Nagrobki powróciły

Szanowni Państwo Społeczny Komitet Renowacji Grajewskiego Cmentarza Parafialnego z prawdziwa przyjemnością pragnie poinformować, że w dniu 24 kwietnia 2013 r. na grajewski cmentarz po zakończeniu prac konserwacyjnych powróciły trzy żeliwne nagrobki z końca XIX w. Nagrobkami tymi są: 1. Nagrobek Stanisława Hanussowskiego (zm. 1886 r.), 2. Nagrobek Jana Mysłowskiego (zm. 1881 r.), 3. Nagrobek Marii z Pękalskich Dzimińskiej (zm. 1872 r.) i Adeli z Dzimińskich Żmijewskiej (zm. 1874 r.)

Ich profesjonalna renowacja, której łączny koszt wyniósł 18 265,50 zł była możliwa jedynie dzięki Państwa ofiarności w trakcie zbiórek prowadzonych przez nasz Komitet na cmentarzu w roku 2011 i 2012, za co po raz kolejny serdecznie dziękujemy.

Zakończoną sukcesem renowację tych nagrobków traktujemy jako kolejny krok w długim procesie renowacji Cmentarza Parafialnego, który rozpoczęliśmy w 2011 r. Kolejne wyzwania przed nami, ale mamy nadzieje, że one również zakończą się pozytywnie.

Największym z tych wyzwań, to oczywiście remont zabytkowej kaplicy cmentarnej Wilczewskich z 1839 r. W związku z powyższym pragniemy także poinformować, że dzięki wzajemnej współpracy z Parafią pw. Trójcy Przenajświętszej złożony w Urzędzie Marszałkowskim wniosek na dofinansowanie „Opracowania dokumentacji remontu budynku Kaplicy cmentarnej na cmentarzu parafialnym w Grajewie” znalazł uznanie w oczach władz wojewódzkich i uzyskał dotację w wysokości 4 000,00 zł. Całkowity koszt wykonania dokumentacji (– inwentaryzacja architektoniczna, – ekspertyza mykologiczno konstrukcyjna, – opracowanie programu prac konserwatorskich, – projekt instalacji elektrycznej wewnętrznej, – projekt remontu elewacji i wnętrza) wyniesie 9 594,00 zł, dlatego nadal liczymy na wsparcie mieszkańców Grajewa i lokalnych władz samorządowych. Powstanie dokumentacji umożliwi podjęcie dalszych kroków zmierzających w przyszłości do przeprowadzenia remontu ww. zabytku.

Przypominamy, że na stronie internetowej www.cmentarz.grajewo.pl funkcjonuje internetowa mapa pięciu najstarszych kwater grajewskiej nekropolii i wyszukiwarka pochowanych tam osób, które również są wymiernym efektem dotychczasowych działań Komitetu.

Na zakończenie po raz kolejny pragniemy podziękować wszystkim członkom Komitetu i osobom wspierającym jego działalność za ich całkowicie społeczną pracę na rzecz zachowania dla potomnych piękna naszej grajewskiej nekropolii, uznając prawdziwość słów Jana Lubońskiego, że “(…) tam, gdzie groby porastają chwastem, tam i serca chwast pokrywa”.

Z poważaniem
w imieniu Zarządu Komitetu
Tomasz Dudziński – Przewodniczący

Przeczytaj również

Ślubowanie pierwszoklasisty w Danówku W Szkole Podstawowej w Danówku 17 października 2017r. o godzinie 830 w Szkole Podstawowej w Danówku odbyło się uroczyste ślubowanie kla...
Spektakl muzyczny Ciao Ciao Bambina 14 października 2017r. w obiekcie sali widowiskowej Grajewskiego Centrum Kultury odbył się niesamowity spektakl muzyczny Ciao Ciao Bambina, w reżyseri...
Erasmus + w ZS 2 – rozpoczęty 12 października  2017 r. odbyło się spotkanie inauguracyjne w sprawie Projektu Erasmus +. Uczniowie  zapoznali się z procedura rekrutacyjną, założenia...
Dyskusyjne Forum Kultury 17 października 2017 r. – Wojewodzin Dyskusyjne Forum Kultury to cykl spotkań ludzi związanych z kulturą i edukacją, którego celem jest dyskusja na...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge