Kilka metod na skuteczne oszczędzanie

Businessman invest with digital tablet

Czy wiecie, że nawet 95% gospodarstw domowych nie tworzy miesięcznego planu finansowego? Okazuje się, że rzadko kiedy robimy chociażby listę codziennych zakupów na kartkach. Żyjemy z dnia na dzień, nie planujemy przyszłości. Zarządzanie własnymi finansami ogranicza się bardzo często do wydzielania wydatków na wakacje czy nowy samochód. Nie podliczamy zakupów, miesięcznych opłat czy kosztów zajęć dodatkowych.

Potrzeba oszczędzania

Nasza świadomość dotycząca oszczędzania jest bardzo nikła. Nie gromadzimy środków na przyszłą emeryturę, nie zastanawiamy się nad przyszłością naszych bliskich. Inwestujemy co prawda w rozwój naszych dzieci, ale rzadko kiedy odkładamy pieniądze na ich zabezpieczenie. Jeśli już myślimy o jakimkolwiek bezpieczeństwie, to realizujemy ten plan w formie nabycia polisy na życie, znacznie rzadziej pomnażamy zgromadzone środki.

Okazuje się, że potrzeba oszczędzania jest ogromna. Połowa z nas posiada jakąś nadwyżkę pieniędzy, ale tylko 13% polskiego społeczeństwa odkłada je regularnie. Uznaje się, że dobre oszczędzanie to odkładanie co miesiąc średnio 10% osiągniętych zarobków.

Oszczędzanie a pomnażanie pieniędzy

Dzisiaj nie wystarczy samo oszczędzanie rozumiane jako odkładanie pieniędzy. Na rynku finansowym dostępne są takie produkty, dzięki którym możliwe jest osiąganie dodatkowych zysków. I właśnie na takie powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Pomnażanie zgromadzonych środków to cel nabywania inwestycyjnych produktów banku.

Polacy decydują się najczęściej na inwestowanie w krótkim terminie, bo nie chcą „zamrażać” swoich oszczędności w długim czasie. Wybierają też takie instrumenty, które nie są obarczone ryzykiem utraty kapitału. Przede wszystkim to konta oszczędnościowe, lokaty 3 miesięczne albo 6 miesięczne.

Planowanie wydatków

Aby móc inwestować oszczędności trzeba je najpierw generować. W pierwszej kolejności należy zmienić plan własnych wydatków. Osoby oszczędne tworzą miesięczny budżet zaraz po wpłynięciu wynagrodzenia za pracę na konto bankowe. Wyliczają konieczne opłaty, wydatki na zajęcia dodatkowe, zakupy czy rozrywkę.

Właśnie tak można ograniczyć niespodziewane wydatki, które najbardziej uszczuplają nasz portfel. Lista zakupów będzie ochroną przez zapełnieniem koszyka produktami, których tak naprawdę nie potrzebujemy. W pierwszym miesiącu należy założyć niewielkie oszczędności, by w kolejnych je zwiększać. Polacy średnio odkładają do 250 złotych z każdej wypłaty.

Konta oszczędnościowe

Banki oferują dzisiaj zakładanie i prowadzenie darmowych kont oszczędnościowych. Warto wybierać takie, które można otwierać przez internet. Dobrą opcją jest możliwość swobodnego wypłacania i wpłacania gotówki bez utraty zgromadzonych odsetek. Niektóre konta umożliwiają też wykonywanie przelewów. Wtedy konto oszczędnościowe może być podstawowym kontem klienta, takim jak osobiste.

Lokaty bankowe

Lokata w banku to nic innego jak pożyczka dla banku. Klient „zamraża” swoje oszczędności na pewien czas i oddaje je do dyspozycji instytucji bankowej. Najchętniej wybierane są lokaty krótkoterminowe, na przykład lokaty 3 miesięczne. Wszystko dlatego, że zysk z lokaty otrzymuje się z oprocentowania, ale tylko pod warunkiem, że inwestor nie zerwie umowy z bankiem przed terminem jej zamknięcia, jaki obowiązuje w umowie.

Przeczytaj również

Czy myjnia parowa to dobry pomysł na biznes? Myjnia parowa to bardzo dobry pomysł na biznes. Jest ekologiczna, bo wykorzystuje do mycia suchą parę i jest czymś nowym na rynku. Budzi również coraz...
Złote zasady wyboru sali szkoleniowej Organizacja szkolenia, konferencji czy innego spotkania biznesowego to niemałe wyzwanie dla każdej firmy. Oprócz odpowiedniego podejścia trenera i dos...
Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu niedoceniana, a wręcz pomijana w wyjazdowych pla...
Prezenty na każdą okazję Prezenty lubimy dostawać, lubimy je też dawać, jednak dokonanie wyboru odpowiedniego prezentu nie jest wcale sprawą prostą. Niejednokrotnie nie mamy p...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge