Bonifikaty bardziej sprawiedliwe i wyższe

Czy od 2013 r. będzie można nabyć mieszkanie komunalne nawet za 10% jego rynkowej wartości? W trakcie XXX Sesji Rady Miasta Grajewo na ręce Przewodniczącego Grzegorza Curyło trafił projekt uchwały  zmieniającej uchwałę w sprawie określenia warunków udzielania bonifikat i wysokości stawek procentowych przy sprzedaży nieruchomości jako lokalu mieszkalnego.

Pod projektem podpisało się 10 radnych (K. Jamrozy, A. Jankowski, T. Cebeliński, M. Stefańska, W. Wieczorek, H. Jagielska, J. Konopka, M. Mołczanowski, A. Siwik-Karwowska, J. Sarnacki). Projekt zostanie teraz sprawdzony przez prawnika, a następnie trafi do zaopiniowania przez komisje miejskie.

W projekcie wnosimy o zmianę dotychczasowych zasad przyznawania bonifikat. Po pierwsze, prawo do skorzystania z bonifikaty mieliby najemcy o co najmniej 5-letnim okresie najmu. Projekt wyjaśnia co wlicza się w okres najmu. Dzisiaj przy sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości zbywanej jako lokal mieszkalny na rzecz najemcy udziela się bonifikatę w wysokości 60% ceny (bez względu na okres najmu).

Nasz propozycja mówi, że przy sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości zbywalnej jako lokal mieszkalny udziela się bonifikaty, gdy najemca ubiegający się o jej nabycie legitymuje się ponad:

1) pięcioletnim okresem najmu – w wysokości 50%,

2) dziesięcioletnim okresem najmu – w wysokości 60%,

3) dwudziestoletnim okresem najmu – w wysokości 70%,

4) trzydziestoletnim okresem najmu – w wysokości 80%,

5) czterdziestoletnim okresem najmu – w wysokości 90%.

W uzasadnieniu przekonujemy, że wnioskowana zmiana ma głównie wymiar społeczny. Podstawowe prawo własności, prawo do posiadania mieszkania, jest poza zasięgiem wielu ludzi. Najemcom należy podać pomocną dłoń. Społecznie jest też to o tyle uzasadnione, że wraz z prawem własności przychodzi niezależność. Wiele lat, a nawet dekad płacenia czynszu zasługuje na nagrodę. Ludzie powinni sami rozwiązywać własne problemy, malować ściany i mury swoich budynków.

Jak wskazuje Raport Najwyższej Izby Kontroli „Informacja o wynikach kontroli udzielania przez gminy bonifikaty nabywcom komunalnych lokali mieszkalnych przy bezprzetargowej sprzedaży” z czerwca 2011 r. największą sprzedaż lokali zanotowały gminy, w których zastosowano najwyższe stawki procentowe bonifikaty.

Za zmianą przemawia także przesłanka ekonomiczna. W wielu miejscach administracja i naprawy kosztują więcej niż środki uzyskiwane netto z najmu, dlatego sprzedaż mieszkań jest w interesie zarówno obecnych najemców, jak i Miasta Grajewo. W przypadku wieloletnich najemców, niższa cena spowoduje większy popyt i wyższe wpływy do budżetu Miasta Grajewo.

Bez zmian pozostaje lista lokali, których nie przeznacza się do zbycia: ul. Dolna 1, 8, 10, 11, 12, 15; ul. Strażacka 4A, 15, 17; ul. Buczka 9; ul.Ekologiczna 22; ul. Konopska 8; ul. Kolejowa 2, 2A, 3; ul.Kopernika 1, 8, 10, 10A, 13, 19, 21; ul. Ełcka 1, 5; ul. Józefa Piłsudskiego 3, 5, 5A, 7, 9, 18, 18C, 19, 21; Plac Niepodległości 5, 5A, 10, 11A, 12, 14, 15, 17; ul. Traugutta 1, 2, 3, 6, 6A, 7, 10; ul. Sportowa 6A; ul.dr T.Nowickiego 2, 3; ul. Kilińskiego 5, 11 oraz do 31.12.2014 roku lokali znajdujących się w budynkach wielorodzinnych , które gmina nabyła w okresie po 31.12.1994 roku.

 

Raport Najwyższej Izby Kotroli

„Informacja o wynikach kontroli udzielania przez gminy bonifikaty nabywcom komunalnych lokali mieszkalnych przy bezprzetargowej sprzedaży”

Czerwiec 2011

 

źródło: pograjewo.pl

Przeczytaj również

Uczestnicy projektu OSDZ – EFS przeszli metamorfoz... W Młodzieżowym Centrum Kariery zakończono  warsztaty z zakresu kreowania wizerunku, połączone z usługą stylisty, dla młodzieży uczestniczącej w projek...
Kolejne metry alejek W dniach 31.10.-01.11.2017 roku odbyła się szósta edycja kwesty na cmentarzu komunalnym i parafialnym w Grajewie, którą zorganizowało Stowarzyszenie L...
LI Sesja Rady Miasta Grajewo Uprzejmie informuję, że dnia 23 maja 2018 r. (środa) o godz. 15.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Grajewo przy ul. Strażackiej 6a odbędzie się L...
Jeden komentarz

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge
  • Wpisz swoje imię
    4 grudnia 2012 at 11:17 - Odpowiedz

    i ja to popieram!