Fashionable East

Moda na 4 dni zagości w centrum. Ale nie tak, jak zapowiadali organizatorzy, na Rynku Kościuszki – tylko na Rynku Siennym. Tam w niedzielę będzie można zobaczyć kolekcję największej gwiazdy imprezy – Macieja Zienia. Pokazy tzw. młodzieżówki, odbędą się na Węglowej.

“Białystok, „Manchester Północy”, był – obok Łodzi – największym ośrodkiem włókienniczym dawnej Polski. Dziś jest rozwijającym się, kreatywnym ośrodkiem mody oraz biznesu modowego.

Białostoccy projektanci zdobywają rynki i wygrywają prestiżowe konkursy, białostockie modelki zdobią wybiegi całego świata, białostoccy fotografowie realizują sesje gwiazd. Agnieszka Maciąg, Edyta Citko, Anita Łada, Zuzanna Łempicka, Olga Sawicka, Wojciech Bokłago de Bof, Olga Nieścier, Elżbieta Klemensowicz, Ewa Kuźmicka, Mariola Bocianowska, Elżbieta Grzybek, Elwira Horosz, Rozalia Mancewicz, Bartosz Malewicz, Małgorzata Żukowska, Dominika Grzybek, Edyta Filipowicz, Bartosz Sejwa, Przemysław Sejwa, Maciej Giedrojć – Juraha, to nazwiska już znane, lub wschodzące na modowej scenie.

W Białymstoku powstało Wirtualne Muzeum Mody i Tekstyliów „ITE”. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Muzeum ma na celu promocje młodych projektantów oraz ukazanie jednego z najważniejszych okresów w historii i rozwoju Białegostoku, kiedy to miasto z rezydencji magnackiej przekształciło się w prężny ośrodek przemysłowy. Właśnie włókiennictwo stało się wiodącym przemysłem w Manchesterze Północy, jak nazywano Białystok. Powstało tu szereg fabryk – Małki Blochowej, Eugeniusza Beckera, Hendricksa, braci Commichau, Chaima Nowika, Bolesława Polaka, Dawida Szapiro, Tryllingów i wielu innych. Białystok zawdzięcza przybyszom z różnych miejsc w Europie nie tylko rozwój przemysłowy, ale przede wszystkim wielki wkład w rozwój życia kulturalnego.

Białystok jest też znaczącym w świecie mody ośrodkiem produkcyjnym, nazywanym często bieliźniarską stolicą Europy. Kinga, Gracya czy Axami są firmami rozpoznawanymi w całym świecie. Różnorodność wzorów, jakość wykonania, wreszcie organizacyjna współpraca wielu firm zmierzająca do kształtowania wizerunku środowiska na tle modowej mapy Polski stały się wzorem dla wielu regionów Europy.

Współczesny Białystok dał się poznać mieszkańcom Polski z różnych często zaskakujących stron. Miasto posiada ogromny potencjał kreatywny, co udowodniły sukcesy na scenach tanecznych, teatralnych, muzycznych i filmowych.

Ostatnie lata przyniosły całkowitą zmianę wizerunku Białegostoku. Z miasta uśpionego pośród najpiękniejszej w Europie przyrody, Białystok stał się prawdziwą kulturalną stolicą makroregionu. Fair Play Crew, Metropolish, Pozytywne Wibracje, Up To Date, Wielka Bitwa Taneczna, Żubroffka, Basowiszcza, Jesień z Bluesem, Over The Top, Ambient Park, Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria Arsenał, Białostocki Teatr Lalek – to marki kulturalne przyciągające uwagę całej Polski.

Fashionable East jest pierwszą w regionie czterech krajów imprezą artystyczno-promocyjną opartą na modzie, z położeniem akcentu na prezentację młodych projektantów, oraz uznanych projektantów z krajów wschodniej Europy – Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Impreza jest oparta na współpracy z uczelniami artystycznymi, instytucjami kulturalnymi, biznesem oraz niezależnymi środowiskami artystycznymi z kilku krajów. Na scenach Fashionable East, obok modelek wystąpią tancerze, muzycy, artyści reprezentujący różne dziedziny kreacji.

Fashionable East łączy to, co najlepsze z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi i pokazuje potencjał twórczy krajów bliskich, ale mało znanych.

Pokazy gwiazd i młodych twórców mody z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, showroom dla projektantów, butików i firm, prezentacje uczelni artystycznych, fotografia modowa, warsztaty twórcze, wystawy towarzyszące, pokazy filmowe, muzyka elektroniczna, taniec, konkursy dla publiczności – to wszystko będzie się działo na zagubionych wśród zieleni terenach dawnych magazynów wojskowych, od lat opanowanych przez białostocką kulturę niezależną oraz w samym centrum miasta – wspaniale odnowionym Rynkiem Kościuszki.

To jedyna taka impreza w Polsce. Kreatywne projekty, niepowtarzalna atmosfera, jedyne
w swoim rodzaju spotkanie kultur poświęcone modzie – to wszystko czeka na was w Białymstoku.” bialytsok24h.pl

więcej na: www.fashioneast.pl

Przeczytaj również

Cała Polska piecze chleb – CTM MM Dnia 13 stycznia 2018 r. w Muzeum Mleka odbyła się prelekcja pana Tadeusza Rolnika, pomysłodawcy i autora projektu "Cała Polska piecze chleb". Zaprosz...
Chór Miejski zaśpiewał w par. Św. Jana Pawła II... W niedzielę 14.01.2018 roku w parafii pw. Św. Jana Pawła II odbył się koncert kolęd Chóru Miejskiego. Chór Miejski istnieje w Grajewie od listopada...
“Zimowe krajobrazy” z Krówką Matyldą (... Centrum Tradycji Mleczarstwa Muzeum Mleka Oddział Grajewskiego Centrum Kultury serdecznie zaprasza najmłodszych mieszkańców miasta do wzięcia udzi...
Kurs tańca towarzyskiego w GCK Grajewskie Centrum Kultury rozpoczyna nabór na kurs Tańca Towarzyskiego dla Dorosłych. Cena kursu: 100 zł/miesięcznie od pary. Planowany termin pierws...
Jeden komentarz

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge
  • ciekawski
    21 sierpnia 2012 at 13:54 - Odpowiedz

    Białystok nie tak daleko, a taki pokaz z bliska zobaczyć to fajna rzecz, chyba się wybiorę