Boni zabierze dzieciom książki?

Michał Boni, minister Administracji i Cyfryzacji, stworzył projekt prowadzący do masowej likwidacji bibliotek szkolnych. Początkowo minister tłumaczy projekt „dobrem ogółu”, ale internauci, ludzie oświaty i nauki rozpoczęli protest, w którym domagają się porzucenia projektu grożącego likwidacją bibliotek w placówkach edukacyjnych.

Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ogłosił „projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego”. Pojawił się w nim zapis o potrzebie stworzenia „możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną”. Przeciwnicy zmian rozpoczęli akcję „Stop likwidacji bibliotek” i przekonywali, że pomysł ministra, to zapowiedź prawnego przyzwolenia na likwidowanie bibliotek szkolnych. Podkreślano zasadnicze różnice w funkcjach bibliotek szkolnych i publicznych.

„Nie można tych dwóch podobnych, ale różnych placówek łączyć w całość. To tak, jakbyśmy chcieli połączyć przychodnie lekarskie z weterynaryjnymi. Jedne i drugie są potrzebne, ale każda zajmuje się czymś innym! Proszę sobie wyobrazić kolejkę w poczekalni, w której biegają konie, kaszlą emeryci, fruwają papugi, ryczą krowy, płaczą dzieci. Niby każdy tak samo chory, ale coś tu nie gra, prawda? – napisano w jednym z komentarzy na facebookowym profilu akcji Stop likwidacji bibliotek, która skupia wielu przeciwników projektu ministra Boniego.

Na stronie www.stoplikwidacjibibliotek.pl, opublikowano „list otwarty do ministra Boniego w obronie bibliotek”. Protest poparło już ponad 25 tys. osób. Organizatorzy akcji twierdzą, że założenia projektu oznaczają poważne ograniczenie, a w przypadku najmłodszych uczniów nawet brak dostępu do bibliotek szkolnych.

Po zmasowanej krytyce pomysłu Boniego w mediach, przez środowisko oświaty i opinię publiczną, szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji postanowił zmienił retorykę. Zamiast chwalić, jak wcześniej, oszczędności wynikające z likwidacji części bibliotek, resort oświadczył, że nie zamierza zamykać żadnej biblioteki szkolnej. Inicjatorzy protestu twierdzą jednak, że Boni celowo posługuje się błędnymi definicjami i podkreślają, że biblioteka publiczna na terenie szkoły nie będzie mogła realizować wszystkich funkcji wykraczających poza wypożyczanie książek, które są zapisane m.in. w podstawie programowej.

Poniżej publikujemy fragment listu otwartego do ministra Michała Boniego:
Zwracamy się do Pana Ministra z apelem o rezygnację z pomysłu zmiany statusu bibliotek szkolnych poprzez „stworzenie możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną”. Umieszczenie takiego założenia w projekcie ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego stworzy przyzwolenie prawne na masową likwidację bibliotek szkolnych. Prosimy o podjęcie rzeczywistych starań o edukację czytelniczą i informacyjną młodego pokolenia.
To ewidentna próba poszukiwania iluzorycznych oszczędności i przejaw myślenia z perspektywą sięgającą jedynie do końca „rocznego budżetu”.
To pogłębianie fatalnych wskaźników czytelnictwa (ponad połowa dorosłych Polaków nie czyta książek).
To przejaw całkowitej nieznajomości nowoczesnych trendów w edukacji.
To wyraz urzędniczej niefrasobliwości i przykład przeprowadzania testów na „żywym organizmie” – uczniach.
To wyraz nieznajomości misji biblioteki szkolnej i sprowadzanie jej funkcji wyłącznie do wypożyczania książek.
To utrudnianie spełniania ważnej roli społecznej przez biblioteki publiczne.

Przeczytaj również

Dobrze za PROJEKT projektowana Szkoła 2018 Wydawnictwo Nowa Era zorganizowało po raz ósmy ogólnopolski konkurs „Projekt z klasą”. Od sześciu lat, szkołom biorącym udział w tym przedsięwzięciu, ...
Turniej literacki SP 1 7 marca 2018 r. w czytelni biblioteki Szkoły Podstawowej nr 1 w Grajewie już po raz kolejny odbył się turniej literacki dla gimnazjalistów, którego ce...
Przy kawie i muzyce GCK Dnia 10 marca 2018r. w klubie HADES odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu "Przy kawie i muzyce". Gościem tego wieczoru był ksiądz Zbigniew ...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge