1700 złotych. Tyle może kosztować pełen kurs na operatora wózka widłowego

logistics-748152_1280Za pełen kurs na operatora wózka widłowego wszystkich typów zapłacisz przynajmniej 1200 – 1700 złotych w zależności od wybranej przez ciebie firmy szkoleniowej, czasu zajęć praktycznych i teoretycznych. Pytanie tylko – w jaki sposób sfinansować tak duży wydatek?

Na pracę w magazynie bez uprawnień operatora wózka widłowego nie masz szans

Jeśli do tej pory nie byłeś zatrudniony na stanowisku magazyniera, to prawdopodobnie nie masz uprawnień do kierowania wózkami widłowymi – nie licz wobec tego, że ze znalezieniem pracy będzie łatwo. Zdarza się co prawda, że pracodawcy gwarantują zatrudnienie każdemu kandydatowi potencjalnie spełniającemu podstawowe kryteria (np. co do wieku, wykształcenia itd.), a koszt przeprowadzenia kursu biorą na siebie, to taktuj to raczej jako wyjątek, a nie regułę. Dysponując odpowiednimi uprawnieniami twoja szansa na odnalezienie się na polskim rynku pracy jest nieporównywalnie wyższa.

Czy rzeczywiście potrzebuję kursu wózka widłowego?

Kategoria B to żaden argument do tego, aby zasiąść za kierownicą wózka widłowego i to nawet jeśli z prowadzeniem pojazdów mechanicznych radzisz sobie lepiej niż wszyscy dookoła. Ustawodawca w jednoznaczny sposób określa bowiem, kto może być dopuszczony do pracy z wózkiem i tutaj poza podstawowymi wymaganiami (m.in. ukończony 18. rok życia), musisz dysponować także:

 • odpowiednim orzeczeniem lekarskim,
 • uprawnieniami do kierowania wózkami widłowymi.

Zanim zasiądziesz za konsolą twój pracodawca powinien zadbać, abyś przeszedł pełen kurs BHP i zapoznał się z tzw. oceną ryzyka zawodowego.

Także sam sposób uzyskiwania uprawnień jest ściśle regulowany przez prawo pracy:

 • – Przede wszystkim przez rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10.05.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków widłowych jezdniowych z napędem silnikowym – czytamy w jednej z publikacji Centrum Serwisowego Wózków i Maszyn.

Z oszczędności, kredytu gotówkowego lub karty kredytowej

Podstawowy, jednodniowy kurs na operatora wózka widłowego to koszt rzędu 300-400 złotych – jeśli jednak zdecydujesz się na szersze uprawnienia do kierowania wózkami wszystkich typów, a w tym m.in., wózkami typu VNA do wąskich korytarzy, czas zajęć praktycznych i teoretycznych rozszerzy się do 4-5 dni, a ostateczny rachunek wzrośnie nawet do 1700 złotych.

Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi oszczędnościami, kurs operatora wózka widłowego możesz sfinansować na 1 z 3 sposobów:

 • kredyt celowy w banku,
 • nieoprocentowana pożyczka z karty kredytowej,
 • pożyczka pozabankowa.

Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem będzie karta kredytowa – szczególnie, jeśli spodziewasz się, że w perspektywie 1-2 miesięcy na twoje konto trafi wynagrodzenie z tytułu pracy. Możesz wykorzystać tzw. 50- lub nawet 60-dniowy okres bezodsetkowy – jeśli w tym czasie zwrócisz na konto całą kwotę, bank nie obciąży cię żadnymi dodatkowymi kosztami.

Jeśli nie jesteś zdecydowany na kartę, pozostaje albo kredyt celowy (konsumpcyjny) w banku albo pożyczka chwilówka. Licz się jednak, że w przypadku banku, RRSO będzie sięgało średnio od 5 do 15%, w przypadku firmy pozabankowej nawet dziesięciokrotnie więcej.

Materiały prasowe redakcji.

Przeczytaj również

Kwiaciarnia Internetowa – sekrety jej popula... bouquet of beautiful summer flowers, isolated on white W minionym stuleciu mężczyźni, którzy zamierzali odwiedzić swoje wybranki serca, wysyłali pos...
Czy warto kupić kosiarkę spalinową? Kosiarki do trawy spalinowe są bardzo popularne w Polsce. Każdy w końcu chce mieć zadbany trawnik, którego mu będą zazdrościli sąsiedzi. Bez względu n...
Zapraszamy na Jesienne Targi do Szepietowa Jesienne Targi Ogrodnicze „Jesień w Sadzie i Ogrodzie” i Targi Leśne „Las i My” , które odbędą się 7-8 października to ostatnia impreza targowo-wystaw...
Przykry zapach dywanu – jak sobie z nim poradzić?... Według ostatnich badań, ponad 80% ludzi uznało, iż czyste podłogi i dywany w domu, odgrywają niezwykle istotny czynnik dla zdrowia wszystkich domownik...
Jeden komentarz

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge
 • maryjane
  26 stycznia 2016 at 21:26 - Odpowiedz

  ja zrobiłam kurs 1 WJO czyli na wózki specjalizowane w firmie Awans BHP z łodzi za bardzo rozsądne pieniądze, wiec kwota z artykułu troche przesadzona. a wyjeździłam programowe godziny i mimo że prawa jazdy nie mam to egzamin UDT zdałam bez żadnych problemów phttp://wozki.awans-bhp.pl/