Przyspiesz swój metabolizm

Czytając na temat odchudzania, na pewno niejednokrotnie ubiły Ci się uszy informacje o metabolizmie. Zastanawiasz się, dlaczego jest on taki ważny i jak można go przyspieszyć? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest metabolizm

Mówiąc obrazowo, metabolizm obejmuje biochemiczne procesy zachodzące w organizmie, które współistnieją z przemianami energetycznymi. Dzięki metabolizmowi komórki otrzymują niezbędną do życia energię, a całe ciało może prawidłowo funkcjonować. W ramach procesów metabolicznych następuje również spalanie energii, czyli kalorii, co wpływa na redukcję masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej. Metabolizm przebiega z różną prędkością w zależności od osoby – genetyczne uwarunkowania sprawiają, że u jednych może być on szybki, a u drugich wolny.

Jeśli chodzi o odchudzanie, lepszy jest oczywiście szybki metabolizm, ponieważ powoduje on skuteczniejsze spalanie kalorii w krótszym czasie niż u ludzi z wolnym metabolizmem. Czy wobec tego osoby z wolnym metabolizmem powinny się pogodzić, że nigdy nie będą chude? Oczywiście nie, chociażby dlatego, że istnieją skuteczne i sprawdzone sposoby na przyspieszenie procesów metabolicznych. Wystarczy odpowiednio się odżywiać i spożywać określone produkty oraz suplementy, żeby poprawić szybkość przemian energetycznych zachodzących w organizmie.

Produkty na szybszy metabolizm

Owoce

Jabłka, gruszki, cytrusy, kiwi, melon, papaja – te kilka owoców uważa się za najskuteczniejsze, jeśli chodzi o zdolność do przyspieszania metabolizmu. Wystarcza zjadać kilka sztuk tych owoców dzienne, żeby odczuć wyraźną poprawę w przemianie materii.

Warzywa strączkowe

Fasola, groch, bób, ciecierzyca, soczewica – to najpopularniejsze warzywa strączkowe, które są niezwykle bogate w witaminy z grupy B, dzięki czemu regulują metabolizm organizmu.

Pikantne jedzenie

Pikantne i ostro przyprawione dania i produkty, jak np. pieprz, czosnek, imbir, kurkukma czy papryka chilli, podwyższają temperaturę ciała i w rezultacie zmuszają organizm do szybszego spalania energii. Odbija się to oczywiście korzystnie na sylwetce.

Produkty pełnoziarniste

Niezależne badania przeprowadzone na Tufts University w Bostonie wykazały, że regularne spożywanie produktów pełnoziarnistych zamiast tych zawierających ziarna oczyszczone skutkuje przyspieszonym spalaniem kalorii i skutecznym pozbywaniem się tkanki tłuszczowej.

Zielona herbata i kawa bezkofeinowa

Zielona herbata zawiera katechiny, polifenole i galusan epigalokatechiny, czyli substancje, które przyczyniają się do sprawniejszej przemiany materii. Picie 2-3 zielonych herbat lub kaw bezkofeinowych pozwala spalać nawet 50 kalorii dziennie więcej.

Ryby

Ryby są bogate z jednej strony w pełnowartościowe białko, a z drugiej w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Oba te składniki wyróżniają się korzystnym oddziaływaniem na metabolizm organizmu.

Suplementy

Z myślą o szybszym metabolizmie można wziąć pod uwagę zastosowanie suplementacji. Korzystna dla przemiany materii jest np. odżywka białkowa, ponieważ zawarte w niej proteiny są stosunkowo długo trawione przez organizm. Warto sięgnąć także po suplementy zawierające ekstrakt z zielonej herbaty oraz termogeniki, których celem jest skuteczniejsze spalanie tłuszczu na skutek przyspieszenia metabolizmu.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.sfd.pl

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge