Dożynki Powiatowe ŁAWSK 2012

16 września 2012 r. w Ławsku odbyły się Dożynki Powiatowe, organizowane przez Starostę Powiatu Grajewskiego, Wójta Gminy Wąsosz oraz Proboszcza Parafii pw. NMP Częstochowskiej w Ławsku. Nie zabrakło tradycyjnych obrzędów, dobrej muzyki i atrakcji … i dla dzieci, i dla dorosłych!

Uroczystość rozpoczął proboszcz Parafii Ławsk ks. Andrzej Traczyk oraz Wójt Gminy Wąsosz Czesław Ołdakowski od powitania przybyłych gości m.in. :

-J.E. ks. Bp. Stanisława Stefanka – Biskupa Łomżyńskiego

-Edmunda Borawskiego – Poseł na sejm RP, Prezes Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL” w Grajewie

-Andrzeja Jabłońskiego – Komendanta Komendy Powiatowej PSP w Grajewie

-Marka Przybyszewskiego – Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Grajewie

-Wójtów, Burmistrzów, Radnych, Sołtysów oraz przedstawicieli Województwa, Powiatu, Miast i Gmin

-Przedstawicieli firm i instytucji

-Przedstawicieli szkół

-OSP Ławsk oraz Orkiestrę Dętą OSP Wąsosz

-Kapłanów z Powiatu Grajewskiego w tym ks. Roberta Zielińskiego – Dziekana Dekanatu Szczuczyńskiego

-Rolników oraz wszystkich którzy przybyli na tegoroczne dożynki powiatowe.

Kolejnym punktem uroczystością była Msza Święta polową na placu przed Szkołą Podstawową w Ławsku którą sprawował J.E. ks. Bp. Stanisław Stefanek. Po rozpoczęciu Mszy św. głos zabrali Starostowie tegorocznych Dożynek Powiatowych w osobach – Olszewski Andrzej z Ławska oraz Świderska Elżbieta z Bagienic.

Podczas Mszy św. poświęcono wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców powiatu. Mszę Świętą uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP Wąsosz.

Na zakończenie Mszy Świętej głos zabrał Starosta Powiatu Grajewskiego Jarosław Augustowski przekazując słowa podziękowania ks. Bp. Stanisławowi Stefankowi za odprawienie Eucharystii i skierowane do nas Słowo.

Następnie tradycyjnie wszyscy podzielili się chlebem dożynkowym z tegorocznych plonów
Po tradycyjnym podziale chleba przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu wieńców dożynkowych i wręczenie dyplomów.

W kategorii „Wieńce tradycyjne”:

I miejsce – Ciemnoszyje, parafia p.w. Biskupa Męczennika w Białaszewie;
II miejsce – Modzele, parafia p.w. NMP Częstochowskiej w Ławsku;
III miejsce – Łamane Grądy, parafia p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grajewie.

W kategorii „Wieńce współczesne”:

I miejsce – Ławsk, parafia p.w. NMP Częstochowskiej;
II miejsce – Brzeźno, parafia p.w. św. Stanisława BM w Niedźwiadnej;
III miejsce – Bęćkowo, parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie.

Wyróżniono także wieńce poza wyżej wymienionymi kategoriami, a są to:

-Żebry, parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu;

-3 wieńce z Ławska, parafia p.w. NMP Częstochowskiej

-Niebrzydy i Szymany, parafia p.w. NMP w Słuczu

-Komosewo, parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu

 

Następnie wyróżniono największych dostawców mleka

Wyróżnieni zostali także najlepsi producenci żywności oraz hodowcy bydła i koni.

Nie można było pominąć także osoby i instytucje wspierające organizacje dożynek bez których nie były by tak dobrze przygotowane.

Następną częścią uroczystości były wystąpienia gości m.in. Edmunda Borawskiego – Posła na Sejm RP oraz Prezesa Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL” który to odczytał list od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisława Kalemby.

 

Kolejnym długo oczekiwanym punktem dożynek był występ Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży który to w ramach VIII Jesiennego Festiwalu Muzycznego  „SACRUM ET MUSICA” im.Jana Pawła II zaprezentował utwory muzyki jazzowej i filmowej.

 

Podczas występu gwiazdy wieczoru którą był zespół 4EVER mogliśmy bawić się przy utworach tj. Oj mamo, Kochanków miałaś wielu … oraz wielu innych.

Po występie zespołu 4EVER uczestnicy dożynek do późnych godzin bawili się przy muzyce zespołu RIWER.

Oczywiście, poza prezentacjami scenicznymi, na przybywających tego dnia na dożynki czekało wiele innych atrakcji … Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych (m.in. zjeżdżalnia, zamek,itd.), a dla dorosłych zorganizowane były stoiska wystawowe sprzętu rolniczego oraz stoiska firm i instytucji współpracujących z rolnictwem oraz prezentujące twórczość ludową. Swoje stoiska zorganizowały m.in.: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Masarnia „Europa” w Rajgrodzie, Bank Spółdzielczy w Szczuczynie, PPHU “Jędruś” w Rajgrodzie, Bank BGŻ O/Grajewo, Alior Bank O/Grajewo, SBR Bank O/Grajewo, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Grajewo, Podlaska Izba Rolnicza O/Grajewo, KRUS O/Grajewo, Fundacja na Rzecz Rozwoju Szpitala Grajewskiego, PHU “Ogród” w Grajewie, „Albies” – projektowanie i realizacja zieleni w Mieczach/Rajgród, Klub Animatorów Tradycji gm. Grajewo oraz Lokalna Grupa Działania – Biebrzański Dar Natury, Pfleiderer S.A. Grajewo.

Swoje stoisko z gadżetami promocyjnymi zorganizował także powiat i gmina.

 

Dużym zainteresowaniem cieszył się ogłoszony przez KRUS konkurs z nagrodami pt. “Rolniku pracuj bezpiecznie”.

Wszyscy uczestnicy uroczystości , mogli nieodpłatnie spróbować tradycyjnych potraw: grochówki, bigosu  i  wędlin z  grilla, a Spółdzielnia Mleczarska “Mlekpol” jak co roku częstowała swoimi wspaniałymi produktami.

Głównymi sponsorami dożynek były: Spółdzielnia Mleczarska “MLEKPOL” w Grajewie, Masarnia “EUROPA” w Rajgrodzie, Bank PKO BP S.A., Grupa Pfleiderer Grajewo S.A., PPHU “JĘDRUŚ” w Rajgrodzie, Masarnia “ZAGŁOBA” w Grajewie oraz  Bank Spółdzielczy w Szczuczynie.

Więcej zdjęć na stronie www.gminawasosz.pl Zapraszamy!!!

Tekst i zdjęcia: Michał Zarzecki

Przeczytaj również

Przedwakacyjna wizyta przedszkolaków w bibliotece W dniu 21.06.2018r. dzieci z Przedszkola w Rudzie odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną Gminy Grajewo z siedzibą w Rudzie. Była to ostatnia wizyta pr...
Konkurs Recytatorski “O złotą różdżkę Dobrej... 17 maja 2018 roku w Grajewskim Centrum Kultury najbardziej utalentowani młodzi recytatorzy w wieku 3 – 6 lat, reprezentujący grajewskie przedszkola or...
SP1 w Portugalii SP1 w Portugalii W dniach 6-10 maja 2018 r. w miejscowości  Vila Verde w Portugalii odbyło się międzynarodowe spotkanie projektowe nauczycieli (TPM...
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge
 • Głos
  20 września 2012 at 14:21 - Odpowiedz

  ( powyżej też ” Głos’ )
  „ UWIELBIAM „ – Karol Wojtyła >>>Uwielbiam cię siano wonne, bo nie znajduję w tobie dumy dojrzałych kłosów. Uwielbiam cię siano wonne, któreś tuliło w sobie Dziecinę bosą. Uwielbiam cię, drzewo surowe, bo nie znajduję skargi w twoich opadłych liściach. Uwielbiam cię, drzewo surowe, boś kryło Jego barki w krwawych okiściach. Uwielbiam cię, blade światło pszennego chleba,w którym wieczność na chwilę zamieszka,podpływając do naszego brzegu tajemną ścieżką.
  WSI SPOKOJNA „ – Krzysztof Roszczyk >>>Miasto wciąż szerzej zatacza swe ramy, o wsi spokojna, piękna i wesoła,wciąż się oddalasz za nasze okręgi,i nasze serce za twym pięknem woła. Pośród twoich pól, oraz łąk zielonych,można spokoju doznawać do syta,a o te myśli, co krążą nad nami,nikt nie zabiega, a także nie pyta. Słonko, promienie kieruje na wszystko, wraz z zapachami każdej pory roku,deszcz gdy popada, raduje rośliny,i im nadaje większego uroku. W każdy poranek, ptaki swoją mową,przypominają istnienie radości, pewno w ich śpiewie jest zwykła codzienność,związana węzłem niekrytej miłości. Kiedy nadchodzi wieczorowa pora,bywa, że słychać miłe żab kumkanie,albo gdzieś świerszcze urządzają koncert,choć żaden nie zna gry na fortepianie. Dzień za dniem płynie po wiejskiej krainie,w rytmie przyrody w sens życia utkanej,więc się radujmy, gdy jesteśmy na wsi,tej naszej pięknej, uroczej, kochanej.
  „ CHCĘ WYJECHAĆ NA WIEŚ „ – Urszula Sipińska >>>Czy jest jeszcze gdzieś prawdziwa ta wieś,zielona, pachnąca lnem…Z polami wśród łąk, z garnkami, co schną na płotach do góry dnem. Z chatami wśród pól i z mlekiem na stół,z żelazkiem, co duszę ma…Niech każdy jedzie tam, gdzie chce,a ja swoje ścieżki znam! Chcę wyjechać na wieś, gdzie się zatrzymał w polu czas,chcę w nieruchomym stawie zobaczyć swoją twarz. Chcę wyjechać na wieś,dojrzałe wiśnie z drzewa rwać, w glinianym piecu upiec chleb ostatni może raz. Czy jest jeszcze gdzieś prawdziwa ta wieś,spokojna, wesoła wieś, gdzie kisi się barszcz, a w piątek na targ furmanką się rano gna, gdzie całe dwa dni i noce na bis niejedno wesele trwa…Niech każdy jedzie tam, gdzie chce, a ja swoje ścieżki mam! Chcę wyjechać na wieś,dojrzałe wiśnie z drzewa rwać,w glinianym piecu upiec chleb ostatni może raz. Chcę wyjechać na wieś,w niedzielę rano wcześnie wstać,zobaczyć stroje z dawnych lat ostatni może raz. Czy jest jeszcze gdzieś prawdziwa ta wieś, spokojna, wesoła wieś? „ NOWE CZASY „ – Irenka Michałowska >>>Już nam nie zadzwonią kosy .Nie zaparskają konie . Nie zadudni ziemia kopytem zraniona . Już nas nie wezwie w pole z sierpami, pełnymi dzbanami mleka i bochnami chleba : Żniwna, ciężka pora. Już nam nie zagrają żeńcy w złocistych pokosach wdzięcznych, wiejskich pieśni kosą wykrzesanych . Już nie usłyszymy śpiewnego skowronka ,wiernego przyjaciela pól kosą dzierganych . Ni koników polnych wśród maków i chabrów zawzięcie cykających, w żniwach zakochanych . Już nie usłyszymy głośnych kos klepania niesionych echem pod słomiane strzechy .Ni kwileń przepiórek wypłoszonych kosą .Nie zranimy stopy rżyskiem, chodząc po nim boso. Nie staniemy oko w oko ze znajomym boćkiem dumnie kroczącym wśród zwalonych snopów. I już nigdy nie spotkamy pośród pól ciężarnych ziarnem tych poczciwych, spracowanych, z kosą w ręku – chłopów i już nigdy nie powiemy w tej słonecznej, żniwnej porze chyląc czoło ku czci pracy – S Z C Z Ę Ś Ć W A M P A N I E B O Ż E ! ! !
  P/s ! A możemy zmieńmy ostatnie słowa tego ostatniego wiersza na – SPOTKANYM POŚRÓD PÓL CIĘŻARNYCH ZIARNEM ; TYM POCZCIWYM , SPRACOWANYM , Z PŁUGIEM I KOSĄ W RĘKU – ROLNIKOM – POWIEDZMY SZCZERZE W TEJ SŁONECZNEJ ŻNIWNEJ LUB JESIENNEJ PORZE CHYLĄC CZOŁO KU CZCI ICH PRACY – SZCZĘŚĆ WAM WSZYSTKIM PANIE BOŻE !!! AMEN !!!

 • Wpisz swoje imię
  20 września 2012 at 14:15 - Odpowiedz

  POCHWAŁA CHLEBA NASZEGO POWSZEDNIEGO
  Czym jest chleb? Najmniejszy kęs chleba jest wielkim arcydziełem mającym w sobie coś z majestatu Bożego. W nim zamknięta jest praca ziemi, słońca, ludzi i Stwórcy. Bez Boga nie ma chleba, ale go nie ma również i bez człowieka i jego mozolnej pracy. Ileż w kromce chleba cudów, mądrości Bożej, ile wielkości i zwykłości, ile potęgi wszechmocnej i trudu powodującego pot; ile krzątaniny rolnika i błogosławieństwa Oracza Niebieskiego.
  CHLEBA NASZEGO POWSZEDNIEGO – Chleba naszego powszedniego, daj nam, Ojcze. Modlitwą pracy wielbimy Cię, Panie. Niech praca będzie błogosławiona, a ludziom daje chleb i zmęczenie. Ty, Któryś chleb uświęcił sobą został na wieki więźniem Sakramentu w kapłańskiej woli, słowie i dłoniach stajesz się słaby i jakże bezbronny. Nakarm nas chlebem odwagi, by drogi nasze stały się Twoimi. Daj nam niewinność białej Hostii ! I miłość jak jasny słup ognia. Niech z Tobą w sercu przestąpimy progi wiecznej radości. ( Maria Zientara-Malewska )
  KĘS CHLEBA –Chleb – wielkie słowo w niebie i na ziemi . W nim Bóg sam Siebie między ludźmi dzieli. Przed chlebem życia truchleją anieli .Człek go pożywa usty pobożnymi. A w ziemskim chlebie jest pokarm i siła. W chlebie Bóg życie doczesne przesyła: Z chleba bierzemy i żywi i zdrowi. Zbawienie ciału, zbawienie duchowi. Lecz biada temu, Kto chleb zbawienia świętokradzko spożył .Pokarmem życia na duszy otruty .Pod stopy swymi sam przepaść otworzył. ( Władysław Syrokomla )
  POCHWAŁA CZARNEGO CHLEBA – Chleb czarny – tak święty jak ziemia, z której wyrósł kłosami rozszumiały niwą. Pachnie słońcem i latem dojrzałym, trudem twardych rąk ludzkich pracujących w żniwa. Chleb czarny ponad wszystkie smaczniejsze potrawy, ponad wszystkie na świecie wonniejsze owoce, wszystkie w sobie zamyka proste ludzkie sprawy i wszystkie z niego płyną twórcze ludzkie moce. Chleb czarny – on każdemu przystoi, stanowi w każdym domu właściwy i każdym czasie, równie cenny i drogi na sosnowym stole, jak na śnieżnym bogaczy obrusie atłasie. Chleb powszedni i czarny – on kwitnie jak róża w dostojnych prostych słowach ludzkiego pacierza i znakiem jest władczym i łaski i mocy płynącej z odwiecznego ze ziemią przymierza. Chleb czarny – jest jak miłość matki słodki i jak słońce konieczny wschodzący o świcie, w nim jest moc i powaga istnienia. Samo jest w nim życie. Kiedy ze świata wrócę na ojczystym progu za chleb krzyżem znaczony podziękuję Bogu i powitam najpierwszy bochenek razowy po świętych rękach matki gorącymi słowy… A gdy wieczorne moje gasnąć będą zorze niech czarną skibę na wargach położę – w pokornym pocałunku – że w drodze do nieba nigdy mi ( nikomu ) nie zabrakło powszedniego chleba… ( Urszula Leszczyńska )