Jak poprawić kondycję?

Idąc po schodach nie możesz złapać oddechu? Szybko się męczysz? Brak ci kondycji? Masz już dość niekończącej się zadyszki, drżących mięśni po wykonaniu dwóch powtórzeń ćwiczenia i tego, że w trakcie treningu co pięć sekund musisz robić sobie przerwę? Istnieje prosty sposób, by krok po kroku zbudować lepszą wytrzymałość i finalnie poprawić stan swojej kondycji.

Czym jest kondycja?

Kondycją określamy zdolność organizmu do podejmowania wysiłku o średnim i dużym stopniu trudności, bez nadmiernego zmęczenia. Kondycja fizyczna na dobrym poziomie zmniejsza ryzyko wystąpienia różnego rodzaj problemów zdrowotnych dotykających osób, które nie podejmują żadnych aktywności ruchowych.

Każda, choćby najmniejsza aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Ruch chroni nas przed otyłością oraz poprawia naszą kondycję. Ta z kolei zależy od bardzo wielu czynników, z których jeden pozornie nieistotny element może zaburzyć ogólną równowagę. Do tych najważniejszych czynników zaliczamy: sprawność funkcjonalną układu krążeniowego, oddechowego, mięśni szkieletowych i układu nerwowego, odporność na zmęczenie, jak i zdolność do szybkiej regeneracji w przypadku uprawiania sportu na wyższym poziomie. Bardzo ważna jest także równowaga nerwowa i psychiczna oraz racjonalne odżywianie się i prawidłowy rytm dobowy.  Chcesz pozostać w dobrej formie? Doprowadź jak najwięcej z czynników, na które możesz mieć wpływ, do stanu optymalnego. Aby odpowiednio poprawić kondycję wystarczy kilka zasad, które znajdziesz poniżej.

Śpij i jedz tak, jak trzeba

Podstawę stanowi odpowiednia ilość snu. Potrzeba nam około ośmiu godzin spokojnego spania. Równie istotne jest odpowiednie odżywianie. Dopasuj ilość i jakość posiłków do wykonywanej aktywności fizycznej. Dopilnuj, by w twoim jadłospisie znalazły się produkty, które w odpowiednich proporcjach dostarczą organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Mowa tu nie tylko o białkach, węglowodanach i tłuszczach. Pamiętaj również o aminokwasach, witaminach oraz kwasach tłuszczowych, które pozwolą przyśpieszyć proces odnowy biologicznej poprzez szybsze i skuteczniejsze przemiany kwasu mlekowego.

Urozmaicaj wysiłek i postaw na odnowę

Podejmuj różne rodzaje aktywności fizycznej. W ten sposób organizm nie przywyknie tylko do jednego rodzaju wysiłku. Podejmuj aktywność z różnym stopniem intensywności, czyli cięższe i lżejsze treningi. Staraj się ćwiczyć takie interwały możliwie jak najczęściej.

Zadbaj też o właściwą pielęgnację ciała i odpowiedniej długości przerwy na odpoczynek. Przynajmniej raz w tygodniu skorzystaj z masażu czy sauny. Wybierz się również na basen – pływanie powoduje rozluźnienie mięśni i odciążenie układu kostnego, więzadłowego i stawowego. Przy okazji warto odprężyć się w jacuzzi. Zaplanuj krótkie przerwy pomiędzy treningami. Oczywiście nie chodzi o rezygnowanie z wysiłku całkowicie, możesz w tym czasie ćwiczyć, ale z bardzo małą intensywnością i najlepiej dyscypliny, które nie wchodzą w skład twojego normalnego treningu.

Skompletuj odpowiednie akcesoria

Zadbaj o odpowiedni ubiór i sprzęt do ćwiczeń. To pomoże zminimalizować ryzyko kontuzji. Odpowiednie buty, ciepła kurtka, kask itp. Dłuższa kontuzja może zniweczyć twoje wysiłki w doprowadzeniu organizmu do optymalnej formy. Pamiętaj, że jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, każdy trening będzie już budował kondycję. Poza tym musiszrównież zacząć budować bazę – czyli wytrzymałość tlenową. Doskonale sprawdzą się tutaj wszystkie dłuższe, ale spokojne wysiłki.

Powyższe wskazówki pomogą ci pozostać w dobrej kondycji fizycznej. Regularna aktywność przyczyni się do utrzymywania lepszego samopoczucia, a cykliczna praca nad sylwetką pozwoli zbudować pewność siebie i odwagę. Pamiętaj, że możemy zacząć dbać o swoją kondycję w każdym wieku.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem City Fit: http://cityfit.pl/

Przeczytaj również

Jak dbać o flowerbox, czyli nowoczesne kwiaty w pu... Kobiety, które po raz pierwszy otrzymały w prezencie atrakcyjne kwiaty w pudełku, oprócz radości z pięknego i oryginalnego podarunku, mają liczne wątp...
Czym zajmuje się dekarz? Dekarz zajmuje się kryciem dachów, montażem rynien, rur spustowych, okien dachowych oraz włazów wyjściowych na dach. Zawód ten wymaga dużej wiedzy ora...
Smartwatch damski Samsung, czyli stylowy asystent ... Kobiety, których tempo życia przypomina prawdziwy rollercoaster, potrzebują smartwatcha. Docenią go również panie, dla których styl i dobre zorganizow...
Zobacz, dlaczego warto zainwestować w panele fotow... Inwestorzy, którzy w ubiegłym sezonie odłożyli w czasie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu, mają szansę zrobić to w 2019 rok...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge