Sukces gminnych szachistów

Sukces gminnych szachistów I Międzynarodowym Turnieju Szachowym z okazji 150 – lecia Bitwy pod Węgrowem.

Punktacja dodatkowa wykazała, że złoty medal w kategorii dziewcząt do lat 15, piękny puchar I Międzynarodowego Turnieju Szachowego z okazji 150 – lecia Bitwy pod Węgrowem oraz dyplom i wartościowe nagrody zdobyła Alicja Krukowska z Popowa. Monice Przyborowskiej również z Popowa przypadło znakomite II miejsce w tej kategorii, srebrny medal, pamiątkowy dyplom, nagroda oraz zdobyty ranking III kategorii szachowej.
Opiekunem szachistów z gminy Grajewo jest Pan Zbigniew Okulewicz.

Parafialny Klub Sportowy „Fides” działający przy Bazylice Mniejszej w Węgrowie zaprosił dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w I Międzynarodowym Turnieju Szachowym z okazji 150 – lecia Bitwy pod Węgrowem.

Turniej odbył się w dniach 1 – 3 luty 2013 r. w hali sportowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie.

Gościnnie w turnieju udział wzięli między innymi dzieci i młodzież z Estonii, Czech, Słowacji, Białorusi, Ukrainy.

Dyrektorem turnieju był ks. Krzysztof Domaraczeńko, wikariusz w parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie.

Turniej rozgrywano systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 9 rund w tempie 60 min dla zawodnika na partię.

W programie zawodów były warsztaty taneczne, turniej strzelecki, a także „Żywe szachy – Bitwa pod Węgrowem”.

Wystąpiły też młodzieżowe ludowe zespoły taneczne z Ukrainy.

W zawodach wzięło udział 125 szachistów.

Gminę Grajewo reprezentowała grupa czterech zawodników do 15 lat plus senior.

W kategorii dziewcząt do 15 lat grały Alicja Krukowska i Monika Przyborowska z Popowa oraz Aleksandra Mieczkowska z miejscowości Boczki – Świdrowo.
W kategorii chłopców do lat 15 grał Maciej Demby z Boczek – Świdrowo.
W kategorii dziewcząt do lat 15 po 9 rundzie rozgrywek 3 dziewczęta: Alicja Krukowska, Monika Przyborowska z Popowa oraz Eliza Chojecka z Węgrowa miały 4,5 pkt.
Punktacja dodatkowa wykazała, że złoty medal w kategorii dziewcząt do lat 15, piękny puchar I Międzynarodowego Turnieju Szachowego z okazji 150 – lecia Bitwy pod Węgrowem oraz dyplom i wartościowe nagrody zdobyła Alicja Krukowska.
Monice Przyborowskiej przypadło znakomite II miejsce w tej kategorii, srebrny medal, pamiątkowy dyplom, nagroda oraz zdobyty ranking III kategorii szachowej. Trzecie miejsc zajęła Eliza Chojecka reprezentantka gospodarzy turnieju. Aleksandra Mieczkowska startująca w tej grupie wiekowej zajęła bardzo dobre V miejsce – uzyskała IV kategorię szachową.
W kategorii chłopców do lat 15 XI miejsce zajął Maciej Demby.

Bitwa pod Węgrowem – bitwa, która miała miejsce 3 lutego 1863 roku pod Węgrowem w czasie powstania styczniowego. Po ataku w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 powstańcom udało się opanować Węgrów i oczyścić go z posterunków wojsk rosyjskich. Polscy dowódcy Władysław Jabłonowski ps. Genueńczyk i Jan Matliński ps. Sokół założyli w pobliżu miasta obóz wojskowy, w którym zebrało się 3 500 powstańców. Zaalarmowany garnizon rosyjski w Siedlcach, postanowił odbić Węgrów. W tym celu wysłano oddział pułkownika Georgija Papaafanasopuło w sile 1 000 ludzi z kilkoma armatami. Miasto zostało otoczone kordonem i stanowiło łatwy cel ostrzału (na kościele wywieszono biało-czerwoną flagę). Jedynie śmiały manewr zaczepny wojsk polskich mógł uratować powstańców. W tym celu grupa ok. 1 000 kosynierów, dowodzonych przez Władysława Jabłonowskiego, przeprowadziła atak na rosyjskie armaty. Straty polskie wyniosły 150 ludzi, jednak Rosjanie zmuszeni byli odstąpić, co pozwoliło pozostałym oddziałom powstańczym bezpiecznie ewakuować się z miasta.

Bitwa węgrowska upamiętniona została w sztuce:
Wiadomość o zwycięstwie Polaków szybko obiegła europejską opinię publiczną. Już 13 marca 1863 francuski poeta August Barbier napisał wiersz Atak pod Węgrowem, gdzie porównał atak polskich kosynierów na rosyjskie armaty do heroicznych walk starożytnych Spartan i nazwał tę bitwę Polskimi Termopilami. Również Cyprian Kamil Norwid w wierszu Vanitas, przyrównał nierówną walkę kosynierów do bitwy pod Termopilami:
Grek ma więcej świetnych w dziejach kart
Niż łez… w mogile –
U Polaka tyle Węgrów wart,
Tyle!… co Termopile…

Przeczytaj również

BEZPŁATNE ZAJĘCIA fitness na MOSiR Grajewo Serdecznie zapraszamy na zajęcia fitness, które odbędą się już 29.08.2017 roku o godzinie 19.00 na hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grajew...
WARMIA GRAJEWO. PRZEGRANA U SIEBIE NA INAUGURACJĘ ... Niezbyt dobrze rozpoczęli rozgrywki IV ligi piłkarze grajewskiej Warmii, którzy u siebie przegrali z Dębem Dąbrowa Białostocka 1 : 3. Do tego pokazali...
WARMII Grajewo – DĄB Dąbrowa Białostocka Szybko dobiegła końca krótsza niż zwykle przerwa pomiędzy sezonami rozgrywek IV ligi i już w najbliższą sobotę o godzinie 16:00 piłkarze WARMII Grajew...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge