Nagrobki powróciły

Szanowni Państwo Społeczny Komitet Renowacji Grajewskiego Cmentarza Parafialnego z prawdziwa przyjemnością pragnie poinformować, że w dniu 24 kwietnia 2013 r. na grajewski cmentarz po zakończeniu prac konserwacyjnych powróciły trzy żeliwne nagrobki z końca XIX w. Nagrobkami tymi są: 1. Nagrobek Stanisława Hanussowskiego (zm. 1886 r.), 2. Nagrobek Jana Mysłowskiego (zm. 1881 r.), 3. Nagrobek Marii z Pękalskich Dzimińskiej (zm. 1872 r.) i Adeli z Dzimińskich Żmijewskiej (zm. 1874 r.)

Ich profesjonalna renowacja, której łączny koszt wyniósł 18 265,50 zł była możliwa jedynie dzięki Państwa ofiarności w trakcie zbiórek prowadzonych przez nasz Komitet na cmentarzu w roku 2011 i 2012, za co po raz kolejny serdecznie dziękujemy.

Zakończoną sukcesem renowację tych nagrobków traktujemy jako kolejny krok w długim procesie renowacji Cmentarza Parafialnego, który rozpoczęliśmy w 2011 r. Kolejne wyzwania przed nami, ale mamy nadzieje, że one również zakończą się pozytywnie.

Największym z tych wyzwań, to oczywiście remont zabytkowej kaplicy cmentarnej Wilczewskich z 1839 r. W związku z powyższym pragniemy także poinformować, że dzięki wzajemnej współpracy z Parafią pw. Trójcy Przenajświętszej złożony w Urzędzie Marszałkowskim wniosek na dofinansowanie „Opracowania dokumentacji remontu budynku Kaplicy cmentarnej na cmentarzu parafialnym w Grajewie” znalazł uznanie w oczach władz wojewódzkich i uzyskał dotację w wysokości 4 000,00 zł. Całkowity koszt wykonania dokumentacji (– inwentaryzacja architektoniczna, – ekspertyza mykologiczno konstrukcyjna, – opracowanie programu prac konserwatorskich, – projekt instalacji elektrycznej wewnętrznej, – projekt remontu elewacji i wnętrza) wyniesie 9 594,00 zł, dlatego nadal liczymy na wsparcie mieszkańców Grajewa i lokalnych władz samorządowych. Powstanie dokumentacji umożliwi podjęcie dalszych kroków zmierzających w przyszłości do przeprowadzenia remontu ww. zabytku.

Przypominamy, że na stronie internetowej www.cmentarz.grajewo.pl funkcjonuje internetowa mapa pięciu najstarszych kwater grajewskiej nekropolii i wyszukiwarka pochowanych tam osób, które również są wymiernym efektem dotychczasowych działań Komitetu.

Na zakończenie po raz kolejny pragniemy podziękować wszystkim członkom Komitetu i osobom wspierającym jego działalność za ich całkowicie społeczną pracę na rzecz zachowania dla potomnych piękna naszej grajewskiej nekropolii, uznając prawdziwość słów Jana Lubońskiego, że “(…) tam, gdzie groby porastają chwastem, tam i serca chwast pokrywa”.

Z poważaniem
w imieniu Zarządu Komitetu
Tomasz Dudziński – Przewodniczący

Przeczytaj również

Przedwakacyjna wizyta przedszkolaków w bibliotece W dniu 21.06.2018r. dzieci z Przedszkola w Rudzie odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną Gminy Grajewo z siedzibą w Rudzie. Była to ostatnia wizyta pr...
Konkurs Recytatorski “O złotą różdżkę Dobrej... 17 maja 2018 roku w Grajewskim Centrum Kultury najbardziej utalentowani młodzi recytatorzy w wieku 3 – 6 lat, reprezentujący grajewskie przedszkola or...
SP1 w Portugalii SP1 w Portugalii W dniach 6-10 maja 2018 r. w miejscowości  Vila Verde w Portugalii odbyło się międzynarodowe spotkanie projektowe nauczycieli (TPM...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge