Otwarcie wystawy w Grajewskiej Izbie Historycznej

DSC02753W poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ,,Ocalić od zapomnienia’’, opowiadającej o losach kresowych Żołnierzy Wyklętych z podziemia antykomunistycznego. Wystawa gości w Grajewskiej Izbie Historycznej.

 

Otwarcia wystawy dokonał dyrektor GIH, p. Tomasz Dudziński. W słowie wstępnym nakreślił przybliżył działalność podziemia niepodległościowego na ziemi grajewskiej. Podkreślał, iż głównymi organizacjami na naszym terenie była Armia Krajowa Obywatelska, oraz Narodowe Siły Zbrojne. Zauważył, iż miejscowi żołnierze antykomunistyczni walczyli o niepodległość aż do połowy lat 50’.

 

Następnie głos zabrał Daniel Purwin, który w imieniu Stowarzyszenia Odra-Niemen, współorganizatora wystawy, opowiedział o Kombatantach znajdujących się na planszach a także ich powojennych losach. Konkludując stwierdził, iż stanowią oni najlepszy przykład autorytetów godnych do naśladowania dla młodych ludzi, zwłaszcza dzisiaj.

 

Podsumowania dokonał Adam Andruszkiewicz, wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej. Dziękując dyrektorowi Grajewskiej Izby Historycznej za umożliwienie promowania tak ważnej dla lokalnej społeczności, idei wolnej i silnej Polski, odniósł się również do działalności samego Stowarzyszenia Odra-Niemen. Podkreślał, iż organizacja ta prowadzi bardzo cenną pracę u podstaw, troszcząc się o polskich kombatantów pozostałych na Kresach Wschodnich, jak również starając się integrować polską młodzież kresową z młodzieżą zamieszkującą obecne granice RP, w ramach wielu organizowanych projektów edukacyjnych.

 

Wystawa będzie dostępna w Grajewskiej Izbie Historycznej do końca tego tygodnia. Zapraszamy, wstęp wolny.

 

 

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge