Nutelka chłopska z Ciemnoszyj wygrywa

Gratulujemy sukcesu!!!

Za nami VII edycja konkursu, którego celem jest promocja przetworów domowych wykonanych surowców zebranych/wyprodukowanych na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podlaskiego i mazowieckiego, zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych, promocja tworzenia krótkich łańcuchów dostaw, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przez podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności w obszarze małego przetwórstwa lokalnego.

Podczas finałowego etapu, który odbył się w dniach 8 – 9 października 2018 r. w ramach operacji i konferencji “Tradycja i Rozwój” w Olsztynie mieszkańcy wsi Ciemnoszyje zaprezentowali się w trzech kategoriach ze swoimi domowymi kulinariami: Wesoła śliweczka, Cukiniowy ketchup i Nutelka chłopska.

W kategorii – Domowe przetwory mięsne i rybne “Nutelka chłopska” przygotowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ciemnoszyje mimo dużej konkurencji zajęła zaszczytne, pierwsze miejsce.

Tradycja robienia przetworów w warunkach domowych jest w Polsce bardzo długa. Marynuje się dynię i grzyby, kisi ogórki i kapustę, z owoców przygotowuje kompoty i dżemy, a z mięsa – konserwy. Korzystając ze sprawdzonych przepisów mam i babć zamykamy smaki mijającego lata w słojach, by cieszyć się nimi w ciągu zimy i na przedwiośniu.

– Wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter sklada serdeczne gratulacje Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Ciemnoszyje za osiągnięty sukces i podziękowania za promowanie miejscowości Ciemnoszyje oraz naszej małej lokalnej ojczyzny – Gminy Grajewo.

Organizatorzy konkursu: Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w Olsztynie i w Olecku, Pomorska Izba Rolnicza, Podlaska Izba Rolnicza, Mazowiecka Izba Rolnicza.

Operacja realizowana w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przeczytaj również

Spotkanie p. Jadwigi Budnej Z uczniami z SP w Danówku 21 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Danówku odbyło się spotkanie uczniów z p. J. Budną - członkiem Związku Koła...
W hołdzie dla Niepodległej w Gimnazjum w Danówku i... W piątek 9 listopada 2018 r. w Gimnazjum w Danówku i Szkole Podstawowej w Danówku odbył się doniosły apel upamiętniający 100-letnią rocznicę odzyskani...
Pożywne śniadanie – energia na cały dzień! S... Już po raz kolejny wszyscy najmłodsi uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami i rodzicami włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Śniadan...
BIAŁO-CZERWONE ŚWIĘTOWANIE w JEDYNCE Niepodległość, Wolność, Polska – to słowa, które w 2018 roku odmieniane są we wszystkich przypadkach. Dzień 9 listopada 2018 r. w SP nr 1 upłynął na w...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge