Boni zabierze dzieciom książki?

Michał Boni, minister Administracji i Cyfryzacji, stworzył projekt prowadzący do masowej likwidacji bibliotek szkolnych. Początkowo minister tłumaczy projekt „dobrem ogółu”, ale internauci, ludzie oświaty i nauki rozpoczęli protest, w którym domagają się porzucenia projektu grożącego likwidacją bibliotek w placówkach edukacyjnych.

Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ogłosił „projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego”. Pojawił się w nim zapis o potrzebie stworzenia „możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną”. Przeciwnicy zmian rozpoczęli akcję „Stop likwidacji bibliotek” i przekonywali, że pomysł ministra, to zapowiedź prawnego przyzwolenia na likwidowanie bibliotek szkolnych. Podkreślano zasadnicze różnice w funkcjach bibliotek szkolnych i publicznych.

„Nie można tych dwóch podobnych, ale różnych placówek łączyć w całość. To tak, jakbyśmy chcieli połączyć przychodnie lekarskie z weterynaryjnymi. Jedne i drugie są potrzebne, ale każda zajmuje się czymś innym! Proszę sobie wyobrazić kolejkę w poczekalni, w której biegają konie, kaszlą emeryci, fruwają papugi, ryczą krowy, płaczą dzieci. Niby każdy tak samo chory, ale coś tu nie gra, prawda? – napisano w jednym z komentarzy na facebookowym profilu akcji Stop likwidacji bibliotek, która skupia wielu przeciwników projektu ministra Boniego.

Na stronie www.stoplikwidacjibibliotek.pl, opublikowano „list otwarty do ministra Boniego w obronie bibliotek”. Protest poparło już ponad 25 tys. osób. Organizatorzy akcji twierdzą, że założenia projektu oznaczają poważne ograniczenie, a w przypadku najmłodszych uczniów nawet brak dostępu do bibliotek szkolnych.

Po zmasowanej krytyce pomysłu Boniego w mediach, przez środowisko oświaty i opinię publiczną, szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji postanowił zmienił retorykę. Zamiast chwalić, jak wcześniej, oszczędności wynikające z likwidacji części bibliotek, resort oświadczył, że nie zamierza zamykać żadnej biblioteki szkolnej. Inicjatorzy protestu twierdzą jednak, że Boni celowo posługuje się błędnymi definicjami i podkreślają, że biblioteka publiczna na terenie szkoły nie będzie mogła realizować wszystkich funkcji wykraczających poza wypożyczanie książek, które są zapisane m.in. w podstawie programowej.

Poniżej publikujemy fragment listu otwartego do ministra Michała Boniego:
Zwracamy się do Pana Ministra z apelem o rezygnację z pomysłu zmiany statusu bibliotek szkolnych poprzez „stworzenie możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną”. Umieszczenie takiego założenia w projekcie ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego stworzy przyzwolenie prawne na masową likwidację bibliotek szkolnych. Prosimy o podjęcie rzeczywistych starań o edukację czytelniczą i informacyjną młodego pokolenia.
To ewidentna próba poszukiwania iluzorycznych oszczędności i przejaw myślenia z perspektywą sięgającą jedynie do końca „rocznego budżetu”.
To pogłębianie fatalnych wskaźników czytelnictwa (ponad połowa dorosłych Polaków nie czyta książek).
To przejaw całkowitej nieznajomości nowoczesnych trendów w edukacji.
To wyraz urzędniczej niefrasobliwości i przykład przeprowadzania testów na „żywym organizmie” – uczniach.
To wyraz nieznajomości misji biblioteki szkolnej i sprowadzanie jej funkcji wyłącznie do wypożyczania książek.
To utrudnianie spełniania ważnej roli społecznej przez biblioteki publiczne.

Przeczytaj również

Przedwakacyjna wizyta przedszkolaków w bibliotece W dniu 21.06.2018r. dzieci z Przedszkola w Rudzie odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną Gminy Grajewo z siedzibą w Rudzie. Była to ostatnia wizyta pr...
Konkurs Recytatorski “O złotą różdżkę Dobrej... 17 maja 2018 roku w Grajewskim Centrum Kultury najbardziej utalentowani młodzi recytatorzy w wieku 3 – 6 lat, reprezentujący grajewskie przedszkola or...
SP1 w Portugalii SP1 w Portugalii W dniach 6-10 maja 2018 r. w miejscowości  Vila Verde w Portugalii odbyło się międzynarodowe spotkanie projektowe nauczycieli (TPM...

Zostaw odpowiedź

*

CommentLuv badge