Będą wspierac przedsiębiorców

14 mln zł z UE z programu Kapitał Ludzki przeznaczono w Podlaskiem na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zwłaszcza przez ludzi młodych. Konkurs wniosków zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale 2013 r. – zapowiada Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

W 2012 roku nie było takiego konkursu w ramach tego programu w województwie podlaskim, bo wyczerpały się środki na ten cel. Konkursy te zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wiele osób chciało dostać bezzwrotną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, rywalizacja była duża. Po wcześniejszych konkursach powstało 811 nowych podmiotów gospodarczych.

Dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Romańczuk poinformowała, że preferowani w konkursie będą ludzie młodzi, poniżej trzydziestego roku życia. Zgodnie z założeniami, mają oni stanowić połowę liczby osób, które dostaną dotacje. Podobnie jak w latach ubiegłych, dotacja dla jednej osoby wyniesie 40 tys. zł.

Romańczuk oceniła już wcześniej, że 2012 rok należał do najbardziej udanych w kontraktowaniu projektów, które otrzymały unijne dofinansowanie z programu Kapitał Ludzki. Łączna suma dofinansowania 410 projektów w regionie w 2012 roku z tego programu wyniosła 207 mln zł. Część konkursów jest jeszcze w trakcie rozstrzygania. Po ich zakończeniu kwota dofinansowania wzrośnie do 240 mln zł. Elżbieta Romańczuk oceniła, że unijne pieniądze dostało wiele dobrych projektów, aktywność wnioskodawców była bardzo duża, a w wielu konkursach zakontraktowano więcej pieniędzy niż pierwotnie przewidywano.

Tak było między innymi w przypadku szkół zawodowych, które mogły zdobywać środki na tworzenie specjalistycznych pracowni, laboratoriów czy na staże dla uczniów u przedsiębiorców. 29 najlepszych pomysłów dofinansowano łącznie na kwotę 30 mln zł, choć pierwotnie przeznaczono na ten cel 20 mln zł. Romańczuk oceniła, że w poprzednich latach były duże trudności z zakontraktowaniem środków na ten cel w regionie.

10 mln zł z Kapitału Ludzkiego trafiło w 2012 roku na tworzenie nowych miejsc pracy w przedszkolach. Efekt programu to zmniejszenie z 46 do 11 liczby gmin w województwie podlaskim bez przedszkoli. Powstało 13 nowych ośrodków przedszkolnych, ze 132 miejscami dla dzieci. 240 kolejnych miejsc powstało w placówkach już istniejących. Romańczuk oceniła, że – co prawda – nie było “lawiny projektów” po pieniądze na ten cel, ale ze społecznego punktu widzenia nowe miejsca w przedszkolach są bardzo potrzebne, dlatego po 2013 roku, w nowej perspektywie finansowej UE, takie działania powinny być kontynuowane.

Trwa jeszcze ocena projektów, których celem jest pomoc niepełnosprawnym na rynku pracy. Dzięki temu pracę mają znaleźć w regionie 542 osoby niepełnosprawne (53 już znalazły), kolejnych 828 osób (w tym 275 niepełnosprawnych) odbędzie staże zawodowe i praktyki. Na pomoc niepełnosprawnym przeznaczono w 2012 r. 20 mln zł.

W 2013 roku w ramach programu Kapitał Ludzki z UE jest jeszcze do zdobycia 120 mln zł. Region ubiega się o dodatkowe 120 mln zł z budżetu centralnego tego programu. Trwają rozmowy ministerialne na ten temat.

Dotychczas łącznie w ramach programu Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 w Podlaskiem podpisano blisko 1,6 tys. umów na łączną kwotę 949,2 mln zł. radio.bialystok.pl

Przeczytaj również

Akcesoria, które przydają się w codziennych porząd... Bardzo wiele osób nie lubi domowych porządków i ich wykonywanie jest dla nich wyjątkowo przykrym obowiązkiem. Często jest to praca trudna, która wymag...
Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników na terenie... Dbanie o bezpieczeństwo oraz higienę pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Aby to zrobić, musi on wypełniać szereg norm oraz zaleceń. W ramach te...
Zapoznaj się z Programem Polska Bezgotówkowa! Program Polska Bezgotówkowa to prawdziwe wsparcie dla polskich przedsiębiorców. Na czym polega oraz kto może z niego skorzystać? Dowiedz się więcej! ...
Serwis ekspresów do kawy – wiele marek Zepsuł Wam się ekspres do kawy? Zastanawiacie się, co zrobić w takiej sytuacji, ponieważ nie możecie obejść się bez tego pysznego i energetycznego nap...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge