Oby nie zamach

Każde działanie ma jakiś cel. W wielu wypadkach cel jest wiadomy i znany ogółowi. Jeżeli przewidywane skutki są dobre, możemy mówić o czynie moralnym. Są jednak działania, których celem nie jest tzw. dobro wspólne, ale zwykle dobro jakiejś jednostki czy grupy. Wówczas zwykle nie poznamy celu, choć możemy obserwować działanie. Cel ukryty zwykle jest osiągany z naruszeniem dobra pozostałych. Potem często jest jakieś wytłumaczenie, robione z użyciem kolejnego kłamstwa. I tak powoli łamie się kręgosłup moralny.

Obserwatorzy zwykle odkrywają fakty, artefakty czy mentifakty. Takim faktem na grajewskiej scenie politycznej było rozwiązanie się w UM klubu radnych – Porozumienie dla Grajewa. Pozornie nic nie znaczące zdarzenie, które przeszło bez echa. Nic jednak nie dzieje się bez przyczyny. Cel był – o czym dalej. Nota bene, minął czas, gdy – potencjalnie w Radzie Miasta, poza Układem była większość (mieli możność zrobić sporo, by oczyścić relacje – ale widocznie nie chcieli, nie mogli albo byli zbyt słabi na działanie).

W Polsce nie ma miesiąca, by gdzieś nie odbywały się roszady samorządowe. Stale gdzieś jest jakieś referendum, stale chcą odwoływać burmistrzów, prezydentów czy Rady. By nie być gołosłownym, w okresie choćby dwóch ostatnich miesięcy powołano nową panią burmistrz Lipna – D. Łańcucką w drugiej turze (poprzedni bur. okazał się kłamcą lustracyjnym). W październiku – nowy prezydent Bytomia D. Bartyla (w II turze), nowy wójt Jejkowic – M. Bąk. Do czasu wyboru nowego burmistrza w Kłodawie, został powołany gospodarz R. Olejniczak. Mieszkańcy Wojkowic w referendum odwołali Burmistrza W. Kwietnia. Nowa burmistrz Wałcza (w II turze) B. Towalewska. 13 stycznia referendum w sprawie odwołania burmistrza Zakopanego J. Majchera. Jednocześnie do skutku (odwołania) dochodzi w ok. 10% referendach. Ostatnio nieważne referenda odbyły się np. w Kłodzku (frekwencja 20,8 %), w gminie Ślesin, Dąbiu czy na prezydenta Słupska. Nawet ostatnio w Rajgrodzie z powodu niskiej frekwencji (ma być min. 30%), nie zdołano odwołać burmistrza. Ale też mieliśmy pozytywne rezultaty z naszego podwórka (województwa). W marcu mieszkańcy gminy Nowinka odwołali kłótliwą Radę  przy frekwencji – 40,82% ! W sierpniu w Wiżajnach nowy wójt J. Pietrukiewicz w II turze pokonał wieloletniego J. Laskowskiego. Powody referendum są mało ważne, a często mało poważne, jak np. zła gospodarka finansami. Społeczeństwo zaś może przecierać oczy ze zdumienia kogo wybrali, gdy ich „wybrańcy” uchwalają jak np. w Bytomiu – podatek od deszczówki, czy radni powiatu gdańskiego – podatek od przydrożnych krzyży!  Takie oto są skutki lekceważenia przez lokalną ludność spraw samo rządzenia się czy spraw „ojczyźnianych”.

Odwołanie lokalnych władz jest przywilejem suwerena i dobrze, że czasem korzysta z takiej możliwości. Zgodnie z Ustawą o referendum lokalnym, wniosek może złożyć grupa mieszkańców (art.5 pkt. 1a) – może dotyczyć odwołania rady i burmistrza. Rada Miasta może zrobić referendum w sprawie odwołania burmistrza (art. 5 pkt. 1b). Takie prawo ma także struktura terenowa partii politycznej (art. 11 pkt. 2) oraz organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną (art. 11 pkt.3). Są pewne niuanse powyższych praw. Gdyby Rada uchwaliła referendum w sprawie odwołania burmistrza z powodów – no mniejsza jakich (często niecnych), to w przypadku nie odwołania – „działalność rady miasta ulega zakończeniu z mocy prawa”! (art. 67 pkt.3). To jest chyba główna przyczyna, że nasi „dietetycy” tego nie zrobią, bo każdy szanuje swój stołek. W Grajewie obserwujemy, że trauma Układu już minęła po sławetnej przegranej burmistrza W. W domu parafialnym już zaczęło się knucie.  I tu chciałbym się mylić, nawet bardzo, ale coś mi podpowiada, że szykuje się „zamach” na młodego i mało doświadczonego. Celem jest usunięcie go ze stanowiska.  Normalka, wszak jak pokazałem, w Polsce to żadna nowość. Jednak tu cel nie wydaje się godziwy. Czy może zazdroszczą mu niewątpliwych osiągnięć (np. basen czy rozszerzenie strefy SSSE)? Aby była jasność, nie bronię nikogo, bo ten burmistrz nie jest z mojej bajki (ocena ledwie – trzy).               Może to poczucie winy Układu za zdegradowanie cywilizacyjne Grajewa? Gdyby tak było to chwała, bo nawrócenie jest niezwykle cennym darem. Nie, bo w wypadku grupy której zabrano zabawki i odcięto od pewnej decyzyjności, narkotyk rządzenia jest silniejszy od godziwych działań. Nie twierdzę, że tak będzie, ale może.

W grudniu będzie sesja RM poświęcona uchwaleniu budżetu miasta.  Wystarczy NIE  UDZIELIĆ burmistrzowi absolutorium (Ustawa o samorządzie gminnym Art. 28a pkt. 1). To powoduje referendum o odwołanie burmistrza, a „rada” jest kryta!, no bo przecież działa dla „naszego dobra”!  Radzę wytrzeźwieć, bo jak Pan Bóg chce kogoś ukarać, to najpierw odbiera mu rozum.  Wasze dobro nie może być kryterium, bo suweren jest w stanie – wymieść was wszystkich! Czy już rozumiemy dlaczego rozwiązał się klub radnych? Istniejący Układ w Radzie nie był pewny większości. Klub raczej głosuje jednakowo, więc łatwiej coś  rozbić i kilku przeciągnąć.

Dlatego „opozycja pozaparlamentarna” Grajewa mówi wam – STOP! Jeśli już, jeśli chcecie zakończenia „wojenki”, to zresetujcie wybory 2010. Powód jest podstawowy, np. niemożność porozumienia Rady z burmistrzem – co widać. Nowe wybory do Rady miasta i na burmistrza, spowodują, że zniknie odium –„rady bez mandatu moralnego”, oczyści atmosferę i spowoduje (mam nadzieję) powrót ludzi mądrych do Rad (okręgi jednomandatowe). Ale, by ta „opcja zero” była pełna, proszę także, by odbyły się nowe wybory do rady powiatu. Powód – j/w.

Czy jesteście w stanie wznieść się ponad przeciętność i „swoich pożytków zapomniawszy” – dać szansę dla Grajewa i powiatu?

Aleksander K Szymczak

Przeczytaj również

Wczesna nauka czytania – co o tym sądzić? Temat wczesnej nauki czytania jest często podejmowanym zagadnieniem przez pedagogów, terapeutów a przede wszystkim rodziców. Ta ostatnia grupa zai...
Przyspiesz swój metabolizm Czytając na temat odchudzania, na pewno niejednokrotnie ubiły Ci się uszy informacje o metabolizmie. Zastanawiasz się, dlaczego jest on taki ważny i j...
Pomiary hałasu na stanowisku pracy Hałas definiowany jest jako drgania ośrodka sprężystego. Drgania są zjawiskiem niepożądanym przez człowieka, ponieważ wywołują dyskomfort, są dokuczli...
Akcesoria, które przydają się w codziennych porząd... Bardzo wiele osób nie lubi domowych porządków i ich wykonywanie jest dla nich wyjątkowo przykrym obowiązkiem. Często jest to praca trudna, która wymag...
4 komentarze

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge
 • Lech R
  2 grudnia 2012 at 15:15 - Odpowiedz

  „ BENEDYKT XVI: NIECH ADWENT PRZYNIESIE MIŁOŚĆ, SPRAWIEDLIWOŚĆ I POKÓJ !!! Benedykt XVI modlił się o to, aby rozpoczęty Adwent przyniósł ludziom miłość, sprawiedliwość i pokój. Zachęcił do modlitewnego oczekiwania na Boże Narodzenie w świecie “pustyni obojętności i materializmu”. Papież przypomniał, że słowo “Adwent” oznacza “nadejście” lub “obecność”, a w świecie antycznym tak nazywano wizytę króla lub cesarza w prowincji. – W języku chrześcijańskim odnosi się do nadejścia Boga, do jego obecności na świecie; do tajemnicy, która obejmuje całkowicie kosmos i historię – dodał. Benedykt XVI przypomniał, że w Ewangelii świętego Łukasza znajdują się wskazówki, jak postępować, by być gotowym na nadejście Jezusa: “Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych (…) Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie”. Papież podkreślił, że “wśród wstrząsów na świecie, na pustyniach obojętności i materializmu chrześcijanie przyjmują od Boga zbawienie i głoszą je odmiennym sposobem życia”. Następnie powiedział do wiernych: dajmy się prowadzić Matce Bożej, aby nadchodzący Bóg nie znalazł nas zamkniętych lub roztargnionych, ale by mógł na każdego z nas rozszerzyć trochę swoje królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju. O Adwencie Benedykt XVI mówił też po polsku: liturgia pierwszej niedzieli Adwentu przypomina zapowiedź powtórnego przyjścia Chrystusa. Zachęca do czuwania i do modlitwy, abyśmy byli gotowi do radosnego spotkania z Panem. – W tym duchu przeżywajmy adwentowy czas oczekiwania – dodał, zwracając się do Polaków. Nawiązując do obchodzonego w poniedziałek Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych papież zwrócił uwagę, że “każda osoba, mimo swych ograniczeń fizycznych i psychicznych, także ciężkich, stanowi zawsze nieocenioną wartość”. – Zachęcam wspólnoty kościelne do troski i gościnności wobec tych braci i sióstr. Wzywam ustawodawców i rządzących, by chronili osoby niepełnosprawne i krzewili ideę ich pełnego udziału w życiu społeczeństwa – zaapelował Benedykt XVI.” POPIERAM słowa naszego Papieża ! Od siebie – jako syn tej Polskiej ziemi i z dziada pradziada Katolik oraz prosty , normalny lecz nie pełnosprawny człowieczek – WOŁAM I ZE ŁZAMI PROSZĘ – OJCZYZNĘ SPOKOJNĄ RACZ NAM WRÓCIĆ, PANIE ! AMEN !!!

 • Lech R
  2 grudnia 2012 at 14:24 - Odpowiedz

  Masz wielką racje ! To co Ty tworzysz to już bardzo dawno przestało być śmieszne ! Dla Ciebie jest ważna tylko Twoja prawda i racja – przepraszam – nie Twoja ale „ o „ R ! Do Ciebie nie dociera nawet to że ,to co teraz przedstawiają sobą wszystkie partie polityczne to jest samo dno i to z ich wszelkiej maści mącicielami , uzdrawiaczami , podżegaczami , którym wszystko i wszyscy zawsze zawadzają i przeszkadzają gdzie tylko się da , a nawet się nie da , to tam i oni będą aby tylko siać chaos i ferment ! Nienawiść powszednia całkowicie z życia nie zniknie ! Laicyzacji i zmian obyczajowych oraz rodzącej się demokracji oraz teokracji się nie zastopuje, ten front więc będzie nadal troszeczkę płonął. Ale wrogi sobie nawzajem front polityczny można zlikwidować. Potrzeba tylko jednego, by wszystkie siły polityczne oraz Twoje „ nieskazitelne media „ – które mają zakorzenienie w społeczeństwie, uznały prawowitość obecnej Polski, jej ustrój i konstytucję i zrezygnowały z prób wrogiego zmieniania porządku publicznego i rozprawiania się z jego twórcami i obrońcami. Żadne regulacje prawne, żadne marsze niczego tu nie załatwią. Ani też Ty – najmądrzejszy z najmądrzejszych , z którym można dyskutować tak samo jak z Radiem Maryja ! Chyba, że na Waszą nutkę i liżąc wam dupkę ! O NIE ! NIGDY ! To zależy wyłącznie od Kaczyńskiego, Tuska a także od ich wpływowych sojuszników – np. Rydzyka i również od części kleru i hierarchii. W ich rękach jest uspokojenie a nie podżeganie nastrojów w kraju a nawet u nas w Grajewie i na nich ciążyć będzie odpowiedzialność, jeśli tu stanie się coś złego. A teraz to ogólnie wygląda tak – złodziej krzyczy, nie kradnijcie . POLSKĘ – W TYM I NAS WSZYSTKICH MOŻE TYLKO URATOWAĆ PRZESTRZEGANIE PRZYKAZAŃ BOŻYCH PRZEZ KAŻDEGO JEDNEGO CZŁOWIEKA ; POKÓJ , PRZYJAŹŃ , ZGODA , ROZSĄDEK , PRAWORZĄDNOŚĆ , LUDZKI DIALOG Z WYZBYCIEM SIĘ OSOBISTYCH ASPIRACJI ORAZ POSZANOWANIE GODNOŚCI KAŻDEGO JEDNEGO CZŁOWIEKA – CZY TO PRZY KORYCIE CZY NAWET TAKIEGO NORMALNEGO I PROSTEGO CZŁOWIECZKA JAK JA ! Za współczucie bardzo dziękuje ! Tym bardziej ja Ci współczuje ; nie – Twego intelektu oraz Twojej agresji do wszystkiego i do wszystkich nawet inaczej myślących niż Ty i Twój wielebny ! TAKI DUŻY CHŁOP A DAJESZ SIĘ OMOTAĆ JAK MALEŃKIE DZIECKO !!! OJCZULEK LIZAKA OBIECAŁ CZY JAKIEŚ STANOWISKO PRZY KORYCIE !!! ???

 • AKS
  2 grudnia 2012 at 11:24 - Odpowiedz

  To już przestaje być śmieszne. Czy jest ktoś, kto przeczyta taką stałą mantrę tego Redyka? Bo ja na to nawet nie mam ochoty. Ty łamiesz wszelkie zasady prawidłowego dyskursu, więc nie ma sensu ci odpowiadać. Zwykle jest tak, że jeśli percepcja kogoś nie przyjmuje argumentów (nie jest w stanie zrozumieć o co tu chodzi), to wtedy rzuca argumenty at personam, czyli agresja. Współczuję ci chłopie.

 • Lech R
  24 listopada 2012 at 20:27 - Odpowiedz

  Modlitwa za Ojczyznę
  Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przyniosła Imieniu Twemu a syny swe wiodła ku szczęśliwości. Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, SWOICH POŻYTKÓW ZAPOMNIAWSZY, mogli służyć uczciwie. Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa, Pana naszego . Amen !!! Piotr Skarga ( Piotr Powęski ur. 2 lutego 1536 w Grójcu, zm. 27 września 1612 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, pisarz i kaznodzieja, czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, kaznodzieja nadworny Zygmunta III Wazy, rektor Kolegium Jezuitów w Wilnie, pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego. W swojej twórczości Skarga prezentuje bogaty, ornamentacyjny styl oratorski o kunsztownej konstrukcji z wpleceniem wydarzeń polskich w prozę stylizowaną na biblijne księgi prorockie. Narrator jawi się jako profetyczny obrońca wartości i tradycji narodowej, a także wiary chrześcijańskiej. Skarga głosił kult ascezy, wskazywał na znaczenie celibatu i pielgrzymek. KRZYSZTOFIE KOCHANY ! Czy widzisz się w roli ks. P. Skargi a może w jego modlitwie o Ojczyznę ! Raczej nie ! Piszesz – Czy jesteście w stanie wznieść się ponad przeciętność i „swoich pożytków zapomniawszy” – dać szansę dla Grajewa i powiatu? ale jak ten znakomity kaznodzieja ( Nie do końca – kontrreformacja – dla obecnej Polski to nic dobrego – chyba że dla Ciebie i pewnego duchownego ) CZY TY JESTEŚ WRAZ ZE SWOJĄ PARTIĄ W STANIE WZNIEŚĆ SIĘ PONAD PRZECIĘTNOŚĆ I “SWOICH POŻYTKÓW ZAPOMNIAWSZY ” – DAĆ SZANSĘ DLA GRAJEWA I POWIATU ? UJMĘ TO PO SWOJEMU – DAĆ SZANSĘ DLA INNYCH MĄDRYCH GŁÓW – NIE NALEŻĄCYCH DO WAS – W PRAWDZIWYM DZIAŁANIU DLA WSPÓLNEGO DOBRA NASZEGO GRAJEWA , POWIATU A TYM SAMYM NASZEJ OJCZYZNY ! Znasz zapewne przysłowie – Prawdziwa cnota krytyki się nie boi ! Nie jestem tą cnotą ale Ty także nie jesteś ! Znam trochę Ciebie , Twoją grupkę oraz partię a także źródło Twych natchnień i dążeń , które opisałeś już nie jednym zdaniem – nawet w tym Felietonie ! Tu prosisz ale wskazujesz jako nieomylny wzór i ideał jedyną drogę wyjścia z impasu ! Nie przyjmujesz żadnej krytyki oraz odmowy . To tak jakbyś stawiał nam i naszym włodarzom ultimatum – albo poddamy się Twojej mądrości i padniemy na twarz przed Tobą albo zamach ! Podpowiadasz niejako – wybierzcie to pierwsze , oby nie zamach ! O tym świadczy tu i na G24 powyższy tytuł , który na eG po mojej interwencji zmieniłeś na inny ! Ale przypatrzywszy się dokładnie twemu Felietonowi na każdym portalu można odczytać, że nie żartujesz ! Powyżej fotka – można uznać , że jesteś na to swoim arsenałem już przygotowany ! Na G24 wskazujesz to co może być , gdy będziemy Ci nie posłuszni – fotka – wielkie bum a na eG jakby cel tego bum – fotka centrum UM ! Wyobraź sobie, że nie jest to fobia chorego człowieka ale obawa przed Tobą i przed tym do czego możesz być zdolny oprócz stawiania żądań i ultimatów ! Powróciwszy do Twego tekstu – powiedzmy trochę naciągniętego jak gumka od majtek do Twoich osobistych aspiracji zadam Ci i tutaj niektóre pytania ; kogo masz na myśli ” opozycja pozaparlamentarna Grajewa ” i o powrocie jakich mądrych głów marzysz ? Dlaczego uważasz , że tylko Ty i Twoja ” Zmiana ” jest w stanie zaradzić naszym wspólnym bolączkom ? Kto i czym zmusił Brunona K do takiego drastycznego i desperackiego kroku i czy jesteś za takim rozwiązaniem sprawy , który on chciał zrobić ? Czy żałujesz, że jemu nie udało się ? Kto i w jakim celu w Polsce i u nas w Grajewie wywołał wojenkę ? Tylko proszę nie wyzywaj mnie ani też nie wytykaj mi choroby ani mojego miejsca według mego poziomu bo to nie demokratyczne , nie merytoryczne ani po katolicku ! Piszę tutaj więcej i pełniej bo widocznie na jednym z portali masz jakieś konszachciki bo obcinają moje wypowiedzi ale to nic ! Niech im będzie na zdrowie ! Więc tam już nic nie będę pisał ! ZATEM BARDZO PROSZĘ O SZCZERE ODPOWIEDZI BO TO NA PRAWDĘ CIEKAWY TEMAT BO CHODZI W NIM , Z MOJEJ STRONY O DOBRO WSPÓLNE WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW GRAJEWA , POWIATU ORAZ NASZEJ , PRZECIEŻ WSPÓLNEJ RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ – W TYM O DOBRO TWOJE I MOJE ORAZ NASZYCH RODZIN !!! A MOŻE PORZUCISZ MYŚLI O TEJ CHOLERNEJ WOJENCE I O ZAMACHU A PRZYŁĄCZYSZ SIĘ DO LUDZI , KTÓRZY NA PRAWDĘ W SPOSÓB POKOJOWY PRAGNĄ I NA PEWNO JUŻ PRACUJĄ NAD ODNOWĄ W DUCHU ŚW TEJ ZIEMI ; TEJ NASZEJ WSPÓLNEJ GRAJEWSKIEJ I POLSKIEJ ZIEMI !