Na szlak z małym dzieckiem. Co wybrać w Zakopanem?

Tatry przyciągają swoim majestatem. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. I wbrew pozorom można wyruszyć na ich podbój z małym dzieckiem. Trzeba tylko wiedzieć, na co można sobie pozwolić. Poniżej zamieszczamy nasze porady i trzy propozycje idealnych szlaków do maszerowania z dziećmi.

Noclegi i Zakopane. Apartamenty, schroniska, pensjonaty

To istotny aspekt podróżowania z dziećmi. Precyzyjnie dobrane miejsce noclegowe to szansa na wypoczynek i regenerację po trudach górskiej wędrówki. Biorąc najmłodszego członka rodziny na szlak trzeb uważać, by nie przesadzić. Trasa, która jeszcze niedawna była dla ciebie zaledwie rozruchem przed mocniejszym podejściem, teraz może być zupełnie wystarczająca. Ważne, żeby młody piechur poczuł klimat gór, ale nie został górami zamęczony. Dlatego warto starannie wybrać nocleg. Organizacja dnia w trybie rotacyjnym – raz wyjście w góry, raz wypoczynek w hotelu, to dobry pomysł. W takich okolicznościach znakomicie sprawdzą się apartamenty. To miejsca noclegowe, które zyskują coraz większą popularność. W dodatku oferują wysoką jakość usług za przystępną cenę, w tym sporo atrakcji dla dzieci i możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego.

Dolina Chochołowska – pieszo lub rowerem

Idealne miejsce na pierwszy górski spacer. Dolina przyciąga zwłaszcza wczesną wiosną, kiedy na Polanie Chochołowskiej pojawia się krokusowy dywan o fioletowo-białej barwie. Szlak do schroniska jest stosunkowo łatwy do pokonania. Jedynym problemem jest jego długość. Na przejście doliny potrzebuje około dwóch godzin. Dla dziecka może to być zbyt duży wysiłek, dlatego warto zaopatrzyć się w nosidło ergonomiczne lub chustę. Dla starszego piechura jest jeszcze jedno znakomite rozwiązanie – część trasy można przejechać na wypożyczonym rowerze. To nie tylko ułatwi wędrówkę, ale też samo w sobie będzie sporą atrakcją.

Ścieżka pod Reglami

Trasa przecina kilka szlaków prowadzących w głąb tatrzańskich dolin. Sama jednak wiedzie na granicy gór i miasta. Rozpoczyna się niedaleko Wielkiej Krokwi i ciągnie się w stronę Kościeliska. To prosty szlak, ale ma kilka mocniejszych przewyższeń. Dlatego warto zaopatrzyć się w prowiant i wodę.

Dolina Jaworzynki

To urokliwie położona dolina na trasie w stronę Schroniska Murowaniec. Szlak jest łagodny, więc nawet mniej zaawansowani kondycyjnie mali wędrowcy powinno sobie z nim poradzić. Dla bardziej wprawionych dzieci istnieje możliwość ruszenia dalej, właśnie do Murowańca lub na Staw Gąsienicowy. Rozciągające się stamtąd widoki na majestatyczne wierzchołki Orlej Perci zawsze robią ogromne wrażenie.

Nigdy nie lekceważ potęgi gór!

Wybierając się na szlak z małym dzieckiem zawsze pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zaopatrz malucha w profesjonalne górskie obuwie, weź ze sobą coś na deszcz i odpowiednią ilość jedzenia i picia. Staraj się też unikać dni burzowych (szczególnie latem). Dochowanie ostrożności wraz z zaplanowaniem pięknych tras do wędrówki to przecież gwarancja udanego wypadu!

Visit Zakopane .pl

ul. Jagiellońska 36, 34-500 Zakopane, Poland

Tel. +48 600 49 49 49
Tel. +48 18 20 64 002

Jeden komentarz

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge
  • Journaleuse
    25 sierpnia 2018 at 09:24 - Odpowiedz

    Normalne bo aby gmina wygladala tak jak wygląda a jest fajne to trzeba wiele pracy i ciezko isc na wolne .Najwieksi pesymisci mają tylko ciągle przedłużone urlopy 😊 5 33