Wczesna nauka czytania – co o tym sądzić?

Temat wczesnej nauki czytania jest często podejmowanym zagadnieniem przez pedagogów, terapeutów a przede wszystkim rodziców. Ta ostatnia grupa zainteresowana jest najbardziej tematem ponieważ w grę wchodzi przyszłość dziecka – jego rozwój i sukcesy odnoszone w dorosłym życiu. A więc czy warto uczyć dzieci czytać zanim pójdą do szkoły?

Środowisko pedagogów jest podzielone. Jedni twierdzą, że nie należy odbierać dziecku dzieciństwa i trzeba mu pozwolić na naturalny rozwój i ciekawość światem. Inni są zdania, że stosując odmienne od tradycyjnych metody nauki czytania można pomóc dziecku w rozwoju.

PRZECIW WCZESNEJ NAUCE CZYTANIA

Przeciwnicy powołują się na ustalony już dawno temu podział rozwoju dziecka na poszczególne okresy. Pierwszy obejmuje pierwsze lata życia dziecka to czas i jak uważają, mózg dziecka nie jest w tym okresie przystosowany do nauki tak skomplikowanej czynności jaką jest czytanie. Dopiero w wieku 5-7 lat wykształcają się u dziecka zdolności potrzebne do nauki czytania oraz chęć do nauki.

Uważają, że wczesna nauka czytania nie przyczyni się do przyśpieszenia rozwoju dziecka, a nawet może go zahamować.

Czy też tak uważacie? Jeśli człowiek nie jest specjalistą w jakiejś dziedzinie to czasem woli nie zagłębiać się w temat i nie zajmować stanowiska. Ale pamiętajmy – tu chodzi o nasze dzieci. Warto więc dołożyć starań, by zdobyć informacje i wyrobić sobie własne zdanie. Zawsze to co nowe może budzić niepokój, bo zaburza porządek istniejący od „wieków”, ale to nowe może przynieść zmianę na lepsze.

ARGUMENTY „ZA” WCZESNĄ NAUKĄ CZYTANIA

Pedagodzy i terapeuci, którzy opowiadają się za nauką czytania dziecka w wieku 2-4 lat, nie kierują się chęcią „stworzenia” genialnych dzieci – chodzi o to, by pomóc dzieciom jak najlepiej wykorzystać drzemiący w nich potencjał. Dobrze wiemy, że w pierwszych latach życia dzieci uczą się najszybciej i przyswajają ogromną ilość informacji. Umiejętność czytania może pomóc im w poznawaniu otaczającego świata. Dobrze wiemy jak brak umiejętności płynnego czytania utrudnia naukę w szkole.

Uważa się, że umiejętność czytania bardzo podnosi samoocenę dziecka, co jak wiemy ma znaczenie także w dorosłym życiu. Ważne tylko, aby dobrać odpowiednią do wieku dziecka metodę nauki czytania.

SYMULTANICZNO-SEKWENCYJNA NAUKA CZYTANIA

W ostatnich latach dużą popularność zyskuje symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania, inaczej nazywana też nauką czytania sylabami. Jej autorem jest profesor Jagoda Cieszyńska. Została opracowana z myślą o dzieciach z zaburzeniami rozwoju takimi jak Autyzm, Alalia, czy zespół Aspergera. Niektórzy pedagodzy przenoszą tą metodę do przedszkoli dla dzieci rozwijających się normatywnie. Jakie są założenia tej metody i jakie efekty osiągają pedagodzy i terapeuci?

Metoda naśladuje naturalne etapy rozwoju mowy u dziecka: powtarzanie, rozumienie i nazywanie. Opiera się na najnowszych badaniach potwierdzających na przykład, że sylaba a nie głoska jest najmniejszą jednostką percepcyjną. Metoda ta opiera się na aktywizowaniu lewej (sekwencyjnej) oraz prawej (symultanicznej) półkuli mózgu. Nauka odbywa się poprzez zabawę. Dziecko odkrywa i nadaje znacznie, jest nagradzane, odnosi sukcesy. Dziecko uczy się sylab a nie głosek, najpierw samogłosek, sylab otwartych, a potem sylab zamkniętych i zdań.

Terapeuci doszli do wniosku: skoro dzieci niemówiące bardzo szybko uczą się czytać to dlaczego nie dzieci, których rozwój przebiega prawidłowo?

Rodzice, to przed wam stoi decyzja czy uczyć malucha czytać czy nie. Dlatego zachęcamy was, byście zdobyli potrzebne informacje i podjęli decyzję taką, by potem po latach niczego nie żałować.

Przeczytaj również

Jak dbać o flowerbox, czyli nowoczesne kwiaty w pu... Kobiety, które po raz pierwszy otrzymały w prezencie atrakcyjne kwiaty w pudełku, oprócz radości z pięknego i oryginalnego podarunku, mają liczne wątp...
Czym zajmuje się dekarz? Dekarz zajmuje się kryciem dachów, montażem rynien, rur spustowych, okien dachowych oraz włazów wyjściowych na dach. Zawód ten wymaga dużej wiedzy ora...
Smartwatch damski Samsung, czyli stylowy asystent ... Kobiety, których tempo życia przypomina prawdziwy rollercoaster, potrzebują smartwatcha. Docenią go również panie, dla których styl i dobre zorganizow...
Zobacz, dlaczego warto zainwestować w panele fotow... Inwestorzy, którzy w ubiegłym sezonie odłożyli w czasie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu, mają szansę zrobić to w 2019 rok...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge