1700 złotych. Tyle może kosztować pełen kurs na operatora wózka widłowego

logistics-748152_1280Za pełen kurs na operatora wózka widłowego wszystkich typów zapłacisz przynajmniej 1200 – 1700 złotych w zależności od wybranej przez ciebie firmy szkoleniowej, czasu zajęć praktycznych i teoretycznych. Pytanie tylko – w jaki sposób sfinansować tak duży wydatek?

Na pracę w magazynie bez uprawnień operatora wózka widłowego nie masz szans

Jeśli do tej pory nie byłeś zatrudniony na stanowisku magazyniera, to prawdopodobnie nie masz uprawnień do kierowania wózkami widłowymi – nie licz wobec tego, że ze znalezieniem pracy będzie łatwo. Zdarza się co prawda, że pracodawcy gwarantują zatrudnienie każdemu kandydatowi potencjalnie spełniającemu podstawowe kryteria (np. co do wieku, wykształcenia itd.), a koszt przeprowadzenia kursu biorą na siebie, to taktuj to raczej jako wyjątek, a nie regułę. Dysponując odpowiednimi uprawnieniami twoja szansa na odnalezienie się na polskim rynku pracy jest nieporównywalnie wyższa.

Czy rzeczywiście potrzebuję kursu wózka widłowego?

Kategoria B to żaden argument do tego, aby zasiąść za kierownicą wózka widłowego i to nawet jeśli z prowadzeniem pojazdów mechanicznych radzisz sobie lepiej niż wszyscy dookoła. Ustawodawca w jednoznaczny sposób określa bowiem, kto może być dopuszczony do pracy z wózkiem i tutaj poza podstawowymi wymaganiami (m.in. ukończony 18. rok życia), musisz dysponować także:

 • odpowiednim orzeczeniem lekarskim,
 • uprawnieniami do kierowania wózkami widłowymi.

Zanim zasiądziesz za konsolą twój pracodawca powinien zadbać, abyś przeszedł pełen kurs BHP i zapoznał się z tzw. oceną ryzyka zawodowego.

Także sam sposób uzyskiwania uprawnień jest ściśle regulowany przez prawo pracy:

 • – Przede wszystkim przez rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10.05.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków widłowych jezdniowych z napędem silnikowym – czytamy w jednej z publikacji Centrum Serwisowego Wózków i Maszyn.

Z oszczędności, kredytu gotówkowego lub karty kredytowej

Podstawowy, jednodniowy kurs na operatora wózka widłowego to koszt rzędu 300-400 złotych – jeśli jednak zdecydujesz się na szersze uprawnienia do kierowania wózkami wszystkich typów, a w tym m.in., wózkami typu VNA do wąskich korytarzy, czas zajęć praktycznych i teoretycznych rozszerzy się do 4-5 dni, a ostateczny rachunek wzrośnie nawet do 1700 złotych.

Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi oszczędnościami, kurs operatora wózka widłowego możesz sfinansować na 1 z 3 sposobów:

 • kredyt celowy w banku,
 • nieoprocentowana pożyczka z karty kredytowej,
 • pożyczka pozabankowa.

Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem będzie karta kredytowa – szczególnie, jeśli spodziewasz się, że w perspektywie 1-2 miesięcy na twoje konto trafi wynagrodzenie z tytułu pracy. Możesz wykorzystać tzw. 50- lub nawet 60-dniowy okres bezodsetkowy – jeśli w tym czasie zwrócisz na konto całą kwotę, bank nie obciąży cię żadnymi dodatkowymi kosztami.

Jeśli nie jesteś zdecydowany na kartę, pozostaje albo kredyt celowy (konsumpcyjny) w banku albo pożyczka chwilówka. Licz się jednak, że w przypadku banku, RRSO będzie sięgało średnio od 5 do 15%, w przypadku firmy pozabankowej nawet dziesięciokrotnie więcej.

Materiały prasowe redakcji.

Przeczytaj również

JAK SFINANSOWAĆ CHRZEST DZIECKA? Lato jest idealnym czasem na zorganizowanie chrztu dla dziecka. Większość Polaków jest tradycjonalistami dlatego po każdym sakramencie chrztu decyduje...
JAK ZREDUKOWAĆ CODZIENNE WYDATKI DO MINIMUM? Zakupy spożywcze, kosmetyki, ubrania, dodatki do domu…-z danych statystycznych wynika, iż bardzo często nasze zakupy nie są do końca przemyślane. Zazw...
Maszyny na placach budowlanych. Które są najpopula... Budowa domu jednorodzinnego lub większych obiektów architektonicznych pociąga za sobą konieczność zaangażowania fachowej ekipy. To jednak nie wszystko...
Najpopularniejsze, dostępne rodzaje farb na rynku Malowanie ścian jest jedną z podstawowych prac remontowych. Pozwala na szybkie odświeżenie wyglądu pomieszczenia i nadanie mu ciekawego wyglądu. Warto...
Jeden komentarz

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge
 • maryjane
  26 stycznia 2016 at 21:26 - Odpowiedz

  ja zrobiłam kurs 1 WJO czyli na wózki specjalizowane w firmie Awans BHP z łodzi za bardzo rozsądne pieniądze, wiec kwota z artykułu troche przesadzona. a wyjeździłam programowe godziny i mimo że prawa jazdy nie mam to egzamin UDT zdałam bez żadnych problemów phttp://wozki.awans-bhp.pl/