliższe uroczystości odbędą się 26 maja o godz. 10:00 w Wysokiem Mazowieckiem (plac przy ul. Kościelnej 2) i o godz. 14:00 w Zambrowie (na terenie ZSO przy ul. Konopnickiej 16).

Szkolenie podstawowe adresowane jest do osób bez przeszkolenia wojskowego i jest pierwszym etapem trzyletniego cyklu szkolenia żołnierza lekkiej piechoty. W lutym, w jednej z brygad OT, dwóch podoficerów zawodowych – bez ujawniania swojej tożsamości, jako szeregowi – przez dwa tygodnie szkoliło się razem z kandydatami do WOT. Zdaniem podoficerów „szesnastka” jest intensywna i wymaga od ochotników sporego wysiłku. Żołnierze z uznaniem wypowiedzieli się też na temat poziomu szkolenia strzeleckiego oraz zaangażowania instruktorów, za których przygotowanie odpowiadają weterani z Wojsk Specjalnych.

Wszyscy, którzy chcą sprawdzić się i spełniają kryteria naboru, mogą ubiegać się o przyjęcie na kolejne szkolenia, które odbędą się od 23 czerwca do 8 lipca (ochotnicy bez przeszkolenia wojskowego) oraz 1 – 8 lipca (żołnierze rezerwy). Wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz informacje na temat procesu rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej www.terytorialsi.mil.pl. Najlepsi Terytorialsi w przyszłości mogą liczyć na udział m.in. w kursach instruktorskich prowadzonych przez byłych Specjalsów, szkoleniach operatorów dronów uderzeniowych czy kursach oficerskich.

 

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce.

 

Służbę w brygadzie pełnią żołnierze zawodowi i żołnierze OT z województwa podlaskiego. Głównym motywem podejmowania służby przez mieszkańców województwa podlaskiego jest chęć działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa „Małym Ojczyznom”.

 

Brygadą dowodzi płk Sławomir Kocanowski.

Przeczytaj również

Dotacja dla Gminy Grajewo z Funduszu Sprawiedliwoś... Wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter uprzejmie informuje, iż Gmina Grajewo pozyskała dotację na zakup wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych ...
Debata kandydatów na Burmistrza Grajewa W środę 10.10. 2018r. na antenie Radia Białystok odbyła się debata kandydatów na Burmistrza Miasta Grajewo. Zapraszamy do wysłuchania debaty  ...
MLEKPOL ambasadorem polskiego eksportu Podczas uroczystej gali w warszawskim hotelu Marriott, Małgorzata Cebelińska, Dyrektor Handlu Mlekpolu, odebrała nagrodę – tytuł Ambasadora Polskiego ...
Zagospodarowanie Parku Solidarności Zagospodarowanie Parku Solidarności oraz tworzenie terenów zielonych w Grajewie rozpocznie się jeszcze w tym roku! Podczas LVII nadzwyczajnej Sesji R...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge