GRAJEWO: Stanowisko PO ws. cenzury

STANOWISKO

ZARZĄDU KOŁA PLATFORMY OBYWATELSKIEJ RP W GRAJEWIE

W SPRAWIE CENZUROWANIA NAGRAŃ Z SESJI RADY MIASTA GRAJEWO

 

Jawność życia publicznego to jedna z fundamentalnych zasad państwa demokratycznego. Jest ona szczególnie ważna na poziomie samorządu terytorialnego, w którym lokalne zależności i więzi rodzinne mogą prowadzić do szeregu nieprawidłowości. Groźnym zjawiskiem jest również powiązanie i uzależnienie lokalnych mediów od władzy. Taki stan rzeczy wcześniej czy później prowadzi do nadużyć. Coraz częściej słyszymy o nepotyzmie i cenzurze również w naszej Małej Ojczyźnie.

 

Chcąc przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom w naszym mieście, już w swoim programie wyborczym w wyborach samorządowych 2010 r. zaproponowaliśmy m.in. nagrywanie i transmisje z sesji Rady Miasta. Propozycja ta znalazła uznanie u większości radnych. Efektem tego było uchwalenie stosownych zapisów w Statucie Miasta Grajewo. Od stycznia 2012 r. nagrania sesji są ogólnodostępne i upubliczniane w Internecie. Naszym zdaniem mijający rok pokazał, że był to krok w słusznym kierunku. Znacząco zwiększyło to przejrzystość działań władz samorządowych oraz dostęp do nich mieszkańców miasta. Bez względu na fakty, które wydarzą się podczas sesji lub słowa, które na niej padną, obywatele mają statutowe prawo zapoznania się z pełnym nagraniem.

 

Klasycznym przykładem autorytaryzmu jest sytuacja, w której władza kontroluje publiczne przekazywanie informacji, a dodatkowo jeszcze świadomie wprowadza w błąd obywateli poprzez selektywny dobór informacji. Z ogromnym niepokojem stwierdziliśmy, że w upublicznionym nagraniu z XXXI Sesji Rady Miasta Grajewo zabrakło fragmentów niewygodnych dla Burmistrza naszego miasta. Działania te zostały szczegółowo opisane w Skardze na działalność Burmistrza Miasta Grajewa złożonej przez radnego Adama Jankowskiego.

 

W trosce o wysokie standardy demokracji lokalnej Zarząd Koła Platformy Obywatelskiej RP w Grajewie w pełni popiera działania radnych PO zmierzające do pełnego wyjaśnienia tej bulwersującej sprawy. Apelujemy jednocześnie o wyciągnięcie konsekwencji dyscyplinarnych wobec osób, które odpowiadają za zaistniałe nieprawidłowości. Jednocześnie głęboko wierzymy, że pozostali radni poprą działania radnego Jankowskiego zmierzające do usunięcia i napiętnowania zaistniałych patologii życia publicznego naszego miasta.

 

/-/ Stanisław Adam Doliwa

Przewodniczący Koła PO RP w Grajewie

 

Platforma Obywatelska

Koło w Grajewie

www.pograjewo.pl

 


Przeczytaj również

Lato w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP Młodzieżowe Centrum Kariery Ochotniczych Hufców Pracy w Grajewie zaprasza młodzież uczącą się i poszukującą pracy w wieku 15-25 lat do korzystania z u...
Kapice – Wójt Gminy Grajewo zaprasza do odwiedzani... W Kapicach, przy świetlicy wiejskiej powstała siłownia zewnętrzna, na którą składają się 3 różne urządzenia. Wśród nich jest orbitrek, jeździec oraz t...
Wręczenie odznaczeń państwowych Prezydenta RP W poniedziałek tj. 26.06.2017 r. w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz...
Polska Izba Mleka – Komunikat 30-lecie europejskiej ochrony terminów mleczarskich, takich jak „mleko" i „masło" W UE mleko i produkty mleczarskie zostały uznane od dziesięciolec...
11 komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge
  • student
    24 stycznia 2013 at 16:49 - Odpowiedz

    Panie Doliwa, piękny tekst! Podpisuję się pod nim.

    A teraz wyślij Pan pierwszy akapit do swego premiera, może rady od członka PO wysłucha i przestanie unikać trudnych pytań i niewygodnych tematów. Ehh, wy, faryzeusze – zobaczcie belkę w swoim oku.

    I nie myślcie, że moja krytyka waszej hipokryzji jest wyrazem poparcia dla sołtysa! Co to, to nie!

    Precz z cenzurą, zarówno w UM Grajewo jak też na szczeblu rządowym!

    • student2
      31 stycznia 2013 at 17:24 - Odpowiedz

      Co racja to racja! Popieram zdanie studenta

  • antek zdezorientowany
    24 stycznia 2013 at 12:16 - Odpowiedz

    Szanowny NIKU. Widzę że “Lepsze Grajewo” ma w Tobie nie dosyć że zagorzałego Fana, ale słuchając Twojego wiecznego HA-HA-HA , to również niesamowicie inteligentnego człowieczka. Biedaku , wydaje mi się że chyba jeszcze nie miałeś dziewczyny. Ale jeżeli oprócz Twojego wiecznego HA-HA-HA , wykrzesasz z Siebie jeszcze jakąś inteligętniejszą sylabę, to masz szanse że wreszcie przestaniesz być PRAWICZKIEM, i zaczniesz być normalnym człowiekiem. Co ty na to: HA-HA-HA-HA !!!. Biedaku obojętnie jak będziesz się podlizywał Swojemu Wodzowi, to i tak roboty nie dostaniesz. Pogadaj z Twoim kolegami którzy opuścili już Lepsze Grajewo. Wódz tyle swoim ludziom obiecał roboty , że by musiał wypieprzyć wszystkich Urzędników z U.M. ale to i tak by było za mało. Chyba że by stworzł jeszcze jeden Urząd Miasta, co nie wykluczone , jeżeli uda Ci się wypromować go na jeszcze jedną kadencję Co ty na to HA-HA-HA. Odpowiesz mi coś inteligentniej niż Twoje wieczne HA-HA-HA. Lepiej już nic nie mów . Wystarczy Twoje HA-HA-HA !!!

  • oburzony
    23 stycznia 2013 at 21:56 - Odpowiedz
  • Logiczny
    23 stycznia 2013 at 21:15 - Odpowiedz

    Co się stało to się nie odstanie, ale najgorsze jest to, że minął miesiąc, a ze strony UM, a właściwie burmistrza nie ma ani słowa komunikatu dla społeczeństwa z wyjaśnieniem, bądź przeprosinami. Udawanie, że nic się nie stało w tym wypadku utwierdza mieszkanców miasta w przekonaniu, że ich ,,naczelny gospodarz” ma ich w nosie i niestety nie przynosi mu chwały, a wręcz przeciwnie.

  • wit
    23 stycznia 2013 at 18:24 - Odpowiedz

    Cenzyrze stanowcze NIE! Brawo, że są radni, którzy nie boją się przeciwstawić Burmistrzowi. Szkoda, że tak nieliczni

  • mieszkaniec
    23 stycznia 2013 at 15:21 - Odpowiedz

    masz rację ,,komentująca,, nasz burmistrz ,wiadomo wszystkim jakich ma doradców .

  • Lech Redyk
    23 stycznia 2013 at 15:09 - Odpowiedz

    KOCHANI !!! CENZURA jako taka ; w mniejszym czy w większym stopniu istniała , istnieje i istnieć będzie – czy to z rządów PZPR ; UW ; PO czy PIS a nawet POPIS ! Na to nie ma silnych ! Każda jedna władza ma i będzie zawsze miała jakieś swoje „ grzeszki „ na sumieniu ! Będzie też chciała je ukryć całkowicie lub pod płaszczykiem obłudy , szantażu , oportunizmu , cynizmu , fałszu , kłamu , zastraszania a nawet nieuzasadnionych ataków słownych czy czynnych przymknąć buzie różnymi sposobami – tak jak na tej powyższej fotce – tym niepokornym i odkrywającym „ ciemne „ karty tejże władzy ! Powróciwszy do tematu – zgadzam się z opinią PO ( nie jestem w tej i w żadnej innej partii ) a przede wszystkim z opinią większości internautów , którzy skrytykowali i nadal krytykują „wycięcie „ części ww sesji RM ! To nie powinno mieć miejsca w naszej ukochanej lokalnej Ojczyźnie ! Każdy z nas czuje się jakoś związany z tą naszą lokalną rodziną i pragnie wiedzieć jak radzą sobie włodarze i radni z mandatem zawierzenie jaki od nas otrzymali ! Mam szczerą nadzieję , że osoba /y winne tego , zostaną odpowiednio ukarane ale może nie od razu dyscyplinarnie ! Miejmy odrobinę ludzkiej wyrozumiałości i litości ! BYĆ MOŻE I OBY TAKIE LUB PODOBNE PRAKTYKI NIE MIAŁY JUŻ MIEJSCA W NASZYM UKOCHANYM GRAJEWIE – W NASZEJ WSPÓLNEJ LOKALNEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE I RODZINIE !!!

  • komentująca
    23 stycznia 2013 at 15:04 - Odpowiedz

    Nika najwyraźniej wybiórczo interesuje się sprawami miasta albo jest członkiem “Lepszego” Grajewa. Przecież jedynym pomysłotwórczym tworem jest burmistrz i jego anonimowi alkoholicy radni…

  • mieszkaniec
    23 stycznia 2013 at 14:58 - Odpowiedz

    do ,,nika,, z twojego wpisu wynika, że jesteś z obozu obecnego burmistrza. Zamilcz do k….y , nie będzie CENZURY. !!!!!! Szlak człowieka może trafić , jak czyta takie komentarze. Uważasz , że dla burmistrza wszystko wolno.

  • nika
    23 stycznia 2013 at 14:16 - Odpowiedz

    Bulwersująca sprawa hehe:) Jak cała grajewska PO, same twórcze umysły 🙂 zamiast zabłysnąć ciekawymi rozwiązaniami dla miasta to tylko ich widać w scenach kojarzonych z kabaretem:) Ciekawe czy pan radny poinformował już komisję europejską bo myślę że to dobry pomysł:) Został tak bardzo skrzywdzony. Panowie trochę powagi proszę!