Rodzaje i działanie irygatorów dentystycznych

Irygatory działają z dużo większą skutecznością niż ciągle znacznie bardziej popularne wykałaczki, nici dentystyczne, oraz szczoteczki służące do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Urządzenia te może stosować praktycznie każdy, nie wyłączając z tego osób cierpiących na krwawienie dziąseł, noszących aparaty ortodontyczne, oraz użytkowników implantów.

Działanie irygatora jest dość proste. Urządzenie masuje przy pomocy strumienia wody nasze dziąsła, jednocześnie kompleksowo oczyszczając jamę ustną nawet w najbardziej problematycznych miejscach. W ten sposób irygator gwarantuje nam nie tylko świeży oddech i bielsze zęby, ale również minimalizuje ryzyko powstania próchnicy.

Dostępne rodzaje irygatorów

Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje irygatorów, a więcej na ich temat przeczytamy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/irygator-do-zebow-rodzaje-i-uzytkowanie/. Każdy z nich ma nieco inną specyfikę i dostosowuje się do potrzeb innych użytkowników.

Irygatory stacjonarne sprawdzają się w szczególności u osób, które cenią sobie praktyczne rozwiązania i niewiele podróżują. Ten rodzaj irygatorów charakteryzuje dość duży rozmiar, dzięki czemu pojemność zbiornika to zwykle aż 600 ml, jednak wielkość urządzenia zazwyczaj wyklucza zabranie go w podróż. Komfort użytkowania jest większy niż w przypadku drugiego rodzaju irygatorów, gdyż jedno napełnienie pojemnika bez kłopotu pozwala oczyścić całą jamę ustną. Pod względem budowy oba modele specjalnie się od siebie nie różnią, ale irygatory stacjonarne posiadają w zestawie kilka różnych końcówek. Zakres ich ciśnienia strumienia oraz ilości stopni regulacji jest różny w zależności od urządzenia.

Irygatory bezprzewodowe charakteryzują się tym, że są znacznie mniejsze od tych stacjonarnych, dzięki czemu z powodzeniem możemy je ze sobą zabrać wszędzie, gdzie tylko mamy ochotę. Irygatory te mają wbudowany akumulator, dzięki czemu aby naładować sprzęt nie potrzebujemy dostępu do gniazdka. Wszystko odbywa się za pomocą podłączenia urządzenia pod załączoną stację dokującą. Niestety, irygatory te ze względu na swój niewielki rozmiar, mają także mniejszy zbiornik – zwykle o pojemności 130 ml. Co za tym idzie, zazwyczaj do kompleksowego oczyszczenia jamy ustnej potrzebne jest dwukrotne uzupełnianie zbiornika. Podobnie jak w przypadku irygatorów stacjonarnych, te bezprzewodowe oferują nam w zależności od modelu różne stopnie regulacji i zakresy ciśnienia strumienia wody.

Jak wybrać sprzęt i korzystać z irygatora?

Nieważne na który z rodzajów irygatora się zdecydujemy, podczas korzystania z niego należy pamiętać o kilku zasadach, które gwarantują bezpieczne użytkowanie. Najważniejsze z nich to:

  • irygator powinien zawsze znajdować się na równej i płaskiej powierzchni, aby nie wpadł nam do wanny czy umywalki,
  • irygatora stacjonarnego nie należy chwytać za zbiornik, gdyż może to grozić wypięciem i uszkodzeniem podstawy,
  • urządzenia nie należy dotykać mokrymi rękami, ponieważ może to skutkować porażeniem prądem,
  • sprzęt powinien być systematycznie oczyszczany z kamienia i osadów, które pozwoli uniknąć zebrania się na nim kamienia i bakterii.

Zbiornik irygatora powinniśmy wypełniać zwykłą wodą. Wprawdzie na rynku mamy wiele płynów i płukanek, które doskonale sprawdzają się na przykład w przypadku problemów z dziąsłami czy szkliwem, jednak w dłuższej perspektywie jest to mało ekonomiczne rozwiązanie, poza tym płyny zawierają substancje słodzące, które z czasem mogą doprowadzić do zapchania się urządzenia, które tym samym stanie się nieefektywne.

Jeśli będziemy posługiwać się irygatorem w sposób zgodny z wyznaczonymi wytycznymi, sprzęt powinien nam służyć przez wiele długich lat. Do korzyści wynikających ze stosowania irygatora z pewnością możemy zaliczyć poprawę kondycji dziąseł, kompleksowe oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, kieszeni dziąsłowych, zakamarków ortodontycznych, uniknięcie wszelkich stanów zapalnych oraz ochronę przed próchnicą w miejscach, w których ona najczęściej występuje.

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge