Najpopularniejsze, dostępne rodzaje farb na rynku

Malowanie ścian jest jedną z podstawowych prac remontowych. Pozwala na szybkie odświeżenie wyglądu pomieszczenia i nadanie mu ciekawego wyglądu. Warto wiedzieć, że nie bez powodu na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów różnych farb. Po prostu każda z nich przeznaczona jest do malowania innych pomieszczeń i typów powierzchni. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat przed rozpoczęciem remontu.

Farba alkidowa/farba syntetyczna

Można ją stosować do malowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Zawiera ona w składzie od 40 do 50% terpentyny i może też być nią rozcieńczana. Do wyboru jest farba z połyskiem lub matowa.

Farba alkidowa schnie po szesnastu godzinach i po tym czasie można nakładać na nią kolejną warstwę farby (Piła). Zawarta w jej składzie żywica alkidowa po czasie traci swoje właściwości, co sprawia, że malowana powierzchnia blaknie pod wpływem światła. Często można zaobserwować różnice w kolorze pomiędzy odkrytą powierzchnią ściany, a tą ukrytą za szafami czy obrazami.

Farba akrylowa

Stosowana jest głównie do malowania wnętrz. Okres jej trwałości wynosi około 4 lat. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością do powierzchni uprzednio pomalowanych farbami alkidowymi i można ją nanosić przy pomocy pędzla lub wałka.

Jedna warstwa schnie w czasie około 6 godzin i po tym okresie można nakładać kolejną cienką warstwę w celu dokładnego pokrycia powierzchni. Farby tego rodzaju można wybrać w wersji satynowej lub tej standardowej, z połyskiem.

Zaletą farb akrylowych jest ich szybkie schnięcie i możliwość mieszania ich z wodą. Uzyskana powierzchnia nie blednie po czasie, jednak jej nakładanie wymaga precyzji i dokładności, bowiem nałożonej warstwy nie można już poprawiać. Poleca się je do malowania sufitów i powierzchni nienarażonych na zabrudzenia.

Farba lateksowa

Ta nazwa odnosi się do wszystkich farb, które zawierają w swoim składzie emulsję lateksową. Początkowo przy jej wyrobie stosowano naturalny lateks, uzyskiwany z drzewa kauczukowego. Obecnie producenci korzystają z lateksu syntetycznego.

Farby lateksowe posiadają dość dużą siłę krycia. Zaleca się je do malowania pomieszczeń, w których ściany szybko się brudzą, takich jak salon czy przedpokój. Farby lateksowe przeznaczone do malowania kuchni czy łazienki wzbogacone są w specjalne składniki zapobiegające rozwojowi grzybów czy pleśni.

Farby do zadań specjalnych

Niektóre farby mają także bardzo ciekawe zastosowanie. Po powierzchni pomalowanej farbą tablicową swobodnie można malować kredą. Farba magnetyczna tworzy powłokę, do której przyczepiać można magnesy. Farba fluorescencyjna pochłania światło, by emitować je w ciemności.

Przeczytaj również

Jak poprawić kondycję? Idąc po schodach nie możesz złapać oddechu? Szybko się męczysz? Brak ci kondycji? Masz już dość niekończącej się zadyszki, drżących mięśni po wykonani...
Buty Wojas na platformie – awangarda i wygod... Buty Wojas na platformie - awangarda i wygoda Najbliższy sezon znowu będzie nawiązywał do tak lubianego przez większość kobiet stylu retro. Do łask...
Pożyczka pozabankowa – kiedy jest dobrym rozwiązan... Chwilowe kłopoty finansowe mogą spotkać każdego z nas. Gdzie wtedy szukać pomocy? Czy prosić o pomoc rodzinę i znajomych, a może lepiej skorzystać z p...
Ciężka praca prywatnego detektywa Prywatny detektyw w dzisiejszych czasach daleko odszedł od wyobrażeń, jakie powstały pod wpływem filmów i seriali o Herkulesie Poirot czy Sherlocku Ho...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge