Naród ma jeden dom- Ojczyznę

“Naród ma jeden dom – Ojczyznę”

Pod takim hasłem 7 kwietnia 2018 r. odbyło się już III spotkanie literacko – historyczne zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie i Grajewską Izbę Historyczną, które w tym roku było inicjatywą nawiązującą do obchodów 100 – lecia niepodległości Polski „Grajewo zawsze pamięta!”. Było inicjatywą służącą integracji pokoleń.

Jego uczestnikami byli recytatorzy i wokaliści z klasy I c, IV c, IV d, V b, VI b, VI c, z Koła Przyjaciół Biblioteki, dwa zespoły „Czwórkowi giganci” i „Muzyczna Siódemka” przygotowani przez organizatorów spotkania – panią Annę Bukowską, panią Lillę Pietrzykowską, pana Wiesława Jerulanka i współpracujących z nimi nauczycielami: panią Annę Maleszewską, panią Jadwigę Laszczkowską, panią Beatę Urszulę Dawid ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie, panią Elzbietę Jerulank ze Szkoły Muzycznej I stopnia imienia Jana Sebastiana Bacha w Grajewie – kierownika Filii w Szczuczynie. Wystąpiła także absolwentka „Czwórki” – pani Paulina Wiśniewska, która 14.09.2017 roku miała swój recital, gdzie zaprezentowała przed licznie zgromadzoną publicznością paletę utworów zharmonizowaną z twórczością ks. Tomasza Wilgi.
Na spotkanie w GIH przybyli także: Zastępca Burmistrza – pan Maciej Paweł Bednarko, Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo – pani Halina Muryjas – Rząsa, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Grajewo – pan Wiesław Dembiński, Główny specjalista ds. oświaty – pani Julita Wiluk, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie – pan Karol Choynowski, Dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury – pan Tomasz Dudziński, Prezes grajewskiego Oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – pan Jerzy Skowroński, emerytowany pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie – pani Wiesława Lendo, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie – pani Ewa Bobińska, przedstawiciele instytucji, rodzice i dziadkowie uczniów. Tego dnia każdy z uczestników miał wpiętą kokardkę biało-czerwoną symbolizującą polskie barwy narodowe, które przygotowała pani Dorota Poniatowska.
Obok pięknej poezji i piosenek o tematyce patriotycznej zaprosiliśmy uczestników spotkania do wspólnego czytania i wysłuchania tekstów o historii Grajewa. Spośród wielu wybraliśmy te, które oddawały atmosferę tamtych lat i dotyczyły naszych lokalnych wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości: „Powstali o Polskę się bić…” i „Gdy wolności nadszedł czas…” z I i II tomu książek „Z historii Grajewa (i nie tylko)”. Lektorami byli: autor wybranych książek dr Tomasz Dudziński, absolwent SP 4, a dziś dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury, pan Maciej Paweł Bednarko – Zastępca Burmistrza, pan Karol Choynowski – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie, pani Halina Muryjas – Rząsa – Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 4 w Grajewie, pan Andrzej Aleksandrowicz – członek Stowarzyszenia Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych i Magdalena Zalewska z klasy III d Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie – wielokrotna laureatka konkursów przedmiotowych. Mamy nadzieję, że przeczytanymi fragmentami zachęciliśmy zebranych do refleksji i lektury książek o tematyce regionalnej, które są dostępne w zbiorach biblioteki szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie. Można je nabyć w grajewskich księgarniach, np. w księgarni Alfa.

Uczestnicy spotkania obejrzeli także prezentację multimedialną pt. Władysław Dzięgielewski ps. „Mitros”, którą przedstawiła zebranym Krystyna Dudzińska z klasy II a gimnazjum. Prezentacja została przygotowana wspólnie z Julią Zarzecką z klasy II c i miała swoją premierę, bo oficjalnie zostanie zaprezentowana w finale IX edycji programu „Kamienie Pamięci” Instytutu Pamięci Narodowej, która odbędzie się w maju w Krakowie.

Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem nagród za sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg” dla Magdaleny Zalewskiej (wyróżnienie krajowe), Pawła Aleksandrowicza i Jakuba Samełko (bardzo dobry wynik), wręczeniem pamiątkowych pocztówek i długopisów dla występujących uczniów ufundowanych przez Urząd Miasta Grajewo i Grajewskie Centrum Kultury oraz zwiedzaniem wystaw Grajewskiej Izby Historycznej.

Jako Polacy kochamy i szanujemy naszą Ojczyznę – Polskę. Jednak to co w niej dla nas najcenniejsze, mamy blisko siebie: to nasza mała Ojczyzna — Grajewo. Bądźmy z niej dumni, bo jak mówi poeta – „innej takiej ziemi w świecie nie ma…”.

Przeczytaj również

Spotkanie p. Jadwigi Budnej Z uczniami z SP w Danówku 21 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Danówku odbyło się spotkanie uczniów z p. J. Budną - członkiem Związku Koła...
W hołdzie dla Niepodległej w Gimnazjum w Danówku i... W piątek 9 listopada 2018 r. w Gimnazjum w Danówku i Szkole Podstawowej w Danówku odbył się doniosły apel upamiętniający 100-letnią rocznicę odzyskani...
Pożywne śniadanie – energia na cały dzień! S... Już po raz kolejny wszyscy najmłodsi uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami i rodzicami włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Śniadan...
BIAŁO-CZERWONE ŚWIĘTOWANIE w JEDYNCE Niepodległość, Wolność, Polska – to słowa, które w 2018 roku odmieniane są we wszystkich przypadkach. Dzień 9 listopada 2018 r. w SP nr 1 upłynął na w...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge