Czym zajmuje się dekarz?

Dekarz zajmuje się kryciem dachów, montażem rynien, rur spustowych, okien dachowych oraz włazów wyjściowych na dach. Zawód ten wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia. Od jego pracy zależy to, czy dach wytrzyma przez kolejne 50 lat i dłużej, czy po kilku latach będzie do poprawienia.

Dekarz zajmuje się kryciem dachów, montażem rynien, rur spustowych, okien dachowych oraz włazów wyjściowych na dach. Zawód ten wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia. Od jego pracy zależy to, czy dach wytrzyma przez kolejne 50 lat i dłużej, czy po kilku latach będzie do poprawienia.

Współcześnie dekarz pokrywając dach, najczęściej decyduje się na wykorzystanie dachówki i blachodachówki. Rzadziej jest to np. łupek dachowy lub strzecha. Oprócz prac związanych z układaniem pokrycia dachu całkowicie od nowa, dekarz zajmuje się także jego naprawami i konserwacją.

Kolejną ważną czynnością, która leży w kompetencjach dekarza, jest instalacja podkładu dachowego. Jest to bardzo ważny element dachu, który gwarantuje wytrzymałości budynku oraz jego odporności na warunki atmosferyczne. Dekarz wraz z montażem dachu, zajmuje się także zagwarantowaniem prawidłowego odprowadzenia wody, poprzez montaż rynien i rur spustowych.

Obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie są gwarancją szczelności dachu. Najważniejsze czynności jakie wykonuje dekarz to montaż pasa nadrynnowego, pasa podrynnowego, a także koszy dachowych, wiatrownic oraz wykonywanie obróbek przyściennych na styku elementów dachu. Właściwie wykonane obróbki blacharskie chronią dach przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, gwarantują sprawne spływanie wody do rynien i rur, a także chronią przed dostawaniem się deszczu pod okap (część dachu wystająca poza budynek).

Istotna jest także precyzja i jakość wykonania obróbek blacharskich, ponieważ tylko w takim wypadku dach będzie wyglądał estetycznie.

Wiedza i doświadczenie

Dobry dekarz musi przed pokryciem dachu umieć właściwie ocenić stan konstrukcji nośnej. Jest to o tyle ważne, że w przypadku np. obecności korników w drewnianych belkach, wymagana będzie wcześniejsza jej naprawa. W innym wypadku może dojść do zawalenia dachu.

Wykonaniem samej konstrukcji nośnej dachu zajmuje się cieśla (gdy jest nią drewniana więźba) lub monter konstrukcji budowlanych (gdy jest wykonana z metalu). Gdy zakończy on swoja pracę, rolą dekarza jest pokrycie dachu. Dekarz musi umieć także wykonać wszelkie niezbędne pomiary dachu, tak aby po spasowaniu wszystkich elementów dokładnie do siebie pasowały.

Na rynku funkcjonuje wiele firm dekarskich. Jednak tylko mała część z nich ma wystarczające doświadczenie, aby wykonać dach, który będzie służył przez kilkadziesiąt lat, a może nawet dłużej. Osobom poszukującym solidnej i dobrej firmy dekarskiej na terenie Białegostoku i okolic, należy w szczególności polecić usługi firmy Promodach. Posiada ona wieloletnie doświadczenie w kładzeniu dachów, charakteryzuje ją profesjonalizm, dbałość o potrzeby klienta oraz indywidualne podejście.

 

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge