Oblicze zdjęć produktowych – czym jest fotografia produktowa

Ewolucja fotografii staje przed obliczem swoistej rewolucji w swojej dziedzinie – wypiera dotychczas stosowane media i robi się coraz bardziej pożądana. Aktualnie fotografa potrzebuje rodzina, która pragnie uwiecznić najpiękniejsze momenty życia (ślub, ciąża, narodziny), jak również osoba zajmująca się sprzedażą w internecie (zdjęcia produktowe, reklamowe). Nasuwają się pytanie: Czy możemy sami zrobić zdjęcia produktowe? Czy jest to tanie? Czy jest to proste?

Czym są zdjęcia produktowe i kto je wykonuje?

Profesjonalna fotografia jest podstawą współczesnego handlu na świecie. Dzięki dobremu przedstawieniu produktu klienci decydują się na daną ofertę. Zdjęcia powinny przedstawiać towar zawsze z najlepszej strony niezależnie, czy to kosmetyki, odzież, czy elementy wyposażenia kuchni – trafne pokazanie tego co w produkcie najlepsze powinno dominować na zdjęciu. Fotografia produktowa może być wykorzystywana e-commerce (będzie służyć przedstawieniu produktu on-line w sklepach internetowych, czy aukcjach), jak również w reklamie drukowanej (zdjęcia będą wykorzystane na billboardach, plakatach, w katalogach, gazetkach, czy innych drukowanych materiałach reklamowych). Takie zdjęcia najlepiej zlecić profesjonaliście (fotografowi) specjalizującemu się w fotografii produktowej. Lub postarać się samemu zrobić sesję swoich produktów.

Co wyróżnia dobre zdjęcia produktowe?

1. Kadrowanie:
Mogłoby się zdawać, że wielkość zdjęć nie ma znaczenia. W praktyce wygląda to tak, że fotografie w takich samych rozmiarach wyglądają o wiele bardziej profesjonalnie niż takie same różniące się wielkością. Należy przemyśleć dokładnie jeden rozmiar zdjęć i kadrować tak samo wszystkie produkty.
2. Neutralne tło:
Jeśli produkt będzie wykorzystany w sklepie internetowym, bądź innej formie reklamy na tle abstrakcyjnym lub bardzo dynamicznym, a realizacja takiego zdjęcia jest niemożliwa (lub bardzo trudna w realizacji) to najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest sesja produktu na tle, które bardzo łatwo można usunąć w profesjonalnym programie graficznym.
3. Standaryzacja produktów:
Zdjęcia powinny być robione z takiej samej perspektywy i takiego samego kąta oraz przy takim samym oświetleniu. Dzięki standaryzacji produktów marka zostaje łatwo rozpoznawalna. Zyskuje też na tym sklep internetowy, czy broszura reklamowa, która wygląda profesjonalnie. Dzięki temu zabiegowi nadajemy marce charakter – czytelna, spójna, zachęcająca do zakupu.

Jak samemu zrobić zdjęcia produktowe?

1. Tło:
Jeśli nakład finansowy jest niewielki – bardzo dobrze sprawdzi się biały stół i biała ściana, jeśli natomiast nie posiadamy tych rzeczy w bieli to świetnie nada się stary kalendarz ścienny odwrócony na część niezadrukowaną (często wykonywane są z grubej, lekko połyskującej, białej tektury).
2. Oświetlenie:
Na sam początek wystarczą dwie lampki biurkowe z taką samą żarówką i samodzielne ustawienie balansu bieli w naszym aparacie. Jeśli jednak macie możliwość rozdysponowania pieniędzy to warto zainwestować w żarówki mleczne.
3. Blenda – ekran odbijający:
Świetnie się do tego nada prostokątny kawałek styropianu – jest sztywny, a jego drugą stronę można pomalować czarną, matową farbą. Dzięki temu zyskamy dodatkową funkcję – oprócz odbijania światła będzie go można wykorzystać jako ekran odcinający światło (murzyn).

Jak widać można bardzo łatwo zrobić swoje zdjęcia produktowe. Jeśli jednak chcesz wypromować swoją markę: warto zainwestować w profesjonalnego fotografa specjalizującego się w fotografii produktowej.

Przeczytaj również

Informacja dot. bonów szkoleniowych W wysokości do 90% kosztów szkoleń, kursów i studiów podyplomowych skierowanych do osób dorosłych w ramach projektu "Rozwój kompetencji kadr subregion...
Kredyt hipoteczny – o czym musisz wiedzieć? Decyzja o kredycie hipotecznym będzie miała wpływ na całe Twoje życie. To duże zobowiązanie, które należy dobrze przemyśleć i przygotować się na konse...
Kiszonka – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć... Czym jest kiszonka?             Kiszonka to specjalna pasza soczysta, np. z parowanych ziemniaków, zakonserwowana w sposób naturalny pod wpływem fe...
Czym charakteryzuje się automatyka przemysłowa? Każda firma robi wszystko, by zmaksymalizować zyski. Ma to szczególne znaczenie szczególnie w przemyśle. Rozwój nowych technologii bardzo w tej kwest ...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge